ՍԱՏՄ-ն վերահսկողություն կիրականացնի «Հայաստան Մարիոթ» հյուրանոցում
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը հուլիսի 17-ի երեկոյան «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից ստացել է հաղորդագրություն այն մասին, որ «Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոն» և «Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտ» հիվանդանոցներ են դիմել 10 քաղաքացի «սուր աղիքային վարակ» ախտորոշմամբ: Այս մասին հայտնում են ՍԱՏՄ լրատվական ծառայությունից։
«Համաճարակաբանական հետազոտությամբ պարզվել է, որ բոլոր բուժառուները հուլիսի 14-ին մասնակցել են Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի՝ Բաստիլի գրավման օրվա, առթիվ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը կազմակերպված ընդունելությանը, որի ընթացքում օգտվել են բակում մատուցված հյուրասիրությունից (ֆուրշետ), մասնավորապես՝ «Շաուրմա», «Պեպերոնի» տեսակի պիցցա, փայտիկների վրա պատրաստված խոզի խորոված, հավ, ելակ և ծովամթերքով՝ սաղմոն տեսակի ձկով, բրուսկետա սննդատեսակներից։
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինն անմիջապես ձեռնարկել է գործողություններ՝ պարզելու համար, թե որտեղից է ձեռք բերվել հյուրասիրության համար նախատեսված սնունդը:
Հուլիսի 23-ի երեկոյան Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատնից ստացվել է նամակ, ըստ որի՝ հյուրասիրությունը կազմակերպվել է Երևանի «Հայաստան Մարիոթ» հյուրանոցի կողմից:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված դեպքի մասին Տեսչական մարմնին տեղեկատվությունը փոխանցվել է գրեթե 10 օր հետո, ակնհայտ է, որ սննդի տվյալ խմբաքանակներն արդեն սպառված են եղել:
Այնուամենայնիվ, կանխելու համար հետագայում նման խնդիրների առաջացումը և առաջնորդվելով հանրային առողջության պահպանման հրամայականով՝ «Հայաստան Մարիոթ» հյուրանոցում կիրականացվի վերահսկողություն, արդյունքները կհրապարակվեն»,- ասված է հաղորդագրությունում։
ՍԱՏՄ-ն հաղորդագրությունը տարածելուց հետո լրացում կատարեց, ըստ որի՝ վերահսկողություն իրականացնելու որոշումը կայացրել է՝ հիմնվելով «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի փոխանցած տեղեկատվության վրա առ այն, որ բուժառուներն օգտվել են հետևյալ սննդատեսակներից՝ շաուրմա, փայտիկների վրա պատրաստված խոզի խորոված, հավ, ելակ և ծովամթերքով բրուսկետա՝ սաղմոն տեսակի ձկով:
«Ըստ այդմ, Տեսչական մարմինը ստուգումներ կիրականացնի վերոնշյալ սննդատեսակները մատակարարած բոլոր կազմակերպություններում, մասնավորապես՝
- «Մարիոթ Հայաստան» և «Քարֆուր Հայաստան»-սաղմոնով կրուասան,
- «Մարիոթ Հայաստան»-ձմերուկ, պանիր, սմբուկով հացիկներ, շաուրմա բանջարեղենով, փայտիկների վրա պատրաստված խոզի խորոված և հավ, ծովամթերքով բրուսկետա՝ սաղմոն տեսակի ձկով,

САТМ проведет контроль в отеле «Армения Мариотт»
Служба по безопасности продуктов питания получила сообщение от Национального центра по контролю и профилактике заболеваний 17 июля о том, что в инфекционную больницу и в институт хирургии имени Микаеля обратились 10 граждан с диагнозом «острая кишечная инфекция». Об этом сообщает пресс-служба Службы по безопасности продуктов питания.
«Эпидемиологическое расследование показало, что все пациенты 14 июля участвовали в приеме, организованном посольством Франции в Армении по случаю Национального праздника Франции — Дня взятия Бастилии, во время которого они воспользовались уличным фуршетом, в частности, блюдами, такими как «Шаурма», пицца «Пепперони», шашлык из свинины на шпажках, курица, клубника и морепродукты — брускетта с лососем», — говорится в сообщении.
Служба по безопасности продуктов питания немедленно предприняла действия для выяснения источника продуктов, использованных для фуршета.
23 июля вечером из посольства Франции в Армении поступило письмо, в котором сообщается, что фуршет был организован отелем «Армения Мариотт» в Ереване.
Учитывая, что информация о зарегистрированном случае была передана в Службу почти через 10 дней, очевидно, что данная партия продуктов уже была использована.
Тем не менее, для предотвращения подобных проблем в будущем и руководствуясь необходимостью охраны общественного здоровья, в отеле «Армения Мариотт» будет проведен контроль, результаты которого будут опубликованы», — говорится в сообщении.
После распространения сообщения Служба по безопасности продуктов питания добавила, что решение о проведении контроля было принято на основе информации, переданной Национальным центром по контролю и профилактике заболеваний о том, что пациенты воспользовались следующими блюдами: шаурма, шашлык из свинины на шпажках, курица, клубника и морепродукты — брускетта с лососем.
«В соответствии с этим, Служба проведет проверки всех организаций, поставлявших указанные блюда, в частности:
- «Мариотт Армения» и «Карфур Армения» — круассан с лососем,
- «Мариотт Армения» — арбуз, сыр, хлебцы с баклажанами, шаурма с овощами, шашлык из свинины и курицы на шпажках, морепродукты — брускетта с лососем,