ՍԱՏՄ-ն վերահսկողություն կիրականացնի «Հայաստան Մարիոթ» հյուրանոցում
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը հուլիսի 17-ի երեկոյան «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից ստացել է հաղորդագրություն այն մասին, որ «Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոն» և «Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտ» հիվանդանոցներ են դիմել 10 քաղաքացի «սուր աղիքային վարակ» ախտորոշմամբ: Այս մասին հայտնում են ՍԱՏՄ լրատվական ծառայությունից։
«Համաճարակաբանական հետազոտությամբ պարզվել է, որ բոլոր բուժառուները հուլիսի 14-ին մասնակցել են Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի՝ Բաստիլի գրավման օրվա, առթիվ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը կազմակերպված ընդունելությանը, որի ընթացքում օգտվել են բակում մատուցված հյուրասիրությունից (ֆուրշետ), մասնավորապես՝ «Շաուրմա», «Պեպերոնի» տեսակի պիցցա, փայտիկների վրա պատրաստված խոզի խորոված, հավ, ելակ և ծովամթերքով՝ սաղմոն տեսակի ձկով, բրուսկետա սննդատեսակներից։
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինն անմիջապես ձեռնարկել է գործողություններ՝ պարզելու համար, թե որտեղից է ձեռք բերվել հյուրասիրության համար նախատեսված սնունդը:
Հուլիսի 23-ի երեկոյան Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատնից ստացվել է նամակ, ըստ որի՝ հյուրասիրությունը կազմակերպվել է Երևանի «Հայաստան Մարիոթ» հյուրանոցի կողմից:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված դեպքի մասին Տեսչական մարմնին տեղեկատվությունը փոխանցվել է գրեթե 10 օր հետո, ակնհայտ է, որ սննդի տվյալ խմբաքանակներն արդեն սպառված են եղել:
Այնուամենայնիվ, կանխելու համար հետագայում նման խնդիրների առաջացումը և առաջնորդվելով հանրային առողջության պահպանման հրամայականով՝ «Հայաստան Մարիոթ» հյուրանոցում կիրականացվի վերահսկողություն, արդյունքները կհրապարակվեն»,- ասված է հաղորդագրությունում։
ՍԱՏՄ-ն հաղորդագրությունը տարածելուց հետո լրացում կատարեց, ըստ որի՝ վերահսկողություն իրականացնելու որոշումը կայացրել է՝ հիմնվելով «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի փոխանցած տեղեկատվության վրա առ այն, որ բուժառուներն օգտվել են հետևյալ սննդատեսակներից՝ շաուրմա, փայտիկների վրա պատրաստված խոզի խորոված, հավ, ելակ և ծովամթերքով բրուսկետա՝ սաղմոն տեսակի ձկով:
«Ըստ այդմ, Տեսչական մարմինը ստուգումներ կիրականացնի վերոնշյալ սննդատեսակները մատակարարած բոլոր կազմակերպություններում, մասնավորապես՝
- «Մարիոթ Հայաստան» և «Քարֆուր Հայաստան»-սաղմոնով կրուասան,
- «Մարիոթ Հայաստան»-ձմերուկ, պանիր, սմբուկով հացիկներ, շաուրմա բանջարեղենով, փայտիկների վրա պատրաստված խոզի խորոված և հավ, ծովամթերքով բրուսկետա՝ սաղմոն տեսակի ձկով,

The Food Safety Inspectorate received a message from the National Center for Disease Control and Prevention on the evening of July 17, stating that 10 citizens had been diagnosed with "acute intestinal infection" at the Infectious Diseases National Center and the Mikhail Surgery Institute. This was reported by the press service of the Inspectorate.
"Epidemiological investigation revealed that all patients had attended a reception organized by the French Embassy in Armenia on July 14, in celebration of France's National Day, during which they consumed food served outdoors (buffet), specifically dishes such as 'Shawarma', 'Pepperoni' pizza, skewered pork, chicken, strawberries, and seafood — bruschetta with salmon," the statement said.
The Food Safety Inspectorate immediately took action to determine the source of the food provided for the reception.
On the evening of July 23, a letter was received from the French Embassy in Armenia stating that the reception was organized by the Armenia Marriott Hotel.
Considering that the information about the recorded incident was communicated to the Inspectorate almost 10 days later, it is clear that the food in question had already been consumed.
Nevertheless, in order to prevent similar issues in the future and guided by the imperative of public health protection, oversight will be conducted at the Armenia Marriott Hotel, and the results will be published," the statement added.
After disseminating the message, the Inspectorate made an addition stating that the decision to conduct oversight was based on information provided by the National Center for Disease Control and Prevention regarding the specific dishes consumed by the patients: shawarma, skewered pork, chicken, strawberries, and seafood bruschetta with salmon.
"Accordingly, the Inspectorate will conduct inspections at all organizations that supplied the mentioned dishes, specifically: