Samsung Electronics-ի երկրորդ եռամսյակի շահույթը գերազանցել է կանխատեսումները AI չիպերի պահանջարկի շնորհիվ
Լուրեր | 2026/07/29 23:55
Samsung Electronics-ը շարունակում է ռեկորդային շահույթի աճը AI պահանջարկի շնորհիվ
Samsung Electronics-ը երկրորդ եռամսյակում գերազանցել է վերլուծաբանների կանխատեսումները, քանի որ արհեստական բանականության պահանջարկը շարունակաբար աճում է:
• Երկրորդ եռամսյակի շահույթը կազմել է 89.5 տրիլիոն won (118.7 միլիարդ դոլար), ինչը գերազանցում է 88.13 տրիլիոն won կանխատեսումը:
• Շահույթը մեկ տարվա մեջ աճել է 1,814%-ով, իսկ եկամուտը՝ 130%-ով:
Samsung-ը նշել է, որ AI սերվերների պահանջարկը եղել է իր հիշողության եկամուտների հիմնական շարժիչը, ինչը օգնել է հասնել DRAM և NAND վաճառքների պատմական բարձր մակարդակի:
Ընկերությունը նաև նշել է, որ հիշողության կապիտալ ծախսերը աճել են, քանի որ այն ընդլայնում է ներդրումները նոր ֆաբրիկայում:
Պահանջարկի աճ
Samsung-ը ակնկալում է, որ հաջորդ տարի արդյունաբերության մատակարարման սահմանափակումները կշարունակվեն, և այն կկառավարի իր HBM և DRAM բիզնեսները հավասարակշռված կերպով:
Ընկերությունը նաև նշել է, որ ակնկալում է, որ երկրորդ կեսին ուժեղ պահանջարկ կլինի հիշողության համար, կենտրոնացած սերվերների վրա:

Операционная прибыль Samsung Electronics за второй квартал превысила прогнозы на фоне роста спроса на AI-чипы
Новости | 2026/07/29 23:55
Samsung Electronics продолжает рекордный рост прибыли благодаря спросу на ИИ
Samsung Electronics во втором квартале превысила прогнозы аналитиков, поскольку спрос на искусственный интеллект продолжает расти:
• Операционная прибыль составила 89,5 трлн вон (118,7 млрд долларов), что превышает прогноз в 88,13 трлн вон:
• Прибыль за год выросла на 1,814%, а доход на 130%:
Samsung отметила, что спрос на AI-серверы стал основным двигателем ее доходов от памяти, что помогло достичь исторического рекорда продаж DRAM и NAND:
Компания также сообщила, что капитальные расходы на память увеличились, поскольку она расширяет инвестиции в новый завод:
Рост спроса
Samsung ожидает, что в следующем году ограничения поставок в отрасли сохранятся, и она будет управлять своими бизнесами HBM и DRAM сбалансированным образом:
Компания также отметила, что ожидает, что во второй половине года будет сильный спрос на память, сосредоточенный на серверах: