Հարավկորեական Samsung Electronics-ը ստեղծում է նոր ստորաբաժանում՝ ռոբոտատեխնիկայի ոլորտում մշակումներն ու դրանց առևտրայնացումը արագացնելու նպատակով, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Ռոբոտատեխնիկայի նոր ստորաբաժանումը կկրի RX (Robotics eXperience) անվանումը և անմիջականորեն կենթարկվի Samsung-ի գլխավոր գործադիր տնօրենին (CEO):
Նոր ստորաբաժանումը պատասխանատու կլինի ոլորտի միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ռազմավարության մշակման, բիզնեսի զարգացման և առանցքային տեխնոլոգիաների ստեղծման համար: Բացի այդ, այն կընդլայնի ընկերության հետազոտական ներուժը ինչպես Հարավային Կորեայում, այնպես էլ արտերկրում:
Ռոբոտատեխնիկայի ռազմավարության բաժինը կղեկավարի գործադիր փոխնախագահ Լի Դոն Գընը, որը նախկինում նույն գործառույթն էր իրականացնում Hyundai Motor-ում, այդ թվում՝ ընկերության դուստր Boston Dynamics-ի գործունեության ուղղությամբ:
Samsung-ը նաև նախատեսում է մասնագիտացված հետազոտական հաբեր ստեղծել ԱՄՆ-ում, Չինաստանում և Ճապոնիայում:
Ավելի վաղ ընկերությունը հայտարարել էր հումանոիդ ռոբոտների մշակման մտադրության մասին, որոնք սկզբնական փուլում կկիրառվեն արտադրական գործընթացներում, իսկ հետագայում կներդրվեն նաև կենցաղային տեխնիկայի և մանրածախ առևտրի շուկաներում: Ընկերությունը ակնկալում է այս ուղղությամբ առաջին շոշափելի արդյունքները ստանալ արդեն ընթացիկ տարում:

Samsung создает подразделение робототехники
Южнокорейская компания Samsung Electronics создает новое подразделение для ускорения разработки и коммерциализации в области робототехники, сообщается в пресс-релизе компании.
Новое подразделение будет называться RX (Robotics eXperience) и будет подчиняться непосредственно генеральному директору Samsung.
Новое подразделение будет отвечать за разработку среднесрочной и долгосрочной стратегии в области, развитие бизнеса и создание ключевых технологий. Кроме того, оно расширит исследовательский потенциал компании как в Южной Корее, так и за рубежом.
Отдел стратегии робототехники возглавит исполнительный вице-президент Ли Дон Гын, который ранее выполнял аналогичные функции в Hyundai Motor, в том числе в дочерней компании Boston Dynamics.
Samsung также планирует создать специализированные исследовательские центры в США, Китае и Японии.
Ранее компания объявила о намерении разработать гуманоидных роботов, которые на первоначальном этапе будут применяться в производственных процессах, а затем будут внедрены и в бытовую технику и розничную торговлю. Компания ожидает получить первые ощутимые результаты в этом направлении уже в текущем году.