Հարավկորեական Samsung Electronics-ը ստեղծում է նոր ստորաբաժանում՝ ռոբոտատեխնիկայի ոլորտում մշակումներն ու դրանց առևտրայնացումը արագացնելու նպատակով, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Ռոբոտատեխնիկայի նոր ստորաբաժանումը կկրի RX (Robotics eXperience) անվանումը և անմիջականորեն կենթարկվի Samsung-ի գլխավոր գործադիր տնօրենին (CEO):
Նոր ստորաբաժանումը պատասխանատու կլինի ոլորտի միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ռազմավարության մշակման, բիզնեսի զարգացման և առանցքային տեխնոլոգիաների ստեղծման համար: Բացի այդ, այն կընդլայնի ընկերության հետազոտական ներուժը ինչպես Հարավային Կորեայում, այնպես էլ արտերկրում:
Ռոբոտատեխնիկայի ռազմավարության բաժինը կղեկավարի գործադիր փոխնախագահ Լի Դոն Գընը, որը նախկինում նույն գործառույթն էր իրականացնում Hyundai Motor-ում, այդ թվում՝ ընկերության դուստր Boston Dynamics-ի գործունեության ուղղությամբ:
Samsung-ը նաև նախատեսում է մասնագիտացված հետազոտական հաբեր ստեղծել ԱՄՆ-ում, Չինաստանում և Ճապոնիայում:
Ավելի վաղ ընկերությունը հայտարարել էր հումանոիդ ռոբոտների մշակման մտադրության մասին, որոնք սկզբնական փուլում կկիրառվեն արտադրական գործընթացներում, իսկ հետագայում կներդրվեն նաև կենցաղային տեխնիկայի և մանրածախ առևտրի շուկաներում: Ընկերությունը ակնկալում է այս ուղղությամբ առաջին շոշափելի արդյունքները ստանալ արդեն ընթացիկ տարում:

South Korean Samsung Electronics is creating a new division to accelerate the development and commercialization in the field of robotics, according to the company's announcement.
The new robotics division will be named RX (Robotics eXperience) and will report directly to Samsung's CEO.
This new division will be responsible for developing mid- to long-term strategies, business development, and creating key technologies. Additionally, it will expand the company's research capabilities both in South Korea and abroad.
The robotics strategy division will be led by Executive Vice President Lee Dong Gun, who previously held the same position at Hyundai Motor, including overseeing the operations of its subsidiary Boston Dynamics.
Samsung also plans to establish specialized research hubs in the USA, China, and Japan.
Earlier, the company announced its intention to develop humanoid robots, which will initially be used in manufacturing processes and later implemented in consumer electronics and retail markets. The company expects to achieve tangible results in this direction within the current year.