Ռուսաստանում վառելիքի սուր ճգնաժամի պատճառով առաջացած լցակայանների հերթերում գրանցվել է թոշակառուների մահվան առնվազն երկու դեպք։
Լիսվա քաղաքում (Պերմի երկրամաս) հուլիսի 14-ի երեկոյան լցակայանում սպասելիս մահացել է 80-ամյա մի տղամարդ, հայտնում է տեղական «Искра» պարբերականը: Պրիկամյեի առողջապահության նախարարությունից տեղեկացրել են, որ կանչով ժամանած շտապօգնության բրիգադն իրականացրել է վերակենդանացման միջոցառումներ, սակայն թոշակառուի կյանքը փրկել չի հաջողվել: Որպես մահվան նախնական պատճառ նշվում է սրտային անբավարարությունը։
Դրանից առաջ Պետրոզավոդսկում (Կարելիայի Հանրապետություն) լցակայանի հերթում մահացել էր 75-ամյա մի վարորդ: Ինչպես հայտնում է ASTRA-ն՝ հղում անելով ականատեսների վկայություններին, ողբերգական դեպքը գրանցվել է Հանրապետական հիվանդանոցի մոտ։ ՆԳՆ-ում հաստատել են մահվան փաստը, սակայն դրա հստակ պատճառը չեն նշել։
Հերթերում արձանագրվող մահվան դեպքերը տեղի են ունենում վառելիքի համատարած դեֆիցիտի ֆոնին, որը համակել է ամբողջ Ռուսաստանը: Reuters-ի իրազեկ աղբյուրների տվյալներով՝ ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարվածներից հետո Ռուսաստանը զրկվել է իր նավթավերամշակման գործարանների հզորությունների շուրջ 40%-ից։ EA Analytics-ի գնահատմամբ՝ հուլիսին նավթավերամշակման ծավալը նվազել է օրական մինչև 3,91 միլիոն բարելի, ինչը նվազագույն մակարդակն է 2005 թվականից ի վեր և 27%-ով ցածր է, քան նախորդ տարի։ Energy Intelligence-ի վերլուծաբաններն արտադրությունն էլ ավելի ցածր են գնահատում՝ օրական 3,58 միլիոն բարել, ինչը կարող է դառնալ նվազագույնը 2002 թվականից ի վեր։
Ներկայում, Energy Intelligence-ի տվյալներով, Ռուսաստանում պարապուրդի մեջ են գտնվում օրական շուրջ 3,1 միլիոն բարել ընդհանուր արտադրողականությամբ հզորություններ, իսկ նավթամթերքի ամսական դեֆիցիտը գնահատվում է 400-600 հազար տոննա։ Վառելիքի վաճառքի պաշտոնական սահմանափակումներ են մտցվել ավելի քան 40 տարածաշրջանում, սակայն, The Insider-ի հաշվարկներով, տարբեր լիմիտներ ու արգելքներ փաստացի գործում են Ռուսաստանի գրեթե բոլոր սուբյեկտներում, ինչպես նաև Ուկրաինայի օկուպացված տարածքներում։

Deaths Reported in Fuel Queues in Russia
In Russia, at least two deaths have been reported in queues at gas stations due to a severe fuel crisis.
In Lisva (Perm Krai), an 80-year-old man died on the evening of July 14 while waiting at a gas station, according to the local publication "Искра". The Ministry of Health of Perm Krai reported that the ambulance crew, which arrived on the scene, performed resuscitation measures, but was unable to save the pensioner. The preliminary cause of death is stated to be heart failure.
Earlier, in Petrozavodsk (Republic of Karelia), a 75-year-old driver died in a queue at a gas station. According to ASTRA, citing eyewitness accounts, the tragic incident occurred near the Republican Hospital. The Ministry of Internal Affairs confirmed the fact of death but did not specify the exact cause.
These deaths in queues occur against the backdrop of a widespread fuel deficit that has affected all of Russia. According to informed sources from Reuters, after drone strikes from Ukraine, Russia lost about 40% of its oil refining capacities. EA Analytics estimates that in July, oil refining volumes decreased to 3.91 million barrels per day, the lowest level since 2005 and 27% lower than last year. Energy Intelligence analysts estimate production even lower at 3.58 million barrels per day, which could be the lowest since 2002.
Currently, according to Energy Intelligence, about 3.1 million barrels of capacity are idle in Russia, and the monthly deficit of petroleum products is estimated at 400,000 to 600,000 tons. Official restrictions on fuel sales have been imposed in more than 40 regions, but according to calculations by The Insider, various limits and bans effectively operate in almost all subjects of Russia, as well as in the occupied territories of Ukraine.