Ռուսաստանում վառելիքի սուր ճգնաժամի պատճառով առաջացած լցակայանների հերթերում գրանցվել է թոշակառուների մահվան առնվազն երկու դեպք։
Լիսվա քաղաքում (Պերմի երկրամաս) հուլիսի 14-ի երեկոյան լցակայանում սպասելիս մահացել է 80-ամյա մի տղամարդ, հայտնում է տեղական «Искра» պարբերականը: Պրիկամյեի առողջապահության նախարարությունից տեղեկացրել են, որ կանչով ժամանած շտապօգնության բրիգադն իրականացրել է վերակենդանացման միջոցառումներ, սակայն թոշակառուի կյանքը փրկել չի հաջողվել: Որպես մահվան նախնական պատճառ նշվում է սրտային անբավարարությունը։
Դրանից առաջ Պետրոզավոդսկում (Կարելիայի Հանրապետություն) լցակայանի հերթում մահացել էր 75-ամյա մի վարորդ: Ինչպես հայտնում է ASTRA-ն՝ հղում անելով ականատեսների վկայություններին, ողբերգական դեպքը գրանցվել է Հանրապետական հիվանդանոցի մոտ։ ՆԳՆ-ում հաստատել են մահվան փաստը, սակայն դրա հստակ պատճառը չեն նշել։
Հերթերում արձանագրվող մահվան դեպքերը տեղի են ունենում վառելիքի համատարած դեֆիցիտի ֆոնին, որը համակել է ամբողջ Ռուսաստանը: Reuters-ի իրազեկ աղբյուրների տվյալներով՝ ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարվածներից հետո Ռուսաստանը զրկվել է իր նավթավերամշակման գործարանների հզորությունների շուրջ 40%-ից։ EA Analytics-ի գնահատմամբ՝ հուլիսին նավթավերամշակման ծավալը նվազել է օրական մինչև 3,91 միլիոն բարելի, ինչը նվազագույն մակարդակն է 2005 թվականից ի վեր և 27%-ով ցածր է, քան նախորդ տարի։ Energy Intelligence-ի վերլուծաբաններն արտադրությունն էլ ավելի ցածր են գնահատում՝ օրական 3,58 միլիոն բարել, ինչը կարող է դառնալ նվազագույնը 2002 թվականից ի վեր։
Ներկայում, Energy Intelligence-ի տվյալներով, Ռուսաստանում պարապուրդի մեջ են գտնվում օրական շուրջ 3,1 միլիոն բարել ընդհանուր արտադրողականությամբ հզորություններ, իսկ նավթամթերքի ամսական դեֆիցիտը գնահատվում է 400-600 հազար տոննա։ Վառելիքի վաճառքի պաշտոնական սահմանափակումներ են մտցվել ավելի քան 40 տարածաշրջանում, սակայն, The Insider-ի հաշվարկներով, տարբեր լիմիտներ ու արգելքներ փաստացի գործում են Ռուսաստանի գրեթե բոլոր սուբյեկտներում, ինչպես նաև Ուկրաինայի օկուպացված տարածքներում։

В России зафиксированы случаи смерти в очередях за топливом из-за острого кризиса топлива.
В Лисве (Пермский край) 14 июля вечером в очереди на автозаправочной станции скончался 80-летний мужчина, сообщает местное издание «Искра». Из Министерства здравоохранения Прикамья сообщили, что бригада скорой помощи, прибывшая по вызову, провела реанимационные мероприятия, однако спасти пенсионера не удалось. Предварительной причиной смерти называется сердечная недостаточность.
Ранее в Петрозаводске (Республика Карелия) в очереди на автозаправочной станции скончался 75-летний водитель. Как сообщает ASTRA, ссылаясь на свидетельства очевидцев, трагический случай произошел рядом с Республиканской больницей. МВД подтвердило факт смерти, однако точную причину не указало.
Случаи смерти в очередях происходят на фоне повсеместного дефицита топлива, охватившего всю Россию. По данным информированных источников Reuters, после ударов украинских беспилотников Россия потеряла около 40% мощностей своих нефтеперерабатывающих заводов. По оценкам EA Analytics, в июле объем переработки нефти снизился до 3,91 миллиона баррелей в сутки, что является минимальным уровнем с 2005 года и на 27% ниже, чем в прошлом году. Аналитики Energy Intelligence оценивают производство еще ниже — 3,58 миллиона баррелей в сутки, что может стать минимальным уровнем с 2002 года.
В настоящее время, по данным Energy Intelligence, в России простаивают около 3,1 миллиона баррелей мощностей, а месячный дефицит нефтепродуктов оценивается в 400-600 тысяч тонн. Официальные ограничения на продажу топлива введены более чем в 40 регионах, однако, по расчетам The Insider, различные лимиты и запреты фактически действуют во всех субъектах России, а также на оккупированных территориях Украины.