Ռուսաստանում բենզինի արտադրությունն ընկել է և հասել մի մակարդակի, որը ծածկում է սեզոնային պահանջարկի շուրջ 65 տոկոսը, հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով երկու աղբյուր և սեփական հաշվարկները:
Արտադրությունն ընկել է, երբ ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների հետևանքով կանգնեցվել է բենզինի երկու խոշորագույն արտադրողների՝ Օմսկի և Նիժնի Նովգորոդի մարզի նավթավերամշակման գործարանների, ինչպես նաև Սարատովի նավթավերամշակման գործարանի աշխատանքը:
Ըստ գործակալության զրուցակիցների՝ երկրին պակասում է օրական 40-45 հազար տոննա բենզին, ինչը ամառային պահանջարկի շուրջ 35 տոկոսն է: Հունիսին դեֆիցիտը 25 տոկոս է կազմել:
Իշխանությունները փորձում են վառելիքի պակասը լրացնել արտահանման արգելքի և ներկրումների օգնությամբ:
Գործակալության աղբյուրներն ակնկալում են, որ հուլիսի կեսերին իրավիճակը կբարելավվի նավթավերամշակման գործարանների աշխատանքի վերսկսման և ներմուծման աճի շնորհիվ, եթե գործարաններին նոր հարվածներ չհասցվեն:

Gasoline production in Russia covers 65% of seasonal demand
Gasoline production in Russia has fallen and reached a level that covers about 65% of seasonal demand, reports Reuters, citing two sources and its own calculations:
Production has declined after Ukrainian drone strikes halted operations at the two largest gasoline producers - the Omsk and Nizhny Novgorod oil refineries, as well as the Saratov oil refinery:
According to agency sources, the country is short of 40-45 thousand tons of gasoline per day, which is about 35% of summer demand. In June, the deficit was 25%:
Authorities are trying to fill the fuel shortage through export bans and imports:
Agency sources expect the situation to improve by mid-July due to the resumption of refinery operations and increased imports, provided that the refineries do not suffer new strikes: