Ռուսաստանում բենզինի արտադրությունն ընկել է և հասել մի մակարդակի, որը ծածկում է սեզոնային պահանջարկի շուրջ 65 տոկոսը, հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով երկու աղբյուր և սեփական հաշվարկները:
Արտադրությունն ընկել է, երբ ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների հետևանքով կանգնեցվել է բենզինի երկու խոշորագույն արտադրողների՝ Օմսկի և Նիժնի Նովգորոդի մարզի նավթավերամշակման գործարանների, ինչպես նաև Սարատովի նավթավերամշակման գործարանի աշխատանքը:
Ըստ գործակալության զրուցակիցների՝ երկրին պակասում է օրական 40-45 հազար տոննա բենզին, ինչը ամառային պահանջարկի շուրջ 35 տոկոսն է: Հունիսին դեֆիցիտը 25 տոկոս է կազմել:
Իշխանությունները փորձում են վառելիքի պակասը լրացնել արտահանման արգելքի և ներկրումների օգնությամբ:
Գործակալության աղբյուրներն ակնկալում են, որ հուլիսի կեսերին իրավիճակը կբարելավվի նավթավերամշակման գործարանների աշխատանքի վերսկսման և ներմուծման աճի շնորհիվ, եթե գործարաններին նոր հարվածներ չհասցվեն:

Производство бензина в России покрывает 65% сезонного спроса
Производство бензина в России снизилось и достигло уровня, который покрывает около 65% сезонного спроса, сообщает Reuters, ссылаясь на два источника и собственные расчеты:
Производство упало после того, как удары украинских беспилотников остановили работу двух крупнейших производителей бензина - Омского и Нижегородского нефтеперерабатывающих заводов, а также Саратовского нефтеперерабатывающего завода:
По словам собеседников агентства, стране не хватает 40-45 тысяч тонн бензина в день, что составляет около 35% летнего спроса. В июне дефицит составил 25%:
Власти пытаются восполнить нехватку топлива за счет запрета на экспорт и импорта:
Источники агентства ожидают, что к середине июля ситуация улучшится благодаря возобновлению работы нефтеперерабатывающих заводов и увеличению импорта, если на заводы не будут нанесены новые удары: