Ռուսաստանում բենզինի արտադրությունը ծածկում է սեզոնային պահանջարկի 65 տոկոսը
Ռուսաստանում բենզինի արտադրությունն ընկել է և այժմ ծածկում է սեզոնային պահանջարկի մոտ 65 տոկոսը, հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով երկու աղբյուր և սեփական հաշվարկները:
Արտադրության անկումը կապված է Ուկրաինայի անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների հետևանքով Օմսկի և Նիժնի Նովգորոդի նավթավերամշակման գործարանների, ինչպես նաև Սարատովի գործարանի աշխատանքների դադարեցման հետ:
Ըստ աղբյուրների՝ Ռուսաստանին պակասում է օրական 40-45 հազար տոննա բենզին, ինչը ամառային պահանջարկի մոտ 35 տոկոսն է: Հունիսին դեֆիցիտը 25 տոկոս էր:
Իշխանությունները փորձում են լրացնել վառելիքի պակասը արտահանման արգելքի և ներկրումների միջոցով:
Աղբյուրները ակնկալում են, որ հուլիսի կեսերին իրավիճակը կբարելավվի, եթե նավթավերամշակման գործարանները վերսկսեն աշխատանքը և ներմուծումները աճեն:

Производство бензина в России сократилось и теперь покрывает около 65% сезонного спроса, сообщает Reuters, ссылаясь на два источника и собственные расчеты:
Снижение производства связано с остановкой работы крупнейших нефтеперерабатывающих заводов в Омской и Нижегородской областях, а также Саратовском заводе из-за ударов украинских беспилотников.
По словам собеседников агентства, стране не хватает 40-45 тысяч тонн бензина в день, что составляет около 35% летнего спроса. В июне дефицит составил 25%.
Власти пытаются восполнить нехватку топлива за счет запрета на экспорт и увеличения импорта.
Источники агентства ожидают, что к середине июля ситуация улучшится благодаря возобновлению работы нефтеперерабатывающих заводов и росту импорта, если на заводы не будут нанесены новые удары.