Ռուսաստանում բենզինի արտադրությունը ծածկում է սեզոնային պահանջարկի 65 տոկոսը
Ռուսաստանում բենզինի արտադրությունն ընկել է և այժմ ծածկում է սեզոնային պահանջարկի մոտ 65 տոկոսը, հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով երկու աղբյուր և սեփական հաշվարկները:
Արտադրության անկումը կապված է Ուկրաինայի անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների հետևանքով Օմսկի և Նիժնի Նովգորոդի նավթավերամշակման գործարանների, ինչպես նաև Սարատովի գործարանի աշխատանքների դադարեցման հետ:
Ըստ աղբյուրների՝ Ռուսաստանին պակասում է օրական 40-45 հազար տոննա բենզին, ինչը ամառային պահանջարկի մոտ 35 տոկոսն է: Հունիսին դեֆիցիտը 25 տոկոս էր:
Իշխանությունները փորձում են լրացնել վառելիքի պակասը արտահանման արգելքի և ներկրումների միջոցով:
Աղբյուրները ակնկալում են, որ հուլիսի կեսերին իրավիճակը կբարելավվի, եթե նավթավերամշակման գործարանները վերսկսեն աշխատանքը և ներմուծումները աճեն:

Gasoline production in Russia has fallen and now covers about 65% of seasonal demand, according to Reuters, citing two sources and its own calculations:
The decline in production is linked to the shutdown of the largest gasoline producers in the Omsk and Nizhny Novgorod regions, as well as the Saratov refinery, due to drone strikes from Ukraine.
According to agency sources, the country is short of 40-45 thousand tons of gasoline per day, which is about 35% of summer demand. In June, the deficit was 25%.
Authorities are trying to fill the fuel shortage through an export ban and increased imports.
Agency sources expect that by mid-July the situation will improve due to the resumption of operations at oil refineries and an increase in imports, provided that the plants do not suffer new strikes.