ՀՀ կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալների համաձայն, 2026թ․-ի մայիսին ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված փոխանցումների ծավալը կազմել է 734.5 մլն դոլար, միևնույն ժամանակ արտերկիր է փոխանցվել 377.7 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 356.8 մլն դոլար։
2026թ․-ի մայիսին Ռուսաստանից Հայաստան ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով փոխանցվել է 544․7 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 54․1 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 490․7 մլն դոլար։ Ռուսաստանին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 74․2%-ը։
ԱՄՆ-ից Հայաստան փոխանցվել է 64․5 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 34․2 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 30․3 մլն դոլար։ ԱՄՆ-ին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 8․8%-ը։
Մեծ Բրիտանիայից Հայաստան փոխանցվել է 15․7 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 10․1 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է 5․6 մլն դոլար։ Մեծ Բրիտանիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 2․1%-ը։
ԱՄԷ-ից Հայաստան փոխանցվել է 13.6 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 70.8 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -57.2 մլն դոլար։ ԱՄԷ-ին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1.9%-ը։
Գերմանիայից Հայաստան փոխանցվել է 12.1 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 13 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -0.9 մլն դոլար։ Գերմանիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1․6%-ը։
Ղազախստանից Հայաստան փոխանցվել է 7.4 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 11.2 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է -3.8 մլն դոլար։ Ղազախստանին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 3.8%-ը։
Իռլանդիայից Հայաստան փոխանցվել է 5.96 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 0.4 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 5.6 մլն դոլար։ Իռլանդիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 0.8%-ը։
Շվեյցարիայից Հայաստան փոխանցվել է 5.4 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 30.3 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -24.8 մլն դոլար։ Շվեյցարիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 0.7%-ը։
Ֆրանսիայից Հայաստան փոխանցվել է 5․1 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 8.7 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -3.7 մլն դոլար։ Ֆրանսիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 0․7%-ը։
Վրաստանից Հայաստան փոխանցվել է 5.03 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 12.5 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -7.5 մլն դոլար։ Վրաստանին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 0․7%-ը։
Այլ երկրներից Հայաստան փոխանցվել է 6․7 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 9.98 մլրդ դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -3.3 մլն դոլար։ Այլ երկրներին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 0.9%-ը։

According to data published by the Central Bank of Armenia, in May 2026, the volume of remittances from abroad to Armenia through banks amounted to $734.5 million, while $377.7 million was sent abroad. The net inflow of funds was $356.8 million.
By country, the picture is as follows:
In May 2026, $544.7 million was transferred from Russia to Armenia through banks. In the opposite direction, $54.1 million was sent. The net inflow of funds was $490.7 million, with Russia accounting for 74.2% of the received transfers.
$64.5 million was transferred from the USA to Armenia. In the opposite direction, $34.2 million was sent. The net inflow of funds was $30.3 million, with the USA accounting for 8.8% of the received transfers.
$15.7 million was transferred from the UK to Armenia. In the opposite direction, $10.1 million was sent. The net outflow of funds was $5.6 million, with the UK accounting for 2.1% of the received transfers.
$13.6 million was transferred from the UAE to Armenia. In the opposite direction, $70.8 million was sent. The net outflow of funds was -57.2 million, with the UAE accounting for 1.9% of the received transfers.
$12.1 million was transferred from Germany to Armenia. In the opposite direction, $13 million was sent. The net outflow of funds was -0.9 million, with Germany accounting for 1.6% of the received transfers.
$7.4 million was transferred from Kazakhstan to Armenia. In the opposite direction, $11.2 million was sent. The net outflow of funds was -3.8 million, with Kazakhstan accounting for 3.8% of the received transfers.
$5.96 million was transferred from Ireland to Armenia. In the opposite direction, $0.4 million was sent. The net inflow of funds was $5.6 million, with Ireland accounting for 0.8% of the received transfers.
$5.4 million was transferred from Switzerland to Armenia. In the opposite direction, $30.3 million was sent. The net outflow of funds was -24.8 million, with Switzerland accounting for 0.7% of the received transfers.
$5.1 million was transferred from France to Armenia. In the opposite direction, $8.7 million was sent. The net outflow of funds was -3.7 million, with France accounting for 0.7% of the received transfers.
$5.03 million was transferred from Georgia to Armenia. In the opposite direction, $12.5 million was sent. The net outflow of funds was -7.5 million, with Georgia accounting for 0.7% of the received transfers.
$6.7 million was transferred from other countries to Armenia. In the opposite direction, $9.98 billion was sent. The net outflow of funds was -3.3 million, with other countries accounting for 0.9% of the received transfers.