Ռուսաստանի նախարարը կասկածում է, որ Հայաստանի համար հնարավոր կլինի համեմատելի գներ ստանալ ԵԱՏՄ-ից դուրս
Լուրեր | 2026/07/31 15:56
Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարարի մեկնաբանությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 31 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը հայտարարել է, որ ԵԱՏՄ-ից դուրս Հայաստանը հազիվ թե կարողանա рассчитывать на համեմատելի պայմաններ բնական գազի մատակարարումների համար:
Մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը Ռուսաստանի հետ տնտեսական և քաղաքական հարաբերությունների այլընտրանքներ փնտրելու մասին, Ռեշետնիկովը նշել է, որ ԵԱՏՄ-ն մնում է Հայաստանի տնտեսության հիմնական ռեսուրսների մատակարար:
«ԵԱՏՄ-ի ընդհանուր գազային շուկայում Ռուսաստանը Հայաստանին գազ է մատակարարում 177,5 դոլարով հազար խորանարդ մետրի համար: Եթե համեմատենք այս գինը ներկայիս եվրոպական գների հետ, որոնք գերազանցում են 600 դոլարը հազար խորանարդ մետրի համար, ապա դա կարելի է անվանել միայն սուբսիդավորում: Այս գումարը կազմում է շուրջ 1 միլիարդ դոլար տարեկան: Հավանաբար, ոչ ոք ԵԱՏՄ-ից դուրս չի կարող առաջարկել Հայաստանին նման պայմաններ», - մեջբերում է նախարարին ՏԱՍՍ-ը:
«Գազպրոմ-Հայաստան» փակ բաժնետիրական ընկերությունը 100%-ով ռուսական «Գազպրոմ» հոլդինգի դուստր ձեռնարկություն է, որը մենաշնորհային մատակարար է Հայաստանի համար Ռուսաստանի բնական գազի:
Այսօր Ռուսաստանի գազի գինը Հայաստանի համար սահմանին կազմում է 165 դոլար 1 հազար խորանարդ մետրի համար: Այս գինը գործում է 2019 թվականի հունվարի 1-ից և, ըստ գործող հայ-ռուսական համաձայնագրերի, չի պետք է փոխվի մինչև 2031 թվականի վերջը:

News | 2026/07/31 15:56
YEREVAN, July 31. /ARKA/. The Russian Minister of Economic Development, Maxim Reshetnikov, stated that outside the Eurasian Economic Union (EAEU), Armenia is unlikely to expect comparable conditions for natural gas supplies.
Commenting on Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's statement about seeking alternatives to relations with Russia in economic and political spheres, Reshetnikov noted that the EAEU remains a key market for Armenian resources.
"Within the common gas market of the Union, Russia supplies gas to Armenia at a price of $177.5 per thousand cubic meters. Compared to current European prices exceeding $600 per thousand cubic meters, this can only be described as subsidization. This amount totals about $1 billion a year. It is unlikely that anyone outside the Union can offer Armenia such conditions," TASS quotes the minister.
Gazprom-Armenia CJSC is a 100% subsidiary of the Russian holding Gazprom, the monopoly supplier of natural gas from Russia to Armenia for domestic consumption.
Currently, the price of Russian gas for Armenia at the border is $165 per 1,000 cubic meters. This price has been in effect since January 1, 2019, and according to current Armenian-Russian agreements, it should not change until the end of 2031.