Ռուսաստանի նախարարը կասկածում է, որ Հայաստանի համար հնարավոր կլինի համեմատելի գներ ստանալ ԵԱՏՄ-ից դուրս
Լուրեր | 2026/07/31 15:56
Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարարի մեկնաբանությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 31 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը հայտարարել է, որ ԵԱՏՄ-ից դուրս Հայաստանը հազիվ թե կարողանա рассчитывать на համեմատելի պայմաններ բնական գազի մատակարարումների համար:
Մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը Ռուսաստանի հետ տնտեսական և քաղաքական հարաբերությունների այլընտրանքներ փնտրելու մասին, Ռեշետնիկովը նշել է, որ ԵԱՏՄ-ն մնում է Հայաստանի տնտեսության հիմնական ռեսուրսների մատակարար:
«ԵԱՏՄ-ի ընդհանուր գազային շուկայում Ռուսաստանը Հայաստանին գազ է մատակարարում 177,5 դոլարով հազար խորանարդ մետրի համար: Եթե համեմատենք այս գինը ներկայիս եվրոպական գների հետ, որոնք գերազանցում են 600 դոլարը հազար խորանարդ մետրի համար, ապա դա կարելի է անվանել միայն սուբսիդավորում: Այս գումարը կազմում է շուրջ 1 միլիարդ դոլար տարեկան: Հավանաբար, ոչ ոք ԵԱՏՄ-ից դուրս չի կարող առաջարկել Հայաստանին նման պայմաններ», - մեջբերում է նախարարին ՏԱՍՍ-ը:
«Գազպրոմ-Հայաստան» փակ բաժնետիրական ընկերությունը 100%-ով ռուսական «Գազպրոմ» հոլդինգի դուստր ձեռնարկություն է, որը մենաշնորհային մատակարար է Հայաստանի համար Ռուսաստանի բնական գազի:
Այսօր Ռուսաստանի գազի գինը Հայաստանի համար սահմանին կազմում է 165 դոլար 1 հազար խորանարդ մետրի համար: Այս գինը գործում է 2019 թվականի հունվարի 1-ից և, ըստ գործող հայ-ռուսական համաձայնագրերի, չի պետք է փոխվի մինչև 2031 թվականի վերջը:

Российский министр усомнился, что вне ЕАЭС Армения получит сопоставимые цены на газ
ЕРЕВАН, 31 июля. /АРКА/. Министр экономического развития России Максим Решетников заявил, что за пределами Евразийского экономического союза (ЕАЭС) Армения вряд ли сможет рассчитывать на сопоставимые условия поставок природного газа.
Комментируя заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о поиске альтернатив отношениям с Россией в экономической и политической сферах, Решетников отметил, что ЕАЭС остается ключевым рынком сбыта и основным поставщиком ресурсов для армянской экономики.
«В рамках общего рынка газа Союза Россия поставляет в Армению газ по цене $177,5 за тысячу кубометров. Если сравнить ее с актуальными европейскими ценами, превышающими $600 за тысячу кубометров, иначе чем субсидированием это назвать нельзя. Эта сумма составляет около $1 млрд в год. Вряд ли кто-нибудь за пределами Союза сможет предложить Армении такие условия», — цитирует министра ТАСС.
ЗАО "Газпром-Армения"- 100%-е дочернее предприятие российского холдинга "Газпром", монопольный поставщик природного газа из России в Армению для внутреннего потребления.
На сегодняшний день цена российского газа для Армении на границе составляет $165 за 1 тыс. кубометров. Эта цена действует с 1 января 2019 года и, согласно действующим армяно-российским соглашениям, не должна меняться до конца 2031 года.