Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև առևտրի միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը կկայանա նոյեմբերին
Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը կկայանա նոյեմբերին Թուրքիայում, որտեղ մի շարք կարևոր որոշումներ կընդունվեն։ Այդ մասին հայտարարել է Անկարայում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Վերշինինը։
«Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը նպատակ են դրել առևտրի ծավալը հասցնել 100 միլիարդ դոլարի։ Մենք հասնում ենք այս նպատակին։ Այս համատեքստում մեծ նշանակություն կունենա Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական խառը հանձնաժողովի նիստը, որը կկայանա նոյեմբերին Թուրքիայում», - ասել է դեսպանը թուրքական Haberturk հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Նա հիշեցրել է, որ հանձնաժողովի համանախագահներն են Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը և Թուրքիայի առևտրի նախարար Օմեր Բոլաթը։
«Իմ կարծիքով, կկայացվեն մի շարք կարևոր որոշումներ, որոնք կխթանեն մեր բազմակողմ առևտրատնտեսական հարաբերություններին։ Սա վերաբերում է ոչ միայն ապրանքների և ծառայությունների առևտրին, այլև զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանը։ Տարեկան յոթ միլիոն ռուս զբոսաշրջիկ է այցելում Թուրքիա», - նշել է Վերշինինը։

Состояние заседания межправительственной комиссии по торговле между Россией и Турцией в ноябре
Заседание межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Россией и Турцией пройдет в ноябре в Турции, где будут приняты ряд важных решений. Об этом заявил посол России в Анкаре Сергей Вершиинин.
«Президент России Владимир Путин и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган поставили цель довести объем торговли до 100 миллиардов долларов. Мы движемся к этой цели. В этом контексте большое значение будет иметь заседание смешанной межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Россией и Турцией, которое пройдет в ноябре в Турции», - сказал посол в интервью турецкому телеканалу Haberturk.
Он напомнил, что сопредседателями комиссии являются вице-премьер России Александр Новак и министр торговли Турции Омер Болат.
«На мой взгляд, будут приняты ряд важных решений, которые будут способствовать нашим многосторонним торгово-экономическим отношениям. Это касается не только торговли товарами и услугами, но и развития сферы туризма. Каждый год в Турцию приезжают семь миллионов российских туристов», - отметил Вершиинин.