Ռուսաստանը հուլիսի 27-ից սահմանափակում է կաթնամթերքի ներմուծումը Հայաստանից։ «Ռոսսելխոզնադզորը» տեղեկացրել է, որ Հայաստանի կաթնամթերքի վերամշակման գործարանները, որոնք Ռուսաստան են մատակարարում արտադրանք, ստուգումների արդյունքում հայտնաբերել են մի շարք խախտումներ։
Անասնաբուժական ծառայության տվյալներով, ստուգման ընթացքում բացահայտվել է վարակված անասունների կաթի օգտագործումը Ռուսաստան արտահանվող արտադրանքի արտադրության մեջ։ Նշվել է նաև, որ հաստատվել են երրորդ երկրներից հումքի օգտագործման դեպքեր՝ բարձր յուղայնությամբ արտադրանք արտադրելու համար, չնայած ՀՀ անասնաբուժական ծառայության կողմից նախկինում տրված հավաստիացումներին։
«Ռոսսելխոզնադզորը» դիմել է Հայաստանի սննդի անվտանգության տեսչությանը՝ խնդրելով կասեցնել կաթնամթերքի անասնաբուժական հավաստագրումը բոլոր հայկական ձեռնարկություններից, սկսած 2026 թվականի հուլիսի 27-ից։
Այս սահմանափակումները վերաբերում են նաև ձկան և բոլոր տեսակի կարանտինային ապրանքների, այդ թվում՝ ծաղիկների ներմուծմանը։

Starting July 27, Russia will restrict dairy imports from Armenia. Rosselkhoznadzor has reported that inspections of Armenian dairy processing plants supplying products to Russia revealed several violations.
According to veterinary service data, the inspections found the use of milk from infected animals in the production of products exported to Russia. There were also instances of using raw materials from third countries to produce high-fat products, despite previous assurances from the Armenian veterinary service.
Rosselkhoznadzor has requested the Armenian food safety inspection to suspend veterinary certification for dairy products from all Armenian enterprises, effective July 27, 2026.