Ռուսաստանը արգելել է Հայաստանի կաթնամթերքի ներմուծումը, երբ նույնպիսի սահմանափակումներ են կիրառվել այլ հայկական սննդամթերքների նկատմամբ:
Ռուսաստանի գյուղատնտեսական վերահսկողական մարմինը՝ Ռոսսելխոզնադզորը, հայտարարել է, որ որոշումը կայացվել է այս ամսվա ընթացքում հայկական կաթնամթերքի ընկերությունների նկատմամբ անցկացված շաբաթական ստուգումների արդյունքում: Նրանք հայտնաբերել են «հիվանդ անասուններից ստացված կաթ» և «երրորդ երկրներից ստացված خام مواد», որոնք խախտում են Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) ազատ առևտրի կանոնները:
Ռոսսելխոզնադզորը նշել է, որ «Հայաստանը դեռևս չի հաստատել համակարգ, որը կստուգի կաթի կամ այլ կաթնամթերքի خام նյութերի ծագումն ու անվտանգությունը»:
Հայաստանի սննդի անվտանգության տեսչությունը հերքել է մեղադրանքները և հայտարարել, որ պետական մարմինը կանոնավոր ստուգումներ է իրականացնում բոլոր տեղական կաթնամթերքի ընկերությունների նկատմամբ:
Ռուսական իշխանությունները մայիսի վերջին և հունիսի սկզբին արգելել են հայկական մի քանի միլիոն դոլար արժողությամբ մրգերի, բանջարեղենի, հանքային ջրերի, ծաղիկների, ձկների և որոշ ալկոհոլային խմիչքների ներմուծումը: Մոսկվան սահմանափակումները կիրառել է, երբ զգուշացրել է Հայաստանի եվրոպական միության հետ հարաբերությունների խորացման տնտեսական հետևանքների մասին:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացառել է իր արևմտյան կողմնորոշման փոփոխությունը և նվազեցրել ռուսական սահմանափակումների ազդեցությունը:
Մոսկվան չի վերացրել կամ մեղմացրել իր սահմանափակումները: Ռուսական օրենսդիր Վլադիմիր Ջաբարովը նշել է, որ Միշուստինը կրկնել է Մոսկվայի պահանջները Փաշինյանի հետ բանակցությունների ընթացքում:

Russia has banned imports of dairy products from Armenia after imposing similar restrictions on other Armenian foodstuffs amid heightened tensions between the two nations.
Rosselkhoznadzor, the Russian government's agricultural oversight agency, said on Friday that the decision is the result of a weeklong inspection of Armenian dairy firms conducted by its officials this month. It said they detected use of “milk from infected livestock” and “raw materials from third countries” breaching free-trade rules of the Russian-led Eurasian Economic Union (EEU).
‘Armenia has still not established a system to confirm the origin and safety of milk or other dairy raw materials used in production,” Rosselkhoznadzor claimed in a statement.
Armenia’s Food Safety Inspectorate denied the alleged violations later in the day. Its spokeswoman, Anush Harutiunian, said the government agency regularly inspects all local dairy firms and does not hesitate to take action against those of them that deviate from safety standards.
Citing sanitary grounds, the Russian authorities blocked in late May and early June multimillion-dollar imports of Armenian fruits, vegetables, mineral water, flowers, fish and some alcoholic beverages. Moscow imposed the sanctions amid its growing warnings about the economic cost of Armenia’s deepening ties with the European Union. It has been pressing Yerevan to quickly choose between continuing to seek EU membership and remaining part of the Russian-led bloc vital for the Armenian economy.
Prime Minister Nikol Pashinian ruled out any change in his pro-Western foreign policy and downplayed the impact of the Russian sanctions after his disputed victory in the June 7 parliamentary elections. He claimed to have reached unspecified “understandings” with Russian Prime Minister Mikhail Mishustin during their July 6 meeting in the Russian city of Yekaterinburg.
Moscow has not reversed or eased any of its sanctions since then. A senior Russian lawmaker, Vladimir Jabarov, said on Wednesday that Mishustin repeated Moscow’s demands during the talks with Pashinian.