Ռուսաստանը անվանել է առանց հիմքի Հայաստանի պահանջները ՅՈՒԿԺԴ-ի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը անվանել է առանց հիմքի Հայաստանի պահանջները, թե Ռուսաստանը պետք է լրացուցիչ վճարումներ կատարի, եթե մեկակողմանիորեն վերանայվեն պարտավորությունները Հարավային Կովկասի երկաթուղու (ՅՈՒԿԺԴ) վերաբերյալ:
«ՅՈՒԿԺԴ-ն ռուսական ընկերության «անվճար» ակտիվ չէ, այլ ձեռնարկություն է, որի մեջ մենք արդեն ներդրել ենք ավելի քան 30 միլիարդ ռուբլի, ձեռք բերել ենք նոր շարժական կազմ և զարգացնում ենք ենթակառուցվածքը պայմանագրային պարտավորությունների հիման վրա», - ասել է Ռեշետնիկովը:
Նրա խոսքով, եթե այդ պարտավորությունները վերանայվեն մեկակողմանիորեն և ռուսական ներդրողին վնաս պատճառվի, Ռուսաստանը կունենա հիմքեր պահանջելու փոխհատուցում:
«Պատասխանատու հարցը, թե Ռուսաստանը նման իրավիճակում պետք է ինչ-որ բան վճարի Հայաստանին, - առանց հիմքի է», - ասել է նախարարը:
Այսպես Ռեշետնիկովը մեկնաբանել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները հանրապետության երկաթուղային ենթակառուցվածքի կառավարման և ՅՈՒԿԺԴ-ի հետ կապված հարցերի կարգավորման օրենսդրական մեխանիզմների օգտագործման հնարավորության մասին:
Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքը գտնվում է հանրապետության սեփականության տակ և փոխանցվել է «Հարավային Կովկասի երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության կառավարմանը, որը 100%-ով պատկանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերությանը: Կոնցեսիոն պայմանագիրը կնքվել է 2008 թվականին՝ 30 տարվա ժամկետով:
Հուլիսի 30-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը թույլ է տվել 2 միլիարդ դոլարի ֆինանսական պահանջներ Ռուսաստանի նկատմամբ ՅՈՒԿԺԴ-ի կոնցեսիայի շրջանակներում: Նրա խոսքով, երկաթուղին Հայաստանի սեփականությունն է, և հանրապետությունը իրավունք ունի օգտագործել օրենքով նախատեսված ցանկացած մեխանիզմ, այդ թվում՝ արբիտրաժ:
Փաշինյանը նաև նշել է, որ Երևանը рассчитывает հարցը կարգավորել բարեկամական ձևաչափով՝ ռուսական կողմի հետ երկխոսության միջոցով:
Հետագայում նույն օրը «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության ղեկավար Օլեգ Բելոզերովը հայտարարել է, որ ռուսական կողմը մտադիր է պահպանել կոնցեսիոն համաձայնագրի պայմանները, և եթե այն դադարեցվի կամ փոփոխվի Հայաստանի կողմից, рассчитыում է վերադարձնել ներդրված ներդրումները:
Փաշինյանը 2026 թվականի փետրվարին չի բացառել, որ Ռուսաստանը կարող է փոխանցել Հայաստանի երկաթուղու կառավարման իրավունքը այլ երկրին, որը բարեկամական է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի համար, մասնավորապես՝ Քաթարին, ԱՄԷ-ին կամ Ղազախստանին:
Նա նաև նշել է, որ TRIPP նախագծի շրջանակներում մի շարք երկրներ առաջարկում են կազմակերպել երկաթուղային հաղորդակցություն Նախիջևանի և Ադրբեջանի հիմնական տարածքի միջև՝ շրջանցելով Հայաստանը, նշելով, որ հայկական երկաթուղին գտնվում է ռուսական公司的 կառավարման տակ:

В России назвали безосновательными возможные требования Армении о доплате по ЮКЖД
ЕРЕВАН, 31 июля. /АРКА/. Министр экономического развития России Максим Решетников назвал безосновательной постановку вопроса о том, что РФ должна доплачивать Армении в случае одностороннего пересмотра обязательств по Южно-Кавказской железной дороге.
«ЮКЖД — не “бесплатный” актив российской компании, а предприятие, в которое мы уже проинвестировали более 30 млрд рублей, закупили новый подвижной состав и развиваем инфраструктуру на основе контрактных обязательств», — заявил Решетников, передает ТАСС.
По его словам, если эти обязательства будут пересмотрены в одностороннем порядке и российскому инвестору будет нанесен ущерб, у России появятся основания требовать его компенсации.
«Постановка вопроса о том, что Россия в такой ситуации должна что-то доплачивать Армении, — безосновательна», — сказал министр.
Так Решетников прокомментировал заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна по поводу управления железнодорожной инфраструктурой республики и возможного обращения к предусмотренным законом механизмам урегулирования вопросов, связанных с концессией ЮКЖД.
Железнодорожная инфраструктура Армении находится в собственности республики и передана в управление ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» — стопроцентной дочерней компании ОАО «Российские железные дороги». Концессионный договор был заключен в 2008 году сроком на 30 лет.
30 июля премьер-министр Армении Никол Пашинян допустил финансовые требования в размере $2 млрд. к России в контексте концессии Южно-Кавказской железной дороги. По его словам, железная дорога является собственностью Армении и республика вправе использовать любые предусмотренные законом механизмы, включая арбитраж.
При этом Пашинян заявил, что Ереван рассчитывает урегулировать вопрос в дружественном формате путем диалога с российской стороной.
Позже в тот же день глава РЖД Олег Белозеров заявил, что российская сторона намерена придерживаться условий концессионного соглашения и в случае его прекращения или изменения Арменией рассчитывает на возврат вложенных инвестиций.
Он также заявлял, что в рамках проекта TRIPP ряд стран предлагает организовать железнодорожное сообщение между Нахичеваном и основной территорией Азербайджана в обход Армении, указывая, что армянская железная дорога находится под управлением российской компании. По его словам, из-за этого «Армения теряет конкурентное преимущество».