Կառավարության առջև բողոքի ակցիայից հետո բեռնափոխադրողները վերջին չորս շաբաթվա ընթացքում երկու հանդիպում են ունեցել կառավարության ներկայացուցիչների հետ։ «Ազատությանն» ասացին՝ մեծ հույս չունեն, որ իրենց խնդիրներն արագ կլուծվեն կամ, որ առհասարակ կլուծվեն։ Ասում են՝ պաշտոնյաները չեն մերժում, ընդլայնված կազմով ընդունում են իրենց, բայց:
«Բեռնափոխադրման, լոգիստիկայի ոլորտն այնքան բարձիթողի վիճակում է, անգամ նրանք չգիտեն՝ որ թևը ում է պատկանում: Տրանսպորտը պատկանում է ՏԿԵՆ-ին, ՏԿԵՆ-ը ասում է՝ խնդիր չկա, ես զբաղվում եմ իմ աշխատանքով։ Լոգիստիկան ո՞ւմ է պատկանում, կոնկրետ միջնորդական ընկերությունները, արտահանում-ներմուծումն ո՞ւմ է պատկանում, Էկոնոմիկայի նախարարությա՞նը, ՊԵ՞Կ-ին: Խառը վիճակ է էլի։ Տեսնում եմ, որ նրանք փորձում են հասկանալ, բայց դեռ չի ստացվում»,- «Ազատության» հետ զրույցում ասում է բեռնափոխադրում իրականացնողներից մեկը:
Ռուսաստանի կողմից ամիսներ շարունակ կիրառվող ներմուծման սահմանափակումների հետևանքով հայաստանցի բեռնափոխադրողների աշխատանքը գրեթե կանգ է առել։ Ռուսաստանն արգելել է հայկական գյուղմթերքի գրեթե ողջ տեսականու, ինչպես նաև կաթնամթերքի, ձկնեղենի, ծաղիկների, հանքային և ոչ հանքային ջրերի մի մասի, ոչ ալկոհոլային ու ալկոհոլային խմիչքների որոշ տեսակների մուտքն իր երկիր։ Բեռնափոխադրողների խոսքով՝ առայժմ սանկցիաների տակ ընկած նեղ ոլորտների ապրանքների թիվը քիչ է։ Դրանք էլ հիմնականում օտարերկրյա բեռնափոխադրողներն են արտահանում։ Նրանք կառավարությունից պահանջում են բանակցել Ռուսաստանի և Վրաստանի հետ հայկական փոխադրողներին՝ միջազգային բեռնափոխադրումների համար անհրաժեշտ թույլտվություններ, այսպես կոչված դազվուլներ տրամադրելու և հավասար պայմաններ ապահովելու հարցը, որ դիմանան այս մրցակցությանը:
Բեռնափոխադրողները նաև ավելի քան մեկ տարի բարձրաձայնում են լոգիստիկ ընկերությունների գործունեության խնդիրը։ Նրանց պնդմամբ՝ այս ընկերությունները հաճախ նախընտրում են աշխատել օտարերկրյա փոխադրողների հետ, որոնք Հայաստանում, ըստ իրենց, ավելի քիչ հարկեր են վճարում և կարողանում են ծառայություններ մատուցել ավելի ցածր գներով։
Փոխադրողները պնդում են՝ նրանցից շատերը, որոնք հատկապես սնկի նման են բացվում, կանխիկ շրջանառությամբ են աշխատում։ Պաշտոնյաների հետ հանդիպմանն ասացին՝ դա էլ են նշել։
Մյուս խնդիրները բեռնատարների հնացած պարկն է։ Բեռնափոխադրողներն ասում են՝ մեքենաների մեծ մասը չեն կարող սպասարկել եվրոպական ուղղություններ։ Ակնկալում են, որ կառավարությունն աջակցի նոր բեռնատարների ձեռքբերմանը, օրինակ՝ սուբսիդավորման միջոցով։ Սակայն այս դեպքում էլ բեռնափոխադրողները մտահոգված են՝ անգամ եթե դա լինի, ինչպե՞ս են նոր վարկերը վճարելու, քանի դեռ չեն մարել գործողները։ Իսկ եվրոպական ուղղությամբ աշխատելու համար ասում են՝ նաև վիզաների խնդիր ունեն:

После акции протеста перед правительством грузоперевозчики за последние четыре недели провели две встречи с представителями правительства. Они сообщили «Азатутюн», что не надеются на быстрое решение своих проблем или на то, что они вообще будут решены. Они говорят, что чиновники не отказываются, принимают их в расширенном составе, но:
«Сфера грузоперевозок и логистики находится в таком запущенном состоянии, что даже они не знают, кому что принадлежит. Транспорт принадлежит Министерству территориального управления, оно говорит, что проблем нет, я занимаюсь своей работой. А кому принадлежит логистика, конкретно посреднические компании, кому принадлежат экспорт-импорт, Министерству экономики или ГНС? Это смешанная ситуация. Я вижу, что они пытаются понять, но пока не получается», - говорит один из грузоперевозчиков в интервью «Азатутюн».
Из-за введенных Россией ограничений на импорт работа армянских грузоперевозчиков почти остановилась. Россия запретила ввоз почти всего ассортимента армянских сельхозпродуктов, а также некоторых видов молочной продукции, рыбы, цветов, минеральных и неминеральных вод, некоторых видов безалкогольных и алкогольных напитков. По словам грузоперевозчиков, пока количество товаров, попавших под санкции, невелико. В основном это экспортируют иностранные грузоперевозчики. Они требуют от правительства вести переговоры с Россией и Грузией о предоставлении армянским перевозчикам необходимых разрешений для международных грузоперевозок, так называемых дафтула, и обеспечения равных условий для конкуренции.
Грузоперевозчики также более года поднимают вопрос о деятельности логистических компаний. Они утверждают, что эти компании часто предпочитают работать с иностранными перевозчиками, которые, по их словам, платят меньше налогов в Армении и могут предоставлять услуги по более низким ценам.
Перевозчики утверждают, что многие из них, особенно те, которые открываются как грибы, работают с наличными оборотами. На встрече с чиновниками они также упомянули это.
Другими проблемами являются устаревший парк грузовиков. Грузоперевозчики говорят, что большинство машин не могут обслуживать европейские направления. Они ожидают, что правительство поможет с приобретением новых грузовиков, например, через субсидирование. Однако в этом случае грузоперевозчики обеспокоены тем, как они будут погашать новые кредиты, пока не расплатятся с действующими. Кроме того, они говорят, что у них есть проблемы с визами для работы в европейском направлении.