Ռուսական հետախուզությունը զգուշացնում է Հայաստանի «խորը ճգնաժամի» մասին
Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը (SVR) հայտարարում է, որ Հայաստանի հնարավոր դուրս գալը Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵՏՄ) կհանգեցնի «խորը տնտեսական ճգնաժամի» և կստաբիլիզացնի կառավարության աշխատանքը:
Հայտարարությունը հրապարակվել է այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որտեղ կրկին կոչ է արել հանրաքվե անցկացնել՝ պարզելու համար, թե արդյոք Հայաստանը պետք է դուրս գա ռուսական բլոկից և շարունակվի Եվրոպական միության անդամակցման գործընթացը:
Պուտինը հայտարարել է, որ Երևանը այլևս չի կարող համատեղել իր եվրոպական ինտեգրման քաղաքականությունը ԵՏՄ անդամակցության հետ, որը հայ արտահանողներին տալիս է մաքսային ազատ մուտք դեպի Ռուսաստան:
Ռուսաստանի կողմից հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների և խմիչքների միլիարդավոր դոլարների ներմուծման արգելքները հետևեցին, իսկ Եվրոպական միությունը արձագանքեց Մոսկվայի «տնտեսական ճնշմանը»՝ տրամադրելով 52 միլիոն եվրո (60 միլիոն դոլար) արտակարգ ֆինանսական օգնություն:
SVR-ն նաև պնդում է, որ Բրյուսելը ճանաչում է Հայաստանի «խորը տնտեսական ճգնաժամի» անխուսափելիությունը, եթե Երևանը դուրս գա ԵՏՄ-ից:
Ռուսաստանը Հայաստանի թիվ մեկ առևտրային գործընկերն է, և ըստ հայկական կառավարության տվյալների, այն կազմում է Հայաստանի արտաքին առևտրի 28%-ը:

Российская Служба внешней разведки (СВР) заявила, что возможный выход Армении из Евразийского экономического союза (ЕАЭС) приведет к «глубокому экономическому кризису» и дестабилизирует правительство страны:
Заявление было сделано после телефонного разговора президента России Владимира Путина с премьер-министром Николом Пашиняном, в котором он снова призвал провести референдум о том, должна ли Армения покинуть российский блок и продолжить стремление к членству в Европейском Союзе:
Путин заявил, что Ереван больше не может совмещать свою политику европейской интеграции с членством в ЕАЭС, который предоставляет армянским экспортерам беспошлинный доступ на российский рынок:
После этого последовали запреты России на многомиллионные импорты армянских сельскохозяйственных товаров и напитков, на что Европейский Союз ответил предоставлением 52 миллионов евро (60 миллионов долларов) экстренной финансовой помощи:
СВР также утверждает, что Брюссель признает неизбежность глубокого экономического кризиса в Армении, если Ереван окажется вне ЕАЭС:
Россия является главным торговым партнером Армении, по данным армянского правительства, она составила 28% внешней торговли Армении за первые пять месяцев этого года: