Ռուսական հետախուզությունը զգուշացնում է Հայաստանի «խորը ճգնաժամի» մասին
Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը (SVR) հայտարարում է, որ Հայաստանի հնարավոր դուրս գալը Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵՏՄ) կհանգեցնի «խորը տնտեսական ճգնաժամի» և կստաբիլիզացնի կառավարության աշխատանքը:
Հայտարարությունը հրապարակվել է այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որտեղ կրկին կոչ է արել հանրաքվե անցկացնել՝ պարզելու համար, թե արդյոք Հայաստանը պետք է դուրս գա ռուսական բլոկից և շարունակվի Եվրոպական միության անդամակցման գործընթացը:
Պուտինը հայտարարել է, որ Երևանը այլևս չի կարող համատեղել իր եվրոպական ինտեգրման քաղաքականությունը ԵՏՄ անդամակցության հետ, որը հայ արտահանողներին տալիս է մաքսային ազատ մուտք դեպի Ռուսաստան:
Ռուսաստանի կողմից հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների և խմիչքների միլիարդավոր դոլարների ներմուծման արգելքները հետևեցին, իսկ Եվրոպական միությունը արձագանքեց Մոսկվայի «տնտեսական ճնշմանը»՝ տրամադրելով 52 միլիոն եվրո (60 միլիոն դոլար) արտակարգ ֆինանսական օգնություն:
SVR-ն նաև պնդում է, որ Բրյուսելը ճանաչում է Հայաստանի «խորը տնտեսական ճգնաժամի» անխուսափելիությունը, եթե Երևանը դուրս գա ԵՏՄ-ից:
Ռուսաստանը Հայաստանի թիվ մեկ առևտրային գործընկերն է, և ըստ հայկական կառավարության տվյալների, այն կազմում է Հայաստանի արտաքին առևտրի 28%-ը:

Russian Intelligence Service Warns Of ‘Deep Crisis’ In Armenia
Russia’s Foreign Intelligence Service (SVR) has claimed that Armenia’s possible exit from the Eurasian Economic Union (EEU) would plunge the country into a “deep economic crisis” and destabilize its government:
The statement came after Russian President Vladimir Putin’s phone conversation with Prime Minister Nikol Pashinian, during which he again called for a referendum on whether Armenia should leave the Russian-led bloc and continue seeking EU membership:
Putin declared that Yerevan can no longer combine its European integration policy with its membership in the EEU, which provides Armenian exporters with tariff-free access to Russia, their main market:
This was followed by Russian bans on multimillion-dollar imports of Armenian agricultural products and beverages, to which the EU responded by providing 52 million euros ($60 million) in urgent financial aid:
According to the SVR, Brussels recognizes the inevitability of a deep economic crisis in Armenia if Yerevan finds itself outside the Eurasian Economic Union:
Russia is Armenia’s number one trading partner, accounting for 28 percent of Armenian foreign trade in the first five months of this year: