Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը հայտարարել է, որ Ռուսաստանից բենզինի արտահանման արգելքը կերկարաձգվի մինչև 2026 թվականի վերջ։
«Բենզինի արտահանման արգելքի վերաբերյալ նույնպես որոշում ենք կայացրել այն երկարաձգել ինչպես արտադրողների, այնպես էլ ոչ արտադրողների համար։ Այսինքն, այն կգործի մինչև տարվա վերջ», - ըստ «Ինտերֆաքս»-ի, ասել է նա։
Միաժամանակ, Նովակի խոսքով, դիզելային վառելիքի արտահանման արգելքը կչեղարկվի «շուկայի վերականգնմանը զուգընթաց»։
Ապրիլին Ռուսաստանում սահմանվել էր բենզինի արտահանման ամբողջական արգելք, որը, ինչպես հայտարարվում էր, նպատակ ուներ կանխել դեֆիցիտը բարձր պահանջարկի պարագայում։ Իսկ արդեն հունիսին Ռուսաստանի կառավարությունը արգելեց երկրից ավիացիոն կերոսինի արտահանումը։
Արգելքները սահմանվել էին ռուսական նավթավերամշակման գործարանների նկատմամբ ուկրաինական հարվածների, մյուս կողմից՝ Մերձավոր Արևելքում հակամարտության ֆոնին, որը հանգեցրել էր նավթի գների աճին և համաշխարհային շուկայում ավիացիոն վառելիքի դեֆիցիտի առաջացմանը։

Запрет на экспорт российского бензина будет продлён до конца года
Заместитель премьер-министра России Александр Новак заявил, что запрет на экспорт бензина из России будет продлён до конца 2026 года.
«Мы также приняли решение продлить запрет на экспорт бензина как для производителей, так и для непроизводителей. То есть он будет действовать до конца года», - сказал он по данным «Интерфакса».
В то же время, по словам Новака, запрет на экспорт дизельного топлива будет отменён «в соответствии с восстановлением рынка».
В апреле в России был введён полный запрет на экспорт бензина, который, как сообщалось, был направлен на предотвращение дефицита при высоком спросе. А в июне российское правительство запретило экспорт авиационного керосина из страны.
Запреты были введены в условиях ударов по российским нефтеперерабатывающим заводам, с одной стороны, и конфликта на Ближнем Востоке, который привёл к росту цен на нефть и дефициту авиационного топлива на мировом рынке.