Ռոսսելխոզնադզորի հերթական «սանկցիան»․ ինչո՞ւ Միշուստինի հետ հանդիպումը չփրկեց հայկական արտահանումը
Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավից սկսված հայ-ռուսական հարաբերությունների խորքային ճգնաժամն ու քաղաքական երկխոսության դադարը ոչ միայն չեն հանգուցալուծվում, այլև ստանում են նոր, ավելի վտանգավոր դրսևորումներ։
Մոսկվան, նվազեցնելով բարձր մակարդակի քաղաքական շփումները, հրաժարվելով հետընտրական պաշտոնական շնորհավորանքից, շարունակում է Երևանի նկատմամբ տնտեսական ճնշումների ռազմավարությունը։ Ռուսաստանի Դաշնության անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայությունը՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը հայտարարել է, որ թույլ չի տվել Ռուսաստանի շուկայում իրացնել Հայաստանից ներմուծված կաթնամթերքը՝ համարելով ոչ անվտանգ։
Գերատեսչության հայտարարության համաձայն՝ հուլիսի 14-21-ը «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի մասնագետները ստուգումներ են արել Հայաստանի կաթի վերամշակմամբ զբաղվող այն ձեռնարկություններում, որոնք նախկինում ռուսական շուկա մուտք գործելու թույլտվություն էին ստացել՝ Հայաստանի անասնաբուժական ծառայության երաշխիքների հիման վրա։
Ռուսական կողմի պնդմամբ՝ ստուգումների ընթացքում կրկին արձանագրվել են նույնատիպ խախտումներ, որոնք հայտնաբերվել էին նաև 2023-2024-ի տեսչական այցերի ժամանակ։ Դրանք վերաբերում են արտադրանքի հետագծելիության համակարգին, հումքի և պատրաստի արտադրանքի անասնաբուժական ուղեկցող փաստաթղթերի ձևակերպմանը, մուտքային հումքի անասնաբուժասանիտարական փորձաքննությանը, ռիսկերի կառավարման համակարգերի գործարկմանը և արտադրական վերահսկողության ծրագրերի կատարմանը։
«Ռոսսելխոզնադզորի» կողմից հայկական կաթնամթերքի ներմուծման հերթական արգելքը, սակայն, պարզապես տեսչական ստուգման արդյունք չէ, այլ դեռևս ապրիլին մեկնարկած տնտեսական պատժամիջոցների տրամաբանական շարունակությունը, որոնք ավելի վաղ թիրախավորել էին հանքային ջրերը, ձկնամթերքն ու գյուղատնտեսական այլ ապրանքատեսակներ։ Ստեղծված իրավիճակն ըստ էության ցույց է տալիս Հայաստանի իշխանությունների վարած արտաքին քաղաքականության և դիվանագիտական քայլերի, մեղմ ասած, կատարյալ անարդյունավետությունը։
Ընտրություններից հետո Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած հեռախոսազանգը ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինին, ապա՝ շտապ այցելությունը Ռուսաստան և դրան հետևած ընդգծված «սառն» ընդունելությունը Միշուստինի կողմից, փաստացի որևէ արդյունք չտվեցին։ Ռուսական կողմի զուսպ արարողակարգն ու դրան հաջորդած տնտեսական սահմանափակումներն ապացուցում են, որ Երևանին չի հաջողվել փարատել Մոսկվայի դժգոհությունը կամ հասնել որևէ լուրջ քաղաքական պայմանավորվածության։
Այս ֆոնին առավել մերկացնող են դառնում ՀՀ իշխանությունների հանրային հայտարարությունները։ Շաբաթներ առաջ Փաշինյանը վստահեցնում էր, թե Ռուսաստանի կառավարության ղեկավար Միխայիլ Միշուստինի հետ հանդիպմանը ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ: Թե ինչ պայմանավորվածությունների մասին էր խոսքը, Փաշինյանը չէր մանրամասնել, սակայն կայուն տպավորություն էր ստեղծվել, թե իրավիճակը մեղմվելուն ուղղված պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել: Սակայն ակնկալվող «դրական արդյունքի» փոխարեն՝ հայաստանյան տնտեսվարողները բախվեցին ռուսական շուկայի դռների հերթական փակմանը։ Սա փաստում է, որ Մոսկվա կատարած այցը ոչ թե ռազմավարական երկխոսություն էր, այլ ընդամենն իրավիճակը մեղմելու անհաջող փորձ, որը ՌԴ քաղաքական ղեկավարության կողմից անտեսվեց։
«Ռոսսելխոզնադզորի» հայտարարության բովանդակությունն ինքնին ունի քաղաքական ենթատեքստ։ Ռուսական գերատեսչությունը, խոսելով վարակված կաթի կամ անասնաբուժական վերահսկողության բացակայության մասին, ուղղակիորեն նաև թիրախավորում է 2019 թվականից Հայաստանում իրականացված պետական կառավարման բարեփոխումները։ Մոսկվան ԵԱՏՄ տեխնիկական և սանիտարական գործիքակազմը վերածել է քաղաքական մտրակի՝ հստակ հասկացնելով, որ քանի դեռ Երևանը շարունակում է իր աշխարհաքաղաքական տատանումները, տնտեսական լծակներն օգտագործվելու են առավելագույն ճնշում գործադրելու համար։
Կաթնամթերքի արգելքն ուղիղ ու ցավոտ հարված է Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական համակարգին։ Ռուսական կողմի այս և նմանատիպ քայլերը նպատակ ունեն երկրի ներսում առաջացնել սոցիալական դժգոհության նոր ալիք՝ հայ գյուղացուն կանգնեցնելով անօգնական վիճակում և ցույց տալով, որ իշխանությունների որդեգրած արտաքին քաղաքական վեկտորի գինը վճարում է սովորական քաղաքացին։
Ի վերջո, այս զարգացումները գալիս են հաստատելու, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում «անշրջելիության կետը» կա՛մ արդեն հատված է, կա՛մ կողմերը կանգնած են դրա շեմին։ Մոսկվան Երևանի առջև դրել է կոշտ երկընտրանք՝ «ԵԱՏՄ, թե՞ ԵՄ», իսկ ՀՀ իշխանությունների՝ երկու աթոռին միաժամանակ նստելու և մանևրելու փորձերն այլևս չեն աշխատում։ Առանց հստակ ռազմավարության, առանց այլընտրանքային շուկաների իրական ապահովման՝ Հայաստանը հայտնվում է տնտեսական շրջափակման ու աշխարհաքաղաքական փակուղու մեջ։
Առկա ճգնաժամը ցույց է տալիս, որ այսկերպ իրականացվող դիվերսիֆիկացիայի օրակարգը չի հաջողվում։ Հայաստանի տնտեսությունն ու արտահանողներին քաղաքական ցնցումներից պաշտպանելու միակ ուղին հաշվարկված արտաքին քաղաքականությունն է:

Очередные «санкции» Россельхознадзора: почему встреча с Мишустиным не спасла армянский экспорт
Глубокий кризис в армяно-российских отношениях, начавшийся с предвыборной кампании парламентских выборов в Армении, не только не разрешается, но и принимает новые, более опасные формы.
Москва, снижая уровень политических контактов, отказавшись от официальных поздравлений после выборов, продолжает стратегию экономического давления на Ереван. Федеральная служба ветеринарного и фитосанитарного надзора России, Россельхознадзор, заявила, что не допустила реализацию молочной продукции, импортированной из Армении, на российском рынке, сочтя ее небезопасной.
Согласно заявлению ведомства, с 14 по 21 июля специалисты Россельхознадзора провели проверки армянских предприятий, занимающихся переработкой молока, которые ранее получили разрешение на выход на российский рынок на основании гарантий армянской ветеринарной службы.
Российская сторона утверждает, что в ходе проверок вновь были зафиксированы аналогичные нарушения, которые также были выявлены во время инспекционных визитов в 2023-2024 годах. Они касаются системы прослеживаемости продукции, оформления ветеринарных сопроводительных документов на сырье и готовую продукцию, ветеринарно-санитарной экспертизы входного сырья, запуска систем управления рисками и выполнения программ производственного контроля.
Очередной запрет на импорт армянской молочной продукции со стороны Россельхознадзора является не просто результатом инспекционной проверки, а логическим продолжением экономических санкций, начатых еще в апреле, которые ранее нацеливались на минеральные воды, рыбную продукцию и другие сельскохозяйственные товары. Сложившаяся ситуация на самом деле демонстрирует полную неэффективность внешней политики и дипломатических шагов армянских властей.
После выборов телефонный звонок Никола Пашиняна к премьер-министру России Михаилу Мишустину, а затем срочный визит в Россию и последующее подчеркнуто «холодное» приветствие со стороны Мишустина фактически не принесли никаких результатов. Сдержанный протокол российской стороны и последующие экономические ограничения подтверждают, что Еревану не удалось развеять недовольство Москвы или достичь каких-либо серьезных политических договоренностей.
На этом фоне особенно обнажаются публичные заявления властей Армении. Несколько недель назад Пашинян уверял, что на встрече с премьер-министром России Михаилом Мишустиным были достигнуты ряд договоренностей. О каких именно договоренностях шла речь, Пашинян не уточнил, однако создалось устойчивое впечатление, что достигнуты договоренности, направленные на смягчение ситуации. Однако вместо ожидаемого «положительного результата» армянские предприниматели столкнулись с очередным закрытием дверей российского рынка. Это подтверждает, что визит в Москву был не стратегическим диалогом, а лишь неудачной попыткой смягчить ситуацию, которая была проигнорирована российским политическим руководством.
Содержание заявления Россельхознадзора само по себе имеет политический подтекст. Российское ведомство, говоря о зараженном молоке или отсутствии ветеринарного контроля, также прямо нацеливается на реформы государственного управления, проводимые в Армении с 2019 года. Москва превратила технические и санитарные инструменты ЕАЭС в политический кнут, четко дав понять, что пока Ереван продолжает свои геополитические колебания, экономические рычаги будут использоваться для оказания максимального давления.
Запрет на молочную продукцию является прямым и болезненным ударом по социально-экономической системе Армении. Эти и подобные действия со стороны российской стороны направлены на создание новой волны социальной недовольства внутри страны, ставя армянских фермеров в безвыходное положение и показывая, что цену внешнеполитического вектора, выбранного властями, платит обычный гражданин.
В конечном итоге эти события подтверждают, что в армяно-российских отношениях существует «точка невозврата», которая либо уже пройдена, либо стороны стоят на ее пороге. Москва поставила перед Ереваном жесткий выбор: «ЕАЭС или ЕС», а попытки властей Армении усидеть на двух стульях и маневрировать больше не работают. Без четкой стратегии и реального обеспечения альтернативных рынков Армения оказывается в экономической блокаде и геополитическом тупике.
Существующий кризис показывает, что реализуемая таким образом повестка диверсификации не удается. Единственный способ защитить экономику Армении и экспортёров от политических потрясений — это продуманная внешняя политика.