«Ռոսսելխոզնադզոր»-ն արգելեց նաև հայկական կաթնամթերքի իրացումը Ռուսաստանում
Ռուսաստանի Դաշնության անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայությունը՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը հայտարարել է, որ թույլ չի տվել Ռուսաստանի շուկայում իրացնել Հայաստանից ներմուծված կաթնամթերքը՝ համարելով ոչ անվտանգ:
Գերատեսչության հայտարարության համաձայն՝ հուլիսի 14-21-ը «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի մասնագետները ստուգումներ են արել Հայաստանի կաթի վերամշակմամբ զբաղվող այն ձեռնարկություններում, որոնք նախկինում ռուսական շուկա մուտք գործելու թույլտվություն էին ստացել՝ Հայաստանի անասնաբուժական ծառայության երաշխիքների հիման վրա:
Ռուսական կողմի պնդմամբ՝ ստուգումների ընթացքում կրկին արձանագրվել են նույնատիպ խախտումներ, որոնք հայտնաբերվել էին նաև 2023-2024-ի տեսչական այցերի ժամանակ:
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը նաև պնդում է, թե ընթացիկ ստուգման ժամանակ հայտնաբերվել է, որ Ռուսաստան արտահանվող կաթնամթերքի արտադրության համար օգտագործվել է հիվանդություններով վարակված կենդանիներից ստացված կաթ:
Բացի այդ, հաստատվել են դեպքեր, երբ Ռուսաստանի շուկայի համար նախատեսված բարձր յուղայնությամբ կաթնամթերքի արտադրությունում օգտագործվել է երրորդ երկրներից ներմուծված հումք:
Հաղորդագրության համաձայն՝ Հայաստանում մինչ օրս չի ստեղծվել այնպիսի համակարգ, որը հնարավորություն կտա հաստատել արտադրության մեջ օգտագործվող կաթի կամ այլ կաթնային հումքի ծագումն ու անվտանգությունը:
Ռուսական կողմը նաև մատնանշում է լաբորատոր կարողությունների կատարելագործման անհրաժեշտությունը:
Հաշվի առնելով արձանագրված խախտումները՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը հայտարարել է, թե միջոցներ է ձեռնարկել՝ կանխելու Ռուսաստանի տարածք առանձնապես վտանգավոր վարակների ներթափանցումը:
Ռուսաստանը Հայաստանի նկատմամբ տնտեսական սահմանափակումների մեծածավալ ալիքը սկսեց այս տարվա ապրիլի վերջից:

«Россельхознадзор» запретил также реализацию армянских молочных продуктов в России
Федеральная служба по ветеринарному и фитосанитарному надзору России, «Россельхознадзор», объявила, что не допустила реализацию молочных продуктов, импортированных из Армении, на российском рынке, сочтя их небезопасными.
Согласно заявлению ведомства, с 14 по 21 июля специалисты «Россельхознадзора» провели проверки на предприятиях по переработке молока в Армении, которые ранее получили разрешение на выход на российский рынок на основании гарантий армянской ветеринарной службы.
Российская сторона утверждает, что в ходе проверок вновь были зафиксированы аналогичные нарушения, которые были выявлены и во время инспекционных визитов в 2023-2024 годах.
«Россельхознадзор» также утверждает, что во время текущей проверки было установлено, что для производства молочных продуктов, экспортируемых в Россию, использовалось молоко от зараженных животных.
Кроме того, были подтверждены случаи, когда в производстве молочных продуктов с высоким содержанием жира, предназначенных для российского рынка, использовалось сырье, импортированное из третьих стран.
В сообщении говорится, что в Армении до сих пор не создана такая система, которая позволила бы подтвердить происхождение и безопасность молока или другого молочного сырья, используемого в производстве.
Российская сторона также указывает на необходимость совершенствования лабораторных мощностей.
Учитывая зафиксированные нарушения, «Россельхознадзор» заявил, что принял меры для предотвращения проникновения особо опасных инфекций на территорию России.