«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը հայտարարում է, թե կասեցրել է Բելառուսի տարածքով դեպի Ռուսաստան ավելի քան 39,000 հայկական վարդերի ներմուծումը կեղծ փաստաթղթերի միջոցով:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, խմբաքանակը տեղափոխող մեքենան կալանավորվել է Սմոլենսկի մաքսային կետում, ղեկին եղել է Բելառուսի քաղաքացի:
«Ուղեկցող փաստաթղթերում բեռը փոխադրողի կողմից հայտարարագրվել է որպես զովացուցիչ ըմպելիք։ Նույնականացման պիտակների մնացած բեկորները ցույց են տալիս դրանց հայկական ծագումը», - ասվում է ռուսական կողմի հայտարարության մեջ:
Ռուսաստանը Հայաստանից ծաղիկների ներմուծումը, ինչպես նաև դրանց տարանցումը Ռուսաստանի տարածքով դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արգելել է այս տարվա մայիսի 22-ից:
Հաջորդող շաբաթներին Մոսկվան արգելափակել է նաև հայկական միրգ-բանջարեղենի, խմիչքների, ձկնամթերքի ու կաթնամթերքի ներմուծումը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր կայացած հեռախոսազրույցում մտքեր են փոխանակել Հայաստան–Ռուսաստան հարաբերությունների օրակարգի, մասնավորապես, երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում առաջացած խնդիրների վերաբերյալ:
Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայաստանյան ծագման ապրանքների՝ ռուսական շուկա արտահանման սահմանափակումները հակասում են Հայաստան–Ռուսաստան իրավապայմանագրային շրջանակին ու Եվրասիական տնտեսական միության կարգավորումներին, և խնդրել է միջոցներ ձեռնարկել՝ այս խնդիրները կարգավորելու ուղղությամբ:

News | 2026/07/28 01:01
Rosselkhoznadzor announced that it has suspended the import of over 39,000 Armenian roses via Belarus due to fake documents:
According to the official statement, the vehicle carrying the shipment was detained at the Smolensk customs point, with a Belarusian citizen at the wheel:
“The accompanying documents declared the cargo as chilled beverages. The remnants of the identification labels indicate their Armenian origin,” the Russian side's statement said:
Since May 22 of this year, Russia has banned the import of flowers from Armenia, as well as their transit through its territory to EAEU member countries:
In the following weeks, Moscow also blocked the import of Armenian fruits and vegetables, beverages, fish products, and dairy products:
Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin discussed the agenda of Armenia-Russia relations over the phone today, particularly the issues that have arisen in bilateral economic relations:
Pashinyan emphasized that the restrictions on the export of Armenian-origin goods to the Russian market contradict the legal framework of Armenia-Russia and the regulations of the Eurasian Economic Union and requested measures to address these issues: