«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը հայտարարում է, թե կասեցրել է Բելառուսի տարածքով դեպի Ռուսաստան ավելի քան 39,000 հայկական վարդերի ներմուծումը կեղծ փաստաթղթերի միջոցով:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, խմբաքանակը տեղափոխող մեքենան կալանավորվել է Սմոլենսկի մաքսային կետում, ղեկին եղել է Բելառուսի քաղաքացի:
«Ուղեկցող փաստաթղթերում բեռը փոխադրողի կողմից հայտարարագրվել է որպես զովացուցիչ ըմպելիք։ Նույնականացման պիտակների մնացած բեկորները ցույց են տալիս դրանց հայկական ծագումը», - ասվում է ռուսական կողմի հայտարարության մեջ:
Ռուսաստանը Հայաստանից ծաղիկների ներմուծումը, ինչպես նաև դրանց տարանցումը Ռուսաստանի տարածքով դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արգելել է այս տարվա մայիսի 22-ից:
Հաջորդող շաբաթներին Մոսկվան արգելափակել է նաև հայկական միրգ-բանջարեղենի, խմիչքների, ձկնամթերքի ու կաթնամթերքի ներմուծումը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր կայացած հեռախոսազրույցում մտքեր են փոխանակել Հայաստան–Ռուսաստան հարաբերությունների օրակարգի, մասնավորապես, երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում առաջացած խնդիրների վերաբերյալ:
Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայաստանյան ծագման ապրանքների՝ ռուսական շուկա արտահանման սահմանափակումները հակասում են Հայաստան–Ռուսաստան իրավապայմանագրային շրջանակին ու Եվրասիական տնտեսական միության կարգավորումներին, և խնդրել է միջոցներ ձեռնարկել՝ այս խնդիրները կարգավորելու ուղղությամբ:

«Россельхознадзор» приостановил импорт армянских роз через территорию Беларуси
«Россельхознадзор» сообщает, что приостановил импорт более 39,000 армянских роз через территорию Беларуси из-за поддельных документов:
По официальному сообщению, машина, перевозившая партию, была задержана на Смоленском таможенном пункте, за рулем находился гражданин Беларуси:
«Сопроводительные документы были заявлены перевозчиком как охлажденные напитки. Остатки идентификационных ярлыков указывают на их армянское происхождение», - говорится в заявлении российской стороны:
Россия запретила импорт цветов из Армении, а также их транзит через свою территорию в страны ЕАЭС с 22 мая этого года:
В последующие недели Москва также заблокировала импорт армянских фруктов и овощей, напитков, рыбной и молочной продукции:
Премьер-министр Никол Пашинян и президент РФ Владимир Путин сегодня обсудили по телефону повестку отношений Армения-Россия, в частности, возникшие проблемы в двусторонних экономических отношениях:
Пашинян подчеркнул, что ограничения на экспорт армянских товаров на российский рынок противоречат правовым рамкам Армения-Россия и нормам Евразийского экономического союза и попросил принять меры для решения этих проблем: