Հուլիսի 14-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել Կայուն զարգացման հարցերով բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի նախարարական հատվածում` «Փոխակերպող, արդար, նորարարական և համակարգված գործողություններ՝ միտված Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի և դրա կայուն զարգացման նպատակների իրագործմանը՝ հանուն բոլորի համար կայուն ապագայի» խորագրի ներքո:
Իր ելույթում Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է, որ կայուն զարգացումը Հայաստանի երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարության առանցքային ուղղություններից է։ Այս համատեքստում ներկայացրել է Հայաստան-ՄԱԿ 2026-2030թթ. Կայուն զարգացման համագործակցության շրջանակի առաջնահերթությունները, որոնք համահունչ են Կայուն զարգացման 2030 օրակարգին և միտված են դրա իրականացմանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին՝ ընդգծելով խաղաղության, փոխկապակցվածության ու դիմակայուն ենթակառուցվածքների կարևորությունը կայուն զարգացման ապահովման համար:
Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկայացրել է «ԹՐԻՓՓ» ծրագիրը և դրա վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը՝ որպես տարածաշրջանային փոխկապակցվածության, առևտրի և ներդրումների խթանման ու խաղաղության, կայունության և բարգավաճման ապահովման կարևոր գործոն:

14 июля заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян принял участие и выступил на министерской части Высшего политического форума по вопросам устойчивого развития в Нью-Йорке на тему «Трансформационные, справедливые, инновационные и системные действия для реализации Повестки дня устойчивого развития 2030 года и ее целей для устойчивого будущего для всех».
В своем выступлении Роберт Абисогомонян подчеркнул, что устойчивое развитие является ключевым направлением долгосрочной стратегии развития Армении. В этом контексте он представил приоритеты рамочного сотрудничества Армения-ООН на 2026-2030 годы, которые соответствуют Повестке дня устойчивого развития 2030 года и направлены на ее реализацию.
Заместитель министра иностранных дел также затронул последние события в регионе, подчеркивая важность мира, взаимосвязанности и устойчивой инфраструктуры для обеспечения устойчивого развития.
Роберт Абисогомонян представил программу «ТРИПП» и подписание рамочного соглашения о стратегическом сотрудничестве по ней как важный фактор для содействия региональной взаимосвязанности, торговли и инвестиций, а также обеспечения мира, устойчивости и процветания.