Revolut-ը հասել է 115 միլիարդ դոլարի գնահատականին աշխատակիցների բաժնետոմսերի վաճառքի արդյունքում
Ընկերությունը 2025 թվականին ցուցաբերել է ուժեղ արդյունքներ՝ 2.3 միլիարդ դոլար նախահաշվային շահույթով
Revolut-ը 115 միլիարդ դոլարի գնահատական է ստացել երկրորդային բաժնետոմսերի վաճառքի արդյունքում, ինչը դարձնում է այն Եվրոպայի ամենաթանկ մասնավոր ընկերությունը։ Ընկերությունը 2025 թվականին ցուցաբերել է 2.3 միլիարդ դոլար նախահաշվային շահույթ, 6 միլիարդ դոլար եկամուտ և ավելի քան 75 միլիոն հաճախորդ։
Revolut-ի գլխավոր հավելվածը թույլ է տալիս օգտագործողներին առևտուր անել 200-ից ավելի կրիպտո նշաններով, փոխանցել ակտիվները արտաքին դրամապանակներ և ներդնել իրենց բաժնետոմսերը, իսկ ընկերությունը նաև կառավարում է իր սեփական կրիպտո փոխանակումը՝ Revolut X։ Revolut-ը վերջերս ստացել է ամբողջական Մեծ Բրիտանիայի բանկային լիցենզիա և հետապնդում է ԱՄՆ ազգային բանկի լիցենզիա, որի IPO-ի գնահատականը հասնում է 200 միլիարդ դոլարի։
Բաժնետոմսերի վաճառքի արդյունքում ընկերության գնահատականը 53%-ով աճել է մեկ տարվա ընթացքում։ Ընկերությունը բաժնետոմսերը գնահատել է 2017 դոլար յուրաքանչյուրի համար, ըստ CEO Նիկ Ստորոնսկու ներքին հաղորդագրության, որը հրապարակվել է The Wall Street Journal-ում։ Այս գործարքը թույլ է տալիս աշխատակիցներին և այլ գործող բաժնետերերին վաճառել իրենց բաժնետոմսերը, այլ ոչ թե նոր կապիտալ հավաքել Revolut-ի համար։
Ընկերությունը 2024 թվականին գնահատվել էր 45 միլիարդ դոլար, իսկ 2025 թվականին այն հասել է 115 միլիարդ դոլարի՝ գերազանցելով Barclays-ի մոտ 95 միլիարդ դոլար գնահատականը։

Revolut достигла оценки в 115 миллиардов долларов в результате продажи акций сотрудникам
Компания продемонстрировала сильные результаты в 2025 году с прибылью до налогообложения в 2,3 миллиарда долларов
Revolut достигла оценки в 115 миллиардов долларов в результате вторичной продажи акций, что делает ее самой ценной частной компанией в Европе. Компания сообщила о сильных результатах за 2025 год, с прибылью до налогообложения в 2,3 миллиарда долларов и доходом в 6 миллиардов долларов, а также более 75 миллионами клиентов.
Основное приложение Revolut позволяет пользователям торговать более чем 200 крипто-токенами, переводить активы на внешние кошельки и ставить свои активы, в то время как компания также управляет своей собственной крипто-биржей под названием Revolut X. Revolut недавно получила полную банковскую лицензию в Великобритании и стремится получить национальную банковскую лицензию в США, с целевым IPO на сумму до 200 миллиардов долларов.
Благодаря продаже акций компания увеличила свою оценку на 53% за менее чем год. Компания оценила свои акции в 2017 долларов каждая, согласно внутреннему сообщению CEO Ника Сторонского, опубликованному в The Wall Street Journal. Эта сделка позволяет сотрудникам и другим существующим акционерам продавать свои акции, а не привлекать новый капитал для Revolut.
Оценка более чем удвоилась с 45 миллиардов долларов в 2024 году и делает Revolut самой ценной частной компанией в Европе, представляя значительный рост по сравнению с оценкой в 75 миллиардов долларов, зафиксированной в ноябре прошлого года.