Ռեֆորմիստներ. Հայաստանը կարող է մնալ ԵԱԶ-ում և միաժամանակ մասնակցել ԵՄԶ-ին
Հայաստանի «Ռեֆորմիստներ» կուսակցության առաջնորդ Վահան Բաբայանը Facebook-ի իր էջում նշել է, որ Հայաստանը կարող է մնալ Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱԶ) և միաժամանակ մասնակցել Եվրոպական տնտեսական տարածքին (ԵՄԶ): Նա ընդգծել է, որ այս դժվարին միջազգային պայմաններում Հայաստանը կարող է առաջարկել նոր համագործակցության մոդել, որը կօգնի ամրապնդել երկրի դիրքերը տարածաշրջանում:
Բաբայանը նշել է, որ Նորվեգիան, Իսլանդիան և Լիխտենշտեյնը, չլինելով ԵՄ անդամ, մասնակցում են ԵՄԶ-ին և ունեն մուտք դեպի ԵՄ միացյալ շուկա: Նա նաև նշել է Շվեյցարիայի օրինակն, որը չունի ԵՄ անդամակցության կարգավիճակ, սակայն ունի ավելի քան 100 երկկողմ համաձայնագրեր ԵՄ-ի հետ:
«Ինչու Հայաստանը չի կարող պահպանել մուտքը ԵԱԶ և միաժամանակ շարժվել դեպի եվրոպական շուկա», - հարցրել է Բաբայանը:
Նշենք, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մայիսի 9-ին առաջարկել էր Հայաստանին արագ որոշվել ԵՄ և ԵԱԶ անդամակցության հարցում:

Реформисты: Армения может остаться в ЕАЭС и одновременно стать участником ЕЭЗ
Лидер партии "Реформисты" Ваан Бабаян на своей странице в Facebook выразил мнение, что Армения может остаться в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и одновременно стать участником Европейской экономической зоны (ЕЭЗ). Он отметил, что в нынешних сложных условиях международной турбулентности Армения могла бы предложить новую модель взаимодействия как Европейскому союзу (ЕС), так и России, что дало бы стране уникальную возможность укрепить свои позиции в регионе.
Бабаян привел в пример Норвегию, Исландию и Лихтенштейн, которые являются участниками ЕЭЗ, не будучи при этом членами ЕС, но имея доступ к единому рынку ЕС. Он также указал на Швейцарию, которая имеет более 100 двусторонних соглашений с ЕС, регулирующих торговлю и другие сферы сотрудничества.
«Что мешает Армении сохранить доступ к рынку ЕАЭС и одновременно двигаться в направлении европейского рынка?» - задался вопросом Бабаян.
Напомним, что 9 мая президент России Владимир Путин предложил Армении как можно скорее определиться с членством в ЕС и ЕАЭС.