Ռեֆորմիստներ. Հայաստանը կարող է մնալ ԵԱԶ-ում և միաժամանակ մասնակցել ԵՄԶ-ին
Հայաստանի «Ռեֆորմիստներ» կուսակցության առաջնորդ Վահան Բաբայանը Facebook-ի իր էջում նշել է, որ Հայաստանը կարող է մնալ Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱԶ) և միաժամանակ մասնակցել Եվրոպական տնտեսական տարածքին (ԵՄԶ): Նա ընդգծել է, որ այս դժվարին միջազգային պայմաններում Հայաստանը կարող է առաջարկել նոր համագործակցության մոդել, որը կօգնի ամրապնդել երկրի դիրքերը տարածաշրջանում:
Բաբայանը նշել է, որ Նորվեգիան, Իսլանդիան և Լիխտենշտեյնը, չլինելով ԵՄ անդամ, մասնակցում են ԵՄԶ-ին և ունեն մուտք դեպի ԵՄ միացյալ շուկա: Նա նաև նշել է Շվեյցարիայի օրինակն, որը չունի ԵՄ անդամակցության կարգավիճակ, սակայն ունի ավելի քան 100 երկկողմ համաձայնագրեր ԵՄ-ի հետ:
«Ինչու Հայաստանը չի կարող պահպանել մուտքը ԵԱԶ և միաժամանակ շարժվել դեպի եվրոպական շուկա», - հարցրել է Բաբայանը:
Նշենք, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մայիսի 9-ին առաջարկել էր Հայաստանին արագ որոշվել ԵՄ և ԵԱԶ անդամակցության հարցում:

The leader of the "Reformists" party, Vaan Babayan, stated on his Facebook page that Armenia can remain in the Eurasian Economic Union (EAEU) while also becoming a participant in the European Economic Area (EEA). He explained that in the current difficult conditions of international turbulence, Armenia could offer a new model of interaction to both the European Union (EU) and Russia, which would provide the country with a unique opportunity to strengthen its positions in the region.
Babayan cited Norway, Iceland, and Liechtenstein as examples of countries that are part of the EEA without being EU members but still have access to the EU's single market. He also mentioned Switzerland, which, while not an EU member or EEA participant, has over 100 bilateral agreements with the EU regulating trade and other areas of cooperation.
"What prevents Armenia from maintaining access to the EAEU market while simultaneously moving towards the European market?" Babayan asked.
It is noteworthy that on May 9, Russian President Vladimir Putin suggested that Armenia should quickly decide on its membership in the EU and EAEU.