Մայիսից Հայաստանից՝ ծաղիկի, իսկ հունիսին՝ պտուղ-բանջարեղենի արտահանումը ռուսական շուկա սահմանափակվել է։ Հուլիսի 27-ից սահմանափակվելու է նաև Հայաստանի կաթնամթերքի արտահանումը։ Նման որոշում է կայացրել Անասնաբուժական և բուսասանիտարական հսկողության դաշնային ծառայությունը՝ «Ռոսսելխոզնադզորը», պատճառը՝ ըստ ռուսական կողմի՝ ապրանքների որակն է։
Արդյո՞ք ռուսական շուկան այլևս չունի հայկական ապրանքների կարիքը, որոշումն արդյո՞ք քաղաքական է, հնարավո՞ր է՝ ինչ-որ փուլում, սեփական շահից ելնելով, շուկան կրկին բացի հայ արտադրողների առջև։
Գործատուների հանրապետական միության նախագահ, տնտեսագետ Գագիկ Մակարյանի խոսքով՝ Ռուսաստանն աշխարհում այն եզակի երկրներից է, որը մշտապես քաղաքական շահը գերագնահատում է տնտեսական շահի նկատմամբ։
«Ռուսաստանը շատ հարցերում երբեք տնտեսական շահով չի առաջնորդվում, եթե առաջնորդվեր, ապա հնարավոր կլիներ, որ ինչ-որ փուլում վերացներ հայկական ապրանքների ներմուծման հետ կապված սահմանափակումները։ Նրա համար առաջնահերթը քաղաքական շահն է, և որոշել է քաղաքական լծակներն օգտագործել տնտեսականի դեմ։
- «Այնպես չէ՝ մայիսին Հայաստանում օգնության աղմուկ են բարձրացնում, հունիսին Եվրոպան ասում է՝ ձեզ կօգնենք». Գագիկ Մակարյան
- «Արվում է այն, ինչ իրենց անհրաժեշտ է, ինչ ուզում են, և հակակշիռների մեխանիզմ գոյություն չունի»․ Թաթուլ Մանասերյան
- Թվերին մի խաբվեք
Իհարկե, մեր ապրանքներն էլ ունեն խնդիրներ։ Ազնվորեն պետք է ասել, որ չպետք է մտածենք, որ ռուսական կողմի քայլերը միայն քաղաքական են, և մեր զգոնությունը կորցնենք, համարենք, որ մեր ապրանքները լավն են, բայց Ռուսաստանը քաղաքական որոշումներ է կայացրել։ Մեր կոնյակն էլ, մթերքն էլ ունեն խնդիրներ, ձուկն էլ, եթե այդպես չլիներ, մեր Սննդի անվտանգության տեսչությունը կարող էր ապացուցել, չափումներ կատարեր ու ռուսական կողմին ասեր, որ որոշումն ամբողջությամբ քաղաքական է»,– 168.am-ի հետ զրույցում ասաց Գագիկ Մակարյանը։
Ըստ տնտեսագետի, եթե նույնիսկ համարենք, որ Ռուսաստանի այս որոշումը քաղաքական է, սա չի նշանակում, որ նահանջելու է։ Ընտրություններից հետո ոչ միայն չդադարեցրեց սահմանափակումները, այլև ավելացրեց իր սանկցիաները։
«Երբ Ռուսաստանը հասկանա, որ Հայաստանից Եվրոպա գնացող ապրանքներն այնքան են շատանում, որի պարագայում իր սանկցիաները կորցնում են ազդեցության արժեքը, այդ ժամանակ գուցե կփորձի ինչ-որ քայլեր անել, որպեսզի զիջումներ անի։ Կամ այստեղ բրիգադներ ուղարկի, որ գան ստուգեն, համոզվեն, որ ամեն ինչ կարգին է։ Գուցե նաև այդ ամենը վերագրի նրան, ասելով, «այ, օրինակ, դեպի Եվրոպա գնացող ճանապարհին սկսել եք ձեր ապրանքների ստանդարտները լավացնել, մենք էլ ենք ընդունում այդ ստանդարտները»։
ԵԱՏՄ-ում նույնպես տեխնիկական կանոնակարգերը, որոնք ԵՄ դիրեկտիվների նման են, նույն ուժգնությամբ գրված փաստաթղթեր են։ Այնպես չէ, որ ԵԱՏՄ-ն այդպես անորակ ապրանքների շուկա է, մրցակցային առումով ուղղակի ավելի ցածր մրցակցային շուկա է»,- հավելեց Գագիկ Մակարյանը։
Ըստ տնտեսագետի, օրենքների պահանջով ԵԱՏՄ-ն նույնն է, ինչ ԵՄ շուկան, պարզապես Հայաստանից, այսպես ասած, այդ շուկայի հետ «լեզու էին գտել»՝ կաշառք տալով, ընկերություն անելով, ռուսերենն իմանալով, մշակույթները նման են, ՌԴ հայերը մեծ դերակատարում ունեն միջնորդների հարցում, և այլն։ Սակայն, երբ Ռուսաստանը սկսեց խիստ շեշտադրում անել ստանդարտների վրա, տեսավ, որ շատերն այդ ստանդարտները չունեն, կամ նախկինում դրա մասին տեղյակ է եղել, սակայն աչք է փակել այդ հանգամանքի վրա։
«Հիմա այդ շուկան գրավել են թուրքական, ադրբեջանական, նաև վրացական ապրանքները, այնպես չէ, որ Ռուսաստանը շատ կխեղճանա բերքի առումով։ Օրինակ՝ հայկական կոնյակն արդեն փորձում են փոխարինել ադրբեջանականով կամ վրացականով, կամ գինիները, գյուղատնտեսական ապրանքները։ Բավական է ասել, որ Թուրքիան մինչև 2000 թվականը ԵՄ գյուղամթերքի 40 տոկոսն էր մատակարարում, իսկ այժմ կեսից ավելին է։
Այսինքն՝ մենք գործ ունենք շատ հզոր տնտեսության հետ։ Նույն Թուրքիան շատ բաներ կվաճառի Ռուսաստանին և վաճառում է։ Հիմա Ռուսաստանը թեկուզ իր ժողովրդին կճնշի, ու նրանք շատ բաներ չեն ունենա, բայց իր դիրքերը չի զիջելու»,- շեշտեց մեր զրուցակիցը։
Գագիկ Մակարյանը նաև ընդգծեց՝ Հայաստանը ԵՄ շուկա գնալու համար ակտիվ պետք է աշխատի, և այնպես չէ, որ հաջորդ տարի բազմաթիվ արտադրողներ իրենց ապրանքը կարտահանեն Եվրոպա։
«Գործողությունների այն մակարդակը, որն արվում է, հույս չի ներշնչում, թե այս առումով մեզ մոտ հաջորդ տարի ավելի լավ վիճակ է լինելու։
Այստեղ մեկ հարց էլ կա, այս ռիսկերը կարող են բերել նաև խաղողագործության ոլորտի հետ կապված խնդիրների»,- ընդգծեց Գագիկ Մակարյանը։

С мая ограничен экспорт цветов из Армении, а в июне - фруктов и овощей на российский рынок. С 27 июля также будет ограничен экспорт молочной продукции из Армении. Такое решение приняла Федеральная служба ветеринарного и фитосанитарного надзора - «Россельхознадзор», причиной является, по словам российской стороны, качество товаров.
Есть ли у российского рынка необходимость в армянских товарах, является ли это решение политическим, возможно ли, что в какой-то момент рынок снова откроется для армянских производителей, исходя из собственных интересов?
Президент Республиканского союза работодателей, экономист Гагик Макаранян заявил, что Россия - одна из немногих стран в мире, которая постоянно переоценивает политические интересы по сравнению с экономическими.
«Россия никогда не руководствуется экономической выгодой, если бы она это делала, возможно, в какой-то момент были бы сняты ограничения на импорт армянских товаров. Для нее приоритетом являются политические интересы, и она решила использовать политические рычаги против экономических», - отметил он.
- «Не так, как в мае в Армении поднимают шум о помощи, в июне Европа говорит: мы вам поможем». Гагик Макаранян
- «Делается то, что им нужно, что они хотят, и механизма противовесов не существует». Татул Манасерян
- Не верьте цифрам
Конечно, у наших товаров тоже есть проблемы. Честно говоря, не стоит думать, что действия российской стороны только политические, и терять бдительность, полагая, что наши товары хороши, а Россия приняла политические решения. У нашего коньяка, продуктов тоже есть проблемы, рыба тоже, если бы этого не было, наша Служба безопасности продуктов могла бы доказать, провести замеры и сказать российской стороне, что решение полностью политическое», - сказал Гагик Макаранян в интервью 168.am.
По словам экономиста, даже если мы предположим, что это решение России политическое, это не означает, что она отступит. После выборов она не только не прекратила ограничения, но и увеличила свои санкции.
«Когда Россия поймет, что количество товаров, идущих из Армении в Европу, настолько увеличивается, что ее санкции теряют свою эффективность, возможно, она попытается предпринять какие-то шаги, чтобы пойти на уступки. Или отправит сюда бригады, чтобы проверить, убедиться, что все в порядке. Возможно, она также придаст этому значение, сказав: «Вот, например, на пути в Европу вы начали улучшать стандарты своих товаров, и мы тоже принимаем эти стандарты».
В ЕАЭС также технические регламенты, которые аналогичны директивам ЕС, являются документами такой же силы. Не стоит думать, что ЕАЭС - это рынок некачественных товаров, с точки зрения конкуренции он просто менее конкурентоспособный рынок», - добавил Гагик Макаранян.
По словам экономиста, по требованиям законов ЕАЭС такой же, как и рынок ЕС, просто с Армении, так сказать, нашли общий язык с этим рынком, давая взятки, общаясь, зная русский язык, культуры схожи, россияне армяне играют большую роль в вопросах посредничества и так далее. Но когда Россия начала жестко акцентировать внимание на стандартах, она увидела, что многие из них не соответствуют, или ранее была в курсе этого, но закрывала на это глаза.
«Сейчас этот рынок захваченный турецкими, азербайджанскими, а также грузинскими товарами, не стоит думать, что Россия будет сильно страдать в плане урожая. Например, армянский коньяк уже пытаются заменить азербайджанским или грузинским, или винами, сельскохозяйственными товарами. Достаточно сказать, что Турция до 2000 года поставляла 40 процентов сельхозпродукции в ЕС, а сейчас более половины», - подчеркнул наш собеседник.
То есть мы имеем дело с очень мощной экономикой. Та же Турция будет продавать России много товаров и уже продает. Сейчас Россия, даже если она будет угнетать свой народ, и у них не будет много товаров, но свои позиции она не уступит», - отметил наш собеседник.
Гагик Макаранян также подчеркнул, что Армения должна активно работать над выходом на рынок ЕС, и не стоит думать, что в следующем году многие производители будут экспортировать свои товары в Европу.
«Уровень действий, который осуществляется, не внушает надежды, что в этом отношении у нас в следующем году будет лучше.
Здесь есть еще один вопрос, эти риски могут привести к проблемам в сфере виноградарства», - подчеркнул Гагик Макаранян.