Ռայնմետալ ընկերությունը ընդլայնում է իր գործարանը Մյունխենի մոտ՝ կրկնապատկելով հրաձգային նյութերի արտադրությունը՝ բավարարելու աճող պահանջարկը զինամթերքի համար:
Եվրոպական կառավարությունները զգալիորեն բարձրացնում են պաշտպանական ծախսերը Ուկրաինայի պատերազմի ֆոնին, իսկ ամենամեծ մարտահրավերներից մեկը զինամթերքի բավարար արտադրությունն է:
«Հրաձգային նյութերի բացակայության դեպքում հնարավոր չէ պաշտպանել մեր ժողովրդին, քանի որ վերջում, դուք պետք է հրաձգային նյութեր զինամթերքի համար», - ասել է Ռայնմետալի գլխավոր տնօրեն Արմին Պապպերգերը CNBC-ին:
Գերմանիայի Բավարիա նահանգում, Ռայնմետալի գործարանը, որը գտնվում է Ալպերի տակ, զգալի ընդլայնման փուլում է՝ «Project Firepower» ծրագրի շրջանակներում, որը կդարձնի այն Եվրոպայի ամենամեծ հրաձգային նյութերի գործարաններից մեկը:
Հրաձգային նյութերի գները բարձրացել են Ուկրաինայի պատերազմի պատճառով, որը սպառել է պաշարները:
Պապպերգերը նշել է, որ Ռայնմետալը ապահովել է իր սեփական մատակարարումը և կառուցել պահեստներ, ինչը թույլ է տալիս լուծել նիտրոցելյուլոզի պակասը:
Ընկերությունը նպատակ ունի 2028 թվականին կրկնապատկել հրաձգային նյութերի արտադրությունը՝ հասնելով տարեկան 4200 մետրիկ տոննայի:

News | 2026/07/23 05:47
Rheinmetall is expanding its facility near Munich to double its production of gunpowder as it looks to meet rising demand for ammunition.
As European governments dramatically increase defense spending amid the Ukraine war, one of the biggest challenges is producing enough ammunition.
"Without gunpowder, it's impossible to protect our people because at the end of the day, you need gunpowder for ammunition," CEO Armin Papperger told CNBC.
In Bavaria, hidden among forests and farmland beneath the Bavarian Alps, Rheinmetall's sprawling industrial site is undergoing a vast expansion known as "Project Firepower," which will transform it into one of Europe's largest gunpowder plants.
Gunpowder prices have spiked as the war in Ukraine depleted stockpiles.
Papperger noted that Rheinmetall has secured its own supply and built reserves, alleviating shortages of nitrocellulose.