Ռայնմետալ ընկերությունը ընդլայնում է իր գործարանը Մյունխենի մոտ՝ կրկնապատկելով հրաձգային նյութերի արտադրությունը՝ բավարարելու աճող պահանջարկը զինամթերքի համար:
Եվրոպական կառավարությունները զգալիորեն բարձրացնում են պաշտպանական ծախսերը Ուկրաինայի պատերազմի ֆոնին, իսկ ամենամեծ մարտահրավերներից մեկը զինամթերքի բավարար արտադրությունն է:
«Հրաձգային նյութերի բացակայության դեպքում հնարավոր չէ պաշտպանել մեր ժողովրդին, քանի որ վերջում, դուք պետք է հրաձգային նյութեր զինամթերքի համար», - ասել է Ռայնմետալի գլխավոր տնօրեն Արմին Պապպերգերը CNBC-ին:
Գերմանիայի Բավարիա նահանգում, Ռայնմետալի գործարանը, որը գտնվում է Ալպերի տակ, զգալի ընդլայնման փուլում է՝ «Project Firepower» ծրագրի շրջանակներում, որը կդարձնի այն Եվրոպայի ամենամեծ հրաձգային նյութերի գործարաններից մեկը:
Հրաձգային նյութերի գները բարձրացել են Ուկրաինայի պատերազմի պատճառով, որը սպառել է պաշարները:
Պապպերգերը նշել է, որ Ռայնմետալը ապահովել է իր սեփական մատակարարումը և կառուցել պահեստներ, ինչը թույլ է տալիս լուծել նիտրոցելյուլոզի պակասը:
Ընկերությունը նպատակ ունի 2028 թվականին կրկնապատկել հրաձգային նյութերի արտադրությունը՝ հասնելով տարեկան 4200 մետրիկ տոննայի:

Компания Rheinmetall расширяет свое производство вблизи Мюнхена, чтобы удвоить выпуск пороха в ответ на растущий спрос на боеприпасы.
Европейские правительства резко увеличивают оборонные расходы на фоне войны в Украине, и одной из главных проблем становится производство достаточного количества боеприпасов.
«Без пороха невозможно защитить наш народ, потому что в конечном итоге вам нужен порох для боеприпасов», — сказал генеральный директор Rheinmetall Армин Паппергер в интервью CNBC.
В Баварии, среди лесов и полей, находится завод Rheinmetall, который находится на стадии значительного расширения в рамках проекта «Project Firepower», который превратит его в один из крупнейших заводов по производству пороха в Европе.
Цены на порох резко возросли из-за войны в Украине, которая истощила запасы.
Паппергер отметил, что Rheinmetall обеспечил собственные запасы и построил резервы, что позволяет решить проблему нехватки нитроцеллюлозы.
Компания планирует более чем удвоить производство пороха к 2028 году, достигнув 4200 метрических тонн в год.