Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի խոսքով՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծվել է Հայաստանում Եվրոպական Միությանը միանալու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտությունը։
Նա նշել է, որ Պուտինը և Փաշինյանը «քննարկել են երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունները»։
«Զրույցը շարունակվել է Եվրասիական տնտեսական համագործակցության (ԵԱՏՄ) երկրների ղեկավարների կողմից Հայաստանի վերաբերյալ վերջերս ընդունված փոխըմբռնման և հայտարարության շուրջ։ Ընդգծվել է Հայաստանում արագ հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտությունը՝ որոշելու համար, թե որ ուղղությամբ է ցանկանում գնալ Հայաստանը»,- ասել է Պեսկովը:
ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը, մեկնաբանելով զրույցը, հայտնել է, որ «Փաշինյանը ընդգծել է՝ հանրաքվեի անցկացումը գործնականում հնարավոր է միայն այն բանից հետո, երբ Հայաստանը պաշտոնական դիմում ներկայացնի ԵՄ անդամակցության համար, և երբ այս հարցը դառնա էական»։
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին հաղորդվել, որ տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների օրակարգի, մասնավորապես՝ երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում առաջացած խնդիրների վերաբերյալ։

Putin Reminds Pashinyan of the Need for a Referendum on EU Membership in Armenia
According to Dmitry Peskov, the press secretary of the President of Russia, during a phone conversation between President Vladimir Putin and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, the necessity of holding a referendum on Armenia's accession to the European Union was emphasized.
He noted that Putin and Pashinyan discussed “bilateral relations between the countries.”
“The conversation continued around the recently adopted understanding and statement by the leaders of the Eurasian Economic Union (EAEU) countries regarding Armenia. The necessity of quickly conducting a referendum in Armenia was emphasized to determine which direction Armenia wants to take,” Peskov said.
The press service of the Armenian government, commenting on the conversation, stated that “Pashinyan emphasized that conducting a referendum is practically possible only after Armenia officially applies for EU membership, and when this issue becomes significant.”
Earlier, it was reported that Prime Minister Nikol Pashinyan had a phone conversation with Russian President Vladimir Putin. The interlocutors exchanged views on the agenda of Armenian-Russian relations, particularly on issues that have arisen in bilateral economic relations.