Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի խոսքով՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծվել է Հայաստանում Եվրոպական Միությանը միանալու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտությունը։
Նա նշել է, որ Պուտինը և Փաշինյանը «քննարկել են երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունները»։
«Զրույցը շարունակվել է Եվրասիական տնտեսական համագործակցության (ԵԱՏՄ) երկրների ղեկավարների կողմից Հայաստանի վերաբերյալ վերջերս ընդունված փոխըմբռնման և հայտարարության շուրջ։ Ընդգծվել է Հայաստանում արագ հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտությունը՝ որոշելու համար, թե որ ուղղությամբ է ցանկանում գնալ Հայաստանը»,- ասել է Պեսկովը:
ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը, մեկնաբանելով զրույցը, հայտնել է, որ «Փաշինյանը ընդգծել է՝ հանրաքվեի անցկացումը գործնականում հնարավոր է միայն այն բանից հետո, երբ Հայաստանը պաշտոնական դիմում ներկայացնի ԵՄ անդամակցության համար, և երբ այս հարցը դառնա էական»։
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին հաղորդվել, որ տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների օրակարգի, մասնավորապես՝ երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում առաջացած խնդիրների վերաբերյալ։

По словам пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова, в ходе телефонного разговора между президентом Владимиром Путиным и премьер-министром Армении Николом Пашиняном была подчеркнута необходимость проведения референдума о вступлении Армении в Европейский Союз.
Он отметил, что Путин и Пашинян «обсудили двусторонние отношения между странами».
«Разговор продолжился вокруг недавно принятого взаимопонимания и заявления руководителей стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) по Армении. Подчеркнута необходимость быстрого проведения референдума в Армении, чтобы определить, в каком направлении хочет двигаться Армения», - сказал Песков.
Пресс-служба правительства Армении, комментируя разговор, сообщила, что «Пашинян подчеркнул, что проведение референдума практически возможно только после того, как Армения официально подаст заявку на членство в ЕС, и когда этот вопрос станет актуальным».
Ранее сообщалось, что состоялся телефонный разговор премьер-министра Николы Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным. Собеседники обменялись мнениями по повестке армяно-российских отношений, в частности, по возникшим проблемам в двусторонних экономических отношениях.