Պուտինը կրկին պահանջել է հանրաքվե անցկացնել՝ ԵՄ-ին միանալու կամ ԵԱՏՄ-ում մնալու վերաբերյալ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ առաջին անգամ հունիսյան խորհրդարանական ընտրություններից ի վեր:
Ըստ պաշտոնական Երևանի, կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստան–Ռուսաստան հարաբերությունների օրակարգի, մասնավորապես, երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում առաջացած խնդիրների վերաբերյալ:
Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայաստանյան ծագման ապրանքների՝ ռուսական շուկա արտահանման սահմանափակումները հակասում են Հայաստան–Ռուսաստան իրավապայմանագրային շրջանակին ու Եվրասիական տնտեսական միության կարգավորումներին, և խնդրել է միջոցներ ձեռնարկել՝ այս խնդիրները կարգավորելու ուղղությամբ:
Կրեմլի փոխանցմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնությամբ կայացած հեռախոսազրույցում Վլադիմիր Պուտինը վերահաստատել է մայիսի 29-ին Աստանայում ԵԱՏՄ անդամ երեք երկրների ղեկավարների հետ ընդունած համատեղ հայտարարությանը՝ ՀՀ-ի՝ Եվրոպական Միությանը միանալուն ուղղված գործողությունների վերաբերյալ:
Պուտինը մասնավորապես ընդգծել է Հայաստանում հնարավորինս շուտ համազգային հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտությունը՝ ԵՄ-ին միանալու կամ ԵԱՏՄ-ում մնալու վերաբերյալ:
Հայաստանի կառավարության հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն ասել է, որ հանրաքվեի անցկացումը գործնականում հնարավոր է միայն Հայաստանի կողմից անդամակցության հարցով Եվրոպական միությանը պաշտոնական դիմում հղելուց և թեման առարկայական դարձնելուց հետո:
Փաշինյանն ընդգծել է բաց, գործընկերային և բարեկամական երկխոսության միջոցով նշված հարցերը լուծելու Հայաստանի Կառավարության պատրաստակամությունը:
«Զրույցը եղել է Եվրասիական տնտեսական միության երկրների ղեկավարների կողմից Հայաստանի վերաբերյալ վերջերս ընդունված հայտարարության շուրջ։ Ընդգծվել է Հայաստանում հնարավորինս շուտ հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտությունը՝ որոշելու, թե որ ուղղությամբ է ցանկանում գնալ Հայաստանը», - լրագրողներին ասել է Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Մոսկվան մինչ օրս չի շնորհավորել Փաշինյանին կամ ՔՊ-ին ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ:

Путин снова потребовал провести референдум о вступлении в ЕС или оставлении в ЕАЭС
Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным — впервые с июня, когда прошли парламентские выборы.
По информации официального Еревана, стороны обменялись мнениями по повестке армяно-российских отношений, в частности, по возникшим проблемам в двусторонних экономических отношениях.
Пашинян подчеркнул, что ограничения на экспорт товаров армянского происхождения на российский рынок противоречат правовым рамкам Армения-Россия и нормам Евразийского экономического союза, и попросил принять меры для решения этих проблем.
По данным Кремля, в телефонном разговоре, инициированном Пашиняном, Путин подтвердил совместное заявление, принятое 29 мая в Астане с руководителями трех стран-членов ЕАЭС, касающееся действий Армении по вступлению в Европейский Союз.
Путин особо отметил необходимость как можно скорее провести всенародный референдум в Армении по вопросу вступления в ЕС или оставления в ЕАЭС.
По информации правительства Армении, Пашинян сказал, что проведение референдума практически возможно только после официального запроса о вступлении в Европейский Союз и предметного обсуждения этой темы.
Пашинян подчеркнул готовность правительства Армении решить указанные вопросы открытым, партнерским и дружеским диалогом.
«Разговор касался недавно принятого заявления руководителей стран ЕАЭС по Армении. Подчеркнута необходимость как можно скорее провести референдум в Армении, чтобы определить, в каком направлении хочет двигаться Армения», — сказал журналистам пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков.