Պրեմիեր-министр Նիկոլ Փաշինյանը հայցեր է ներկայացրել նախկին պատգամավորներ Սոֆիա Օվսեպյանի և Էդմոն Մարուքյանի դեմ
Լուրեր | 2026/07/12 04:03
Նիկոլ Փաշինյանը պահանջում է ներողություն և հերքում նախկին պատգամավորներից
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայցեր է ներկայացրել նախկին պատգամավորներ Սոֆիա Օվսեպյանի և Էդմոն Մարուքյանի դեմ։ Վարչապետը պահանջում է նրանցից ներողություն և հերքում տեղեկությունների համար, որոնք պարունակում են վիրավորանք և զրպարտություն։ Հայցերը ներկայացված են Datalex.am դատական տեղեկատվության կայքում։
Հայցում նշվում է, որ Սոֆիա Օվսեպյանը պետք է հանրային ներողություն խնդրի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից hraparak.am լրատվական կայքում և Facebook-ի իր էջում, այնուհետև հերքել իր կողմից տարածած հայտարարությունները, որոնք պնդում են, որ վարչապետը նախապես իմացել է ընտրությունների արդյունքները և դրանք կեղծել է։
Նիկոլ Փաշինյանը պահանջում է նաև 2 միլիոն դրամ փոխհատուցում՝ վիրավորանքի համար և 4 միլիոն դրամ՝ զրպարտության համար։ Էդմոն Մարուքյանի վերաբերյալ հայցը ներկայացված չէ ամբողջությամբ, սակայն նշվում է, որ նա Facebook-ում անվանել է Փաշինյանին ընտրությունների կեղծարար։

Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan has filed lawsuits against former deputies of the National Assembly Sofia Ovsepyan and Edmond Marukyan. The Prime Minister demands apologies and retractions of statements containing insults and slander. The lawsuits have been submitted on the judicial information website Datalex.am.
The lawsuit states that Sofia Ovsepyan must publicly apologize to Prime Minister Nikol Pashinyan on the news site hraparak.am and on her Facebook page within five working days after the court decision comes into force for calling him a "scoundrel" in an article published on June 9, 2026. She must also publicly retract her statements about Nikol Pashinyan, in which she claimed that the Prime Minister knew the election results in advance and falsified them.
Nikol Pashinyan also demands monetary compensation of 2 million drams for non-material damage from insult and 4 million drams for non-material damage caused by slander. As for Edmond Marukyan, he also commented on the elections and called Pashinyan an election falsifier.