Պրեմիեր-министр Նիկոլ Փաշինյանը հայցեր է ներկայացրել նախկին պատգամավորներ Սոֆիա Օվսեպյանի և Էդմոն Մարուքյանի դեմ
Լուրեր | 2026/07/12 04:03
Նիկոլ Փաշինյանը պահանջում է ներողություն և հերքում նախկին պատգամավորներից
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայցեր է ներկայացրել նախկին պատգամավորներ Սոֆիա Օվսեպյանի և Էդմոն Մարուքյանի դեմ։ Վարչապետը պահանջում է նրանցից ներողություն և հերքում տեղեկությունների համար, որոնք պարունակում են վիրավորանք և զրպարտություն։ Հայցերը ներկայացված են Datalex.am դատական տեղեկատվության կայքում։
Հայցում նշվում է, որ Սոֆիա Օվսեպյանը պետք է հանրային ներողություն խնդրի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից hraparak.am լրատվական կայքում և Facebook-ի իր էջում, այնուհետև հերքել իր կողմից տարածած հայտարարությունները, որոնք պնդում են, որ վարչապետը նախապես իմացել է ընտրությունների արդյունքները և դրանք կեղծել է։
Նիկոլ Փաշինյանը պահանջում է նաև 2 միլիոն դրամ փոխհատուցում՝ վիրավորանքի համար և 4 միլիոն դրամ՝ զրպարտության համար։ Էդմոն Մարուքյանի վերաբերյալ հայցը ներկայացված չէ ամբողջությամբ, սակայն նշվում է, որ նա Facebook-ում անվանել է Փաշինյանին ընտրությունների կեղծարար։

Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян подал иски против экс-депутатов Национального Собрания РА Софии Овсепян и Эдмона Марукяна. Глава правительства требует от них извинений и опровержений сведений, содержащих оскорбление и клевету. Исковые заявления представлены на сайте судебной информации Datalex.am.
В иске содержится требование, согласно которому София Овсепян в течение пяти рабочих дней после вступления судебного решения в законную силу должна публично извиниться перед премьер-министром Николом Пашиняном на новостном сайте hraparak.am и на странице в Facebook за то, что в опубликованной 9 июня 2026 года статье назвала его "подонком". Также требуется, чтобы она публично опровергла свои заявления о Николе Пашиняне, в которых утверждала, что премьер-министр заранее знал результаты выборов и сфальсифицировал их.
Никол Пашинян также требует денежную компенсацию в размере 2 миллионов драмов за нематериальный ущерб от оскорбления и 4 миллиона драмов за нематериальный ущерб, причинённый клеветой. Что касается Эдмона Марукяна, то он также высказывался на тему выборов и назвал Пашиняна фальсификатором выборов.