Պրեմիեր Հայաստանի հեռախոսազրույցը Գերմանիայի կանցլերի հետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի կարևոր հարցեր:
Ինչպես հայտնում է Հայաստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը, զրուցակիցները խոսել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության մասին, ինչպես նաև ընդգծել են տարածաշրջանում կայուն և ամուր խաղաղության կարևորությունը:
Փաշինյանն ու Մերցը քննարկել են նաև երկկողմ համագործակցության շարունակական զարգացման հարցերը, ինչպես նաև Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև գործընկերության խորացման հեռանկարները:
Նշենք, որ Փաշինյանը այս օրերին արձակուրդում է, և զրույցը տեղի է ունեցել անմիջապես Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի Բեռլին կատարած այցից հետո:

News | 2026/07/23 12:02
The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, held a phone conversation with the Chancellor of Germany, Friedrich Merz, during which they discussed important issues on the regional and international agenda.
According to the press service of the Armenian government, the interlocutors addressed the peace established between Armenia and Azerbaijan, mutually emphasizing the importance of stable and lasting peace in the region.
The Armenian Prime Minister and the German Chancellor also discussed the ongoing development of bilateral cooperation and the prospects for further deepening the partnership between Armenia and the European Union.
Notably, Pashinyan is currently on vacation, and the conversation took place immediately after Azerbaijani President Ilham Aliyev's visit to Berlin.