Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի նիստը
Այսօր փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի հերթական նիստը։ Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Նիստի շրջանակներում մանրամասն անդրադարձ է կատարվել նախորդ քննարկումների արդյունքում կայացված որոշումների կատարման ընթացքին, այդ թվում՝ փոքր և միջին ձեռնարկությունների գործունեության տեսանկյունից դրանց ազդեցությանը։ Այս համատեքստում մտքեր են փոխանակվել առևտրային ցանցերի և մատակարար կազմակերպությունների միջև վճարային պարտավորությունների պարբերաբար չկատարումը կանխարգելող կարգավորումների կիրարկման, ինչպես նաև դրանց արդյունավետության բարձրացման համար անհրաժեշտ աշխատանքների շարունակականության վերաբերյալ։
Խորհրդի անդամները ընդգծել են նաև Հայաստանի ՓՄՁ մրցունակության 2026-2030թթ․ռազմավարական ծրագրի նախագծի իրականացման համար բարենպաստ ինստիտուցիոնալ միջավայրի ձևավորման անհրաժեշտությունը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ներդրումային ծրագրերի իրականացման շրջանակներում ի հայտ եկող վարչարարության դյուրացման անհրաժեշտությանը, որի առնչությամբ փոխվարչապետի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Сегодня под председательством заместителя премьер-министра Тиграна Хачатряна прошло очередное заседание Совета по развитию малого и среднего предпринимательства. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
«В ходе заседания подробно рассмотрен ход выполнения решений, принятых в результате предыдущих обсуждений, в том числе их влияние на деятельность малых и средних предприятий. В этом контексте обменялись мнениями о внедрении регуляций, предотвращающих регулярное неисполнение платежных обязательств между торговыми сетями и поставщиками, а также о необходимости продолжения работы по повышению их эффективности.
Члены совета также подчеркнули необходимость создания благоприятной институциональной среды для реализации проекта стратегической программы конкурентоспособности МСП Армении на 2026-2030 годы.
Также обсуждалась необходимость упрощения административных процедур, возникающих в рамках реализации инвестиционных программ, по которым заместителем премьер-министра были даны соответствующие поручения», - говорится в сообщении.