Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի նիստը
Այսօր փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի հերթական նիստը։ Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Նիստի շրջանակներում մանրամասն անդրադարձ է կատարվել նախորդ քննարկումների արդյունքում կայացված որոշումների կատարման ընթացքին, այդ թվում՝ փոքր և միջին ձեռնարկությունների գործունեության տեսանկյունից դրանց ազդեցությանը։ Այս համատեքստում մտքեր են փոխանակվել առևտրային ցանցերի և մատակարար կազմակերպությունների միջև վճարային պարտավորությունների պարբերաբար չկատարումը կանխարգելող կարգավորումների կիրարկման, ինչպես նաև դրանց արդյունավետության բարձրացման համար անհրաժեշտ աշխատանքների շարունակականության վերաբերյալ։
Խորհրդի անդամները ընդգծել են նաև Հայաստանի ՓՄՁ մրցունակության 2026-2030թթ․ռազմավարական ծրագրի նախագծի իրականացման համար բարենպաստ ինստիտուցիոնալ միջավայրի ձևավորման անհրաժեշտությունը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ներդրումային ծրագրերի իրականացման շրջանակներում ի հայտ եկող վարչարարության դյուրացման անհրաժեշտությանը, որի առնչությամբ փոխվարչապետի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Today, under the leadership of Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan, the regular meeting of the Council for the Development of Small and Medium Enterprises took place. This was reported by the government press service.
“During the meeting, a detailed review was conducted on the implementation of decisions made during previous discussions, including their impact on the operations of small and medium enterprises. In this context, opinions were exchanged on the implementation of regulations aimed at preventing the regular non-fulfillment of payment obligations between trade networks and supplier organizations, as well as the need for continued work to enhance their effectiveness.
The council members also emphasized the necessity of creating a favorable institutional environment for the implementation of the strategic program project for the competitiveness of SMEs in Armenia for 2026-2030.
Additionally, the need for simplifying administrative procedures arising in the context of implementing investment projects was addressed, with relevant instructions given by the Deputy Prime Minister,” the statement said.