Փոքր բիզնեսները տուժում են Թրամփի տուրքերից և դիմում ռիսկային դրամական առաջադիմություններին
ԱՄՆ-ում շատ փոքր բիզնեսներ պայքարում են բարձր գործողությունների ծախսերի դեմ, որոնք առաջացել են նախագահ Դոնալդ Թրամփի տուրքերից, որոնք նորից վերանայվել են անցած շաբաթ:
Ֆեդերալ պահուստային համակարգի տարեկան Փոքր բիզնեսի կրեդիտային հարցման համաձայն, 2025 թվականին բիզնեսների 38%-ը դիմել է վարկերի, վարկային գծերի կամ դրամական առաջադիմությունների համար, ինչը վերջին տարիներին հիմնականում չի փոխվել: Սակայն, դրամական առաջադիմությունների համար դիմողների բաժինը 2024 թվականին 9%-ից 2025 թվականին 12%-ի է բարձրացել:
Դրամական առաջադիմությունները, կամ MCAs, ֆինանսավորման համաձայնագրեր են, որտեղ վարկատուները կանխիկ գումար են տրամադրում բիզնեսներին՝ ապագա վաճառքների մի մասի դիմաց: Դրանք կարող են օգնել բիզնեսներին, որոնք պետք է արագ կապիտալ ստանան, սակայն սովորաբար բարձր արժեք ունեն:
MCAs-ի դիմումների աճը համընկնում է Թրամփի երկրորդ ժամկետի տուրքերով, որոնք ուժի մեջ են մտել 2025 թվականի ապրիլին:
Ահարոն Մարգոլինը, ով աշխատում էր այլընտրանքային ֆինանսավորման ոլորտում, ասում է, որ տեսել է բիզնեսների մեծ influx, որոնք պահանջում են ֆինանսավորում՝ հատկապես դրամական առաջադիմություններով: "Այն բավականին լայն տարածում գտավ," ասում է Մարգոլինը:
Բիզնեսները, որոնք չեն ներմուծում ապրանքներ, նույնպես բախվում են բարձր ծախսերի, ասում է Մարգոլինը:
Դրամական առաջադիմությունները հեշտությամբ հասանելի են, սակայն դրանք կարող են ստեղծել պարտքի ծուղակներ, որոնք ստիպում են վարկառուներին մի քանի անգամ վերաֆինանսավորել:
MCAs-ի առաջին բացասական կողմը արժեքն է: MCAs չեն ենթարկվում դաշնային կարգավորումներին կամ պետական տոկոսադրույքների օրենքներին, որոնք սահմանափակում են վարկերի վրա գանձվող տոկոսները:
Թուրքիայի բարձրացման պատճառով 40%-ից ավելի ընկերություններ նշել են, որ աճող ծախսերը ֆինանսական մարտահրավեր են:

Малые предприятия страдают от тарифов Трампа и обращаются к рискованным денежным авансам
Многие маленькие бизнесы в США сталкиваются с повышением операционных расходов из-за тарифной политики президента Дональда Трампа, которая была обновлена на прошлой неделе с введением нового раунда пошлин, вступивших в силу 24 июля.
Согласно ежегодному Опросу о кредитах для малых бизнесов, проведенному Федеральной резервной системой, доля фирм, подающих заявки на кредиты, кредитные линии или денежные авансы, в 2025 году составила 38%, что в целом не изменилось за последние несколько лет. Однако доля фирм, подающих заявки на торговые денежные авансы, увеличилась с 9% в 2024 году до 12% в 2025 году.
Торговые денежные авансы, или MCAs, представляют собой финансовые соглашения, при которых кредиторы предоставляют наличные деньги бизнесам в обмен на часть будущих продаж. Они могут помочь бизнесам, которым необходимо быстро получить капитал, но, как правило, имеют высокую стоимость.
Рост заявок на MCA совпадает с введением тарифов второго срока Трампа, которые вступили в силу в апреле 2025 года.
Ахарон Марголин, работавший в альтернативной финансовой сфере, отмечает, что он наблюдал наплыв бизнесов, запрашивающих финансирование, особенно через торговые денежные авансы.
Даже бизнесы, которые не импортируют товары, сталкиваются с растущими расходами, говорит Марголин.
Денежные авансы легко получить, но они могут создать долговые ловушки, заставляя заемщиков многократно рефинансировать свои долги.
Первый недостаток торговых денежных авансов — это стоимость. MCAs не подлежат федеральным регуляциям или государственным законам о процентных ставках, которые ограничивают, сколько процентов может быть начислено по кредитам.