ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը սոցցանցի իր էջում լուսանկար է հրապարակել և գրել․ «Լուռ` առանց աղմուկի ու հարայ-հրոցի, պետությունը միայն Լոռի բերդ համայնքին է տրամադրել 8 միավոր տեխնիկա, որից 5-ը երևում են լուսանկարում, իսկ կոմբայնները դաշտերում հունձ են անում:
Առհասարակ, վերջին տարիներին պետությունը համայնքներին տրամադրել է մի քանի հարյուր միավոր տեխնիկա` կոմբայններ, տրակտորներ, գրեդերներ, էքսկավատորներ, ջրատարներ, կոյուղի և փողոց մաքրող տեխնիկաներ, ավտոբուսներ և տրոլեյբուսներ:

The State Has Provided 8 Units of Equipment to the Lori Fortress Community
The Minister of Territorial Administration and Infrastructures of Armenia, David Khudatyan, shared a photo on his social media page and wrote: "Quietly, without noise and fuss, the state has provided 8 units of equipment only to the Lori Fortress community, of which 5 are visible in the photo, while the combines are harvesting in the fields:
In general, in recent years, the state has provided several hundred units of equipment to communities: combines, tractors, graders, excavators, water supply vehicles, sewer and street cleaning machines, buses, and trolleybuses: