ՊԵԿ-ը շուկայում հայտնաբերել է կեղծ դրոշմապիտակներով «Կիլիկիա» գարեջրեր
Պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ) շուկայում հայտնաբերել է կեղծ դրոշմապիտակներով «Կիլիկիա» գարեջրեր։ ՊԵԿ-ի տեղեկություններով, կեղծ նույնականացման միջոցները փակցված էին «Կիլիկիա» գարեջրի 0.33լ տարողությամբ շշերի վրա։ Կոմիտեի աշխատակիցները հավաքել են դրանք շուկայից, և հարկային իրավախախտման առարկա հանդիսացող գույքի նկատմամբ կիրառվել է բռնագրավում։
Ավելի վաղ, ընթերցողի ահազանգի հիման վրա «Հետք»-ն ուսումնասիրությամբ արձանագրել էր, որ «Կիլիկիա» գարեջրի որոշ խմբաքանակների Data Matrix ծածկագրերը չեն աշխատում։ Արտադրում է «Երևանի գարեջուր» ՓԲԸ-ն։ Data Matrix (Դատա մատրիքս) երկչափ մատրիցային ծածկագրերը փակցվում են յուրաքանչյուր ապրանքի վրա և առավել հայտնի են որպես QR կոդեր, որոնք փոխարինելու եկան նախկին ակցիզային դրոշմապիտակներին։
Հայաստանում ներկայում Data Matrix ծածկագրեր է գեներացնում և տնտեսվարողներին վաճառում «Ի-Մարկ» ՍՊԸ-ն, որն ապրանքների դրոշմավորման ազգային օպերատորն է։ Յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է նշված ընկերության E-Mark հավելվածով սքանավորել կոդը և տեսնել տվյալ ապրանքի մասին տեղեկությունները։ Եթե գործողությունը հաջողվում է, նշանակում է՝ ապրանքը շրջանառվում է, այսպես կոչված, «սպիտակ դաշտում», և այն տեսնում է նաև ՊԵԿ-ը։ Մեր նշած օրինակներում դա չէր հաջողվում։
Հարց էինք բարձրացրել՝ արդյո՞ք ապրանքների դրոշմապիտակների չընթերցվող ծածկագրերը նշանակում են, որ «Երևանի գարեջուր» ՓԲԸ-ի արտադրանքի մի մասը գտնվում է ստվերային շրջանառության մեջ և, հետևաբար, դուրս է հարկման դաշտից:
Այս հոդվածին արձագանքեցին ինչպես «Կիլիկիա» գործարանից, այնպես էլ՝ «Ի-Մարկ» ընկերությունից։ «Կիլիկիա»-ից պնդում են, որ շուկայում իրենց արտադրած գարեջրի շշերի վրայի թվային դրոշմապիտակները հավելվածով չեն ընթերցվում ոչ թե կեղծ լինելու, այլ բացառապես տեխնիկական խնդիրների կամ ֆիզիկական վնասվածքների պատճառով։
ՊԵԿ-ն օգտագործել է «կեղծ» բառը, ինչը նշանակում է, որ գարեջրի վրա փակցված դրոշմապիտակները իրական չեն եղել և տվյալ խմբաքանակը կամ խմբաքանակները ստվերային են։ Սակայն, թե ինչ ծավալների մասին է խոսքը, ՊԵԿ-ից առայժմ չեն մանրամասնել։

Государственный доходный комитет (ГДК) обнаружил поддельные акцизные марки на пиве «Киликия». По информации ГДК, поддельные идентификационные средства были наклеены на бутылки пива «Киликия» объемом 0,33 литра. Сотрудники комитета собрали их с рынка, и к имуществу, являющемуся предметом налогового правонарушения, были применены меры конфискации.
Ранее, на основании сигнала читателя, «Гетк» в ходе исследования зафиксировал, что Data Matrix коды некоторых партий пива «Киликия» не работают. Производит его ЗАО «Ереванское пиво». Data Matrix (Дата матрикс) - это двумерные матричные коды, которые наклеиваются на каждый продукт и более известны как QR-коды, которые заменили прежние акцизные марки.
В Армении в настоящее время Data Matrix коды генерирует и продает предпринимателям компания «И-Марк», которая является национальным оператором маркировки товаров. Каждый гражданин может сканировать код с помощью приложения E-Mark этой компании и увидеть информацию о данном товаре. Если операция проходит успешно, это означает, что товар находится в так называемой «белой зоне», и его также видит ГДК. В наших упомянутых примерах это не удавалось.
Мы подняли вопрос, означают ли не читаемые коды маркировки товаров, что часть продукции ЗАО «Ереванское пиво» находится в теневом обороте и, следовательно, вне налогового поля.
На эту статью ответили как завод «Киликия», так и компания «И-Марк». В частности, представители «Киликия» утверждают, что цифровые акцизные марки на бутылках их пива на рынке не читаются не потому, что они поддельные, а исключительно из-за технических проблем или физических повреждений.
ГДК использовал слово «поддельный», что означает, что акцизные марки, наклеенные на пиво, не были настоящими, и данная партия или партии находятся в теневом обороте. Однако, о каких объемах идет речь, ГДК пока не уточнил.