Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունն, իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակում, հարկային իրավախախտումների կանխման ու բացահայտման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում մշակել, ձեռնարկել և իրականացրել է համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ վառելիքի ոլորտում հանցավոր սխեմաներով համատեղ գործունեություն իրականացնող տնտեսվարող սուբյեկտներին բացահայտելու նպատակով։ Հայտնում են ՀՀ ՊԵԿ–ից։
ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչություն տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ՀՀ տարածք է ներմուծվում ավիոկերոսին, որի իրացման վերաբերյալ ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվական բազայում տեղեկություններ առկա չեն։
Հարկային իրավախախտումների կանխման և բացահայտման նպատակով ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ռ. Կ.-ն դրածո անձանց միջոցով ստեղծել է ինը ընկերություն: Այս ընկերությունների անվամբ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվել է զգալի ծավալի ավիավառելիք, որն էլ հետագայում իրացվել է Հայաստանի Հանրապետությունում գործող տարբեր անձանց՝ առանց համապատասխան հաշվարկային փաստաթղթերի դուրսգրման։
Այս ինը կազմակերպությունց երեքը իրացման վերաբերյալ չեն ներկայացրել համապատասխան հաշվարկ-հաշվետվություններ, իսկ վեց կազմակերպության կողմից ներկայացված հաշվարկներում արտացոլվել են խեղաթյուրված տվյալներ՝ այս եղանակով խուսափելով առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց։
Ձեռք բերված փաստական տվյալների և հանգամանքների վերլուծության և ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Ռ.Կ.-ի կողմից հիմնադրված և ղեկավարվող ընկերությունների գործունեության հետևանքով պետությանը պատճառվել է շուրջ 870 մլն դրամի վնաս։
Բացահայտված դեպքերով առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդումներ են ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտե, որտեղ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ։ Նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ինչպես նաև ենթադրյալ հանցավոր խմբում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու նպատակով։
ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզության վարչությունը շարունակում է անհրաժեշտ միջոցառումներ ձեռնարկել ոչ միայն կատարված հանցագործությունների բացահայտման, այլև դրանք կանխելու ուղղությամբ, միաժամանակ հորդորում է տնտեսվարող սուբյեկտներին հայտարարագրել իրական իրացման շրջանառությունները։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

Генеральная инспекция налогов Армении провела комплексные оперативно-розыскные мероприятия для выявления субъектов, занимающихся совместной деятельностью в сфере торговли топливом с использованием преступных схем. Об этом сообщает ГКН Армении.
В Генеральную инспекцию налогов поступила информация о том, что из Исламской Республики Иран в Армению ввозится авиационное топливо, о продаже которого нет данных в информационной базе ГКН.
В результате проведенных мероприятий было установлено, что Р. К. создал девять компаний через подставных лиц. От имени этих компаний из Исламской Республики Иран в Армению было ввезено значительное количество авиационного топлива, которое затем было продано различным лицам в Армении без соответствующих расчетных документов.
Из этих девяти компаний три не представили соответствующие отчетности по продажам, а в отчетах шести компаний были отражены искаженные данные, что позволило избежать уплаты налогов в особо крупных размерах.
Анализ собранных фактических данных показал, что деятельности компаний, основанных и управляемых Р. К., нанесен ущерб государству в размере около 870 миллионов драмов.
По выявленным фактам были направлены сообщения о преступлении в Следственный комитет Армении, где были инициированы уголовные дела. Предварительное расследование продолжается, проводятся необходимые следственные действия для выяснения всех обстоятельств дела, а также полного круга лиц, вовлеченных в предполагаемую преступную группу.
Генеральная инспекция налогов продолжает принимать необходимые меры не только для раскрытия совершенных преступлений, но и для их предотвращения, одновременно призывая субъектов хозяйствования декларировать реальные объемы продаж.
Уведомление. Обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана в установленном законом порядке вступившим в законную силу приговором суда.