Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունն, իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակում, հարկային իրավախախտումների կանխման ու բացահայտման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում մշակել, ձեռնարկել և իրականացրել է համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ վառելիքի ոլորտում հանցավոր սխեմաներով համատեղ գործունեություն իրականացնող տնտեսվարող սուբյեկտներին բացահայտելու նպատակով։ Հայտնում են ՀՀ ՊԵԿ–ից։
ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչություն տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ՀՀ տարածք է ներմուծվում ավիոկերոսին, որի իրացման վերաբերյալ ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվական բազայում տեղեկություններ առկա չեն։
Հարկային իրավախախտումների կանխման և բացահայտման նպատակով ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ռ. Կ.-ն դրածո անձանց միջոցով ստեղծել է ինը ընկերություն: Այս ընկերությունների անվամբ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվել է զգալի ծավալի ավիավառելիք, որն էլ հետագայում իրացվել է Հայաստանի Հանրապետությունում գործող տարբեր անձանց՝ առանց համապատասխան հաշվարկային փաստաթղթերի դուրսգրման։
Այս ինը կազմակերպությունց երեքը իրացման վերաբերյալ չեն ներկայացրել համապատասխան հաշվարկ-հաշվետվություններ, իսկ վեց կազմակերպության կողմից ներկայացված հաշվարկներում արտացոլվել են խեղաթյուրված տվյալներ՝ այս եղանակով խուսափելով առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց։
Ձեռք բերված փաստական տվյալների և հանգամանքների վերլուծության և ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Ռ.Կ.-ի կողմից հիմնադրված և ղեկավարվող ընկերությունների գործունեության հետևանքով պետությանը պատճառվել է շուրջ 870 մլն դրամի վնաս։
Բացահայտված դեպքերով առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդումներ են ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտե, որտեղ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ։ Նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ինչպես նաև ենթադրյալ հանցավոր խմբում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու նպատակով։
ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզության վարչությունը շարունակում է անհրաժեշտ միջոցառումներ ձեռնարկել ոչ միայն կատարված հանցագործությունների բացահայտման, այլև դրանք կանխելու ուղղությամբ, միաժամանակ հորդորում է տնտեսվարող սուբյեկտներին հայտարարագրել իրական իրացման շրջանառությունները։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

The State Revenue Committee's Investigation and Operational Intelligence Department has developed and implemented comprehensive operational and investigative measures aimed at uncovering economic entities engaged in joint activities using criminal schemes in the fuel sector. This was reported by the SRC of Armenia.
Information was received by the Investigation and Operational Intelligence Department of the SRC indicating that aviation kerosene is being imported from the Islamic Republic of Iran into Armenia, with no records of its sale in the SRC's information database.
As a result of the comprehensive operational and investigative measures taken to prevent and uncover tax violations, it was revealed that R. K. created nine companies through proxies. Under the names of these companies, a significant volume of aviation fuel was imported from the Islamic Republic of Iran to Armenia, which was subsequently sold to various individuals operating in Armenia without the issuance of appropriate accounting documents.
Of these nine companies, three did not submit the required sales reports, while the reports submitted by six companies contained distorted data, thereby avoiding the payment of taxes in particularly large amounts.
An analysis of the factual data and circumstances revealed that the activities of the companies founded and managed by R. K. caused the state a loss of approximately 870 million drams.
Reports of apparent crimes have been submitted to the Investigative Committee of Armenia, where criminal proceedings have been initiated. The preliminary investigation is ongoing, and necessary investigative actions are being carried out to clarify all circumstances of the case, as well as the complete circle of individuals involved in the alleged criminal group.
The Investigation and Operational Intelligence Department of the SRC continues to take necessary measures not only to uncover the committed crimes but also to prevent them, while simultaneously urging economic entities to declare their actual sales volumes.
Notice: A person accused of a crime is presumed innocent until proven guilty by a court ruling that has entered into legal force in accordance with the procedures established by the Criminal Procedure Code of Armenia.