ՊԵԿ-ը արձանագրել է 224 խախտում հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառման կանոնների
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ շարունակվում են հսկողական աշխատանքները՝ հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կիրառման կանոնների, վարձու աշխատողի չձևակերպման և «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտման դեպքերի բացահայտումների ուղղությամբ։
Հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառման կանոնների խախտման 224 դեպք է արձանագրվել, իսկ տուգանքի չափը կազմել է 88.2 մլն դրամ։ ՀԴՄ կիրառման կանոնների խախտման դեպքերն արձանագրվել են հիմնականում հանրային սննդի, մրգի և բանջարեղենի առևտրի, մթերային խանութների, հացի արտադրության, վառելիքի առևտրի, կահույքի, մսամթերքի, հագուստի և այլ ոլորտներում:
Նախորդ ամսվա ընթացքում արձանագրվել է նաև վարձու աշխատողի չձևակերպման 39 դեպք, որի արդյունքում տուգանքի չափը կազմել է 44.5 մլն դրամ:
ՊԵԿ-ը հորդորում է հարկ վճարողներին՝ դրսևորել հարկային կարգապահություն և հետևել օրենքի պահանջներին՝ նպաստելով կայուն և վստահելի բիզնես միջավայրի ապահովմանը:

В Налоговом комитете зафиксировали 224 нарушения правил использования кассовых аппаратов
Государственный налоговый комитет сообщает, что продолжается контроль за соблюдением правил использования кассовых аппаратов, ненадлежащей регистрации наемных работников и требований Закона РА о "Безналичных операциях".
Зафиксировано 224 нарушения правил использования кассовых аппаратов, общая сумма штрафов составила 88.2 млн драм. Нарушения правил использования кассовых аппаратов были зарегистрированы в основном в сферах общественного питания, торговли фруктами и овощами, продуктовых магазинах, хлебопекарной промышленности, торговли топливом, мебели, мясных продуктов, одежды и других областях.
Также за предыдущий месяц было зарегистрировано 39 случаев ненадлежащей регистрации наемных работников, в результате чего сумма штрафов составила 44.5 млн драм.
Налоговый комитет призывает налогоплательщиков проявлять налоговую дисциплину и соблюдать требования закона, способствуя созданию стабильной и надежной бизнес-среды.