ՊԵԿ-ը արձանագրել է 224 խախտում հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառման կանոնների
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ շարունակվում են հսկողական աշխատանքները՝ հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կիրառման կանոնների, վարձու աշխատողի չձևակերպման և «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտման դեպքերի բացահայտումների ուղղությամբ։
Հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառման կանոնների խախտման 224 դեպք է արձանագրվել, իսկ տուգանքի չափը կազմել է 88.2 մլն դրամ։ ՀԴՄ կիրառման կանոնների խախտման դեպքերն արձանագրվել են հիմնականում հանրային սննդի, մրգի և բանջարեղենի առևտրի, մթերային խանութների, հացի արտադրության, վառելիքի առևտրի, կահույքի, մսամթերքի, հագուստի և այլ ոլորտներում:
Նախորդ ամսվա ընթացքում արձանագրվել է նաև վարձու աշխատողի չձևակերպման 39 դեպք, որի արդյունքում տուգանքի չափը կազմել է 44.5 մլն դրամ:
ՊԵԿ-ը հորդորում է հարկ վճարողներին՝ դրսևորել հարկային կարգապահություն և հետևել օրենքի պահանջներին՝ նպաստելով կայուն և վստահելի բիզնես միջավայրի ապահովմանը:

224 Violations of Cash Register Rules Recorded by the Tax Committee
The State Revenue Committee informs that monitoring continues regarding the compliance with the rules of cash register usage, the improper registration of hired workers, and the requirements of the RA Law on "Cashless Transactions".
A total of 224 violations of cash register rules have been recorded, with fines amounting to 88.2 million drams. Violations were mainly registered in the sectors of public catering, fruit and vegetable trade, grocery stores, bread production, fuel trade, furniture, meat products, clothing, and other areas.
Additionally, 39 cases of improper registration of hired workers were recorded in the previous month, resulting in fines totaling 44.5 million drams.
The Tax Committee urges taxpayers to demonstrate tax discipline and comply with legal requirements, contributing to the establishment of a stable and reliable business environment.