PayPal-ի բաժնետոմսերը 15%-ով աճել են նախօրեին առևտրի ընթացքում, երբ հաղորդվել է, որ Stripe-ն ու Advent International-ը համատեղ առաջարկ են ներկայացրել վճարային ընկերությունը գնելու համար $53 միլիարդ արժողությամբ գործարքի շրջանակներում:
Հաղորդվում է, որ Stripe-ն ու Advent-ը նախատեսում են գնել PayPal-ը $60.50 բաժնետոմսի դիմաց, ինչը գնահատում է ընկերությունը ավելի քան $53 միլիարդ:
Առաջարկը ներկայացվել է այս ամսվա սկզբին և ներառում է մոտ $50 միլիարդ պարտքային ֆինանսավորում, ինչը գնահատում է PayPal-ը 28%-ով ավելի բարձր, քան երեքշաբթի օրը նրա փակման գինը:
PayPal-ը դեռ չի արձագանքել առաջարկին, որը ենթադրում է, որ Stripe-ն ու Advent-ը համատեղ կպահանջեն ընկերությունը և կունենան հավասար բաժնեմասեր:
Ընկերությունները հույս ունեն առաջ շարժվել քննարկումների մեջ առաջիկա շաբաթներին:
PayPal-ի բաժնետոմսերը վերջին անգամ 16%-ով բարձր էին առևտրի բացումից առաջ, սակայն վերջին մեկ տարվա ընթացքում նրա բաժնետոմսերը նվազել են 18%-ով:

PayPal jumps 15% in premarket on report of Stripe, Advent $53 billion takeover offer
PayPal stock jumped 15% in premarket trading Wednesday after reports Stripe and Advent International reportedly made a joint offer to acquire the payments firm in a $53 billion deal.
Payments firm Stripe and private equity company Advent are planning to buy PayPal for $60.50 per share, according to a Reuters report Wednesday, citing two people familiar with the matter. The deal would value the payments company at more than $53 billion.
The offer was submitted earlier this month and includes roughly $50 billion in committed bank financing, valuing PayPal at a 28% premium to its closing share price on Tuesday, according to the report.
PayPal hasn't responded to the offer, which would see Stripe and Advent jointly own the company and hold equal stakes. The firms are hoping to progress discussions in the coming weeks.
PayPal was last trading 16% higher before the market opened, but its stock has declined 18% in the past year.