Պավել Դուրովի Telegram մեսենջերային հավելվածը նոր ահաբեկչական մեղադրանքների առջև է կանգնած։ Այժմ Ավստրալիայում։
Լուրեր | 2026/07/31 10:03
Հավելվածը կարող է ենթարկվել մինչև $38 միլիոն տուգանքի՝ ահաբեկչական բովանդակություն չհեռացնելու համար։
Ավստրալիայի կարգավորիչները դատական գործընթաց են սկսել Telegram մեսենջերի դեմ, պնդելով, որ այն չի հեռացրել ահաբեկչական բովանդակություն, ինչը կարող է հանգեցնել մինչև $38 միլիոն տուգանքի՝ «Օնլայն անվտանգության օրենքի» շրջանակներում:
Ավստրալիայի անվտանգության հանձնակատար Ջուլի Ինման-Գրանտը նշել է, որ գործը վերաբերում է ծայրահեղական հարձակումներին առնչվող նյութերին, մինչդեռ Telegram-ը պնդում է, որ իր հակահամակարգային ջանքերը արդյունավետ են և պատրաստվում է դատարանում պաշտպանել իր իրավունքները:
Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովը Ռուսաստանում ահաբեկչության հետ կապված մեղադրանքների է ենթարկվում՝ կապված Ուկրաինայի կողմից հավելվածի օգտագործման հետ:
Ավստրալիայի իշխանությունները Telegram-ին դատի են տվել՝ պնդելով, որ այն չի հեռացրել ահաբեկչական բովանդակություն, այդ թվում՝ 2019 թվականի մարտի 15-ին Նոր Զելանդիայի Քրայսթչերչ քաղաքում տեղի ունեցած մզկիթի զանգվածային կրակահերթի տեսանյութ:
«Այս գործը վերաբերում է հայտնի ծայրահեղական բռնությունների հետ կապված նյութերին, այդ թվում՝ Քրայսթչերչի և Բուֆալոյի ահաբեկչական հարձակումներին», - ասել է Ինման-Գրանտը:

News | 2026/07/31 10:03
The platform faces a fine of up to $38 million for allegedly failing to remove terror-related content.
Australian regulators have initiated legal action against the messaging app Telegram, alleging it failed to remove terror-related content, exposing the platform to a potential fine of up to $38 million under the Online Safety Act:
Australia’s Safety Commissioner Julie Inman-Grant stated that the case targets material linked to extremist attacks, while Telegram insists its anti-terrorism efforts are robust and vows to contest the allegations in court:
Telegram founder Pavel Durov faces terrorism-related charges in Russia due to the platform's use by Ukraine:
Australian authorities are taking Telegram to court over an alleged failure to remove terror-related content, including video of the March 2019 shooting at a Christchurch, New Zealand mosque:
“This case concerns content linked to some of the most notorious acts of known extremist violence in recent history, including material associated with the Christchurch and Buffalo terror attacks,” Inman-Grant said:
Telegram, which is also home to many crypto-related discussion groups, has not yet responded to a CoinDesk request for further comment: