Պավել Դուրովի Telegram մեսենջերային հավելվածը նոր ահաբեկչական մեղադրանքների առջև է կանգնած։ Այժմ Ավստրալիայում։
Լուրեր | 2026/07/31 10:03
Հավելվածը կարող է ենթարկվել մինչև $38 միլիոն տուգանքի՝ ահաբեկչական բովանդակություն չհեռացնելու համար։
Ավստրալիայի կարգավորիչները դատական գործընթաց են սկսել Telegram մեսենջերի դեմ, պնդելով, որ այն չի հեռացրել ահաբեկչական բովանդակություն, ինչը կարող է հանգեցնել մինչև $38 միլիոն տուգանքի՝ «Օնլայն անվտանգության օրենքի» շրջանակներում:
Ավստրալիայի անվտանգության հանձնակատար Ջուլի Ինման-Գրանտը նշել է, որ գործը վերաբերում է ծայրահեղական հարձակումներին առնչվող նյութերին, մինչդեռ Telegram-ը պնդում է, որ իր հակահամակարգային ջանքերը արդյունավետ են և պատրաստվում է դատարանում պաշտպանել իր իրավունքները:
Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովը Ռուսաստանում ահաբեկչության հետ կապված մեղադրանքների է ենթարկվում՝ կապված Ուկրաինայի կողմից հավելվածի օգտագործման հետ:
Ավստրալիայի իշխանությունները Telegram-ին դատի են տվել՝ պնդելով, որ այն չի հեռացրել ահաբեկչական բովանդակություն, այդ թվում՝ 2019 թվականի մարտի 15-ին Նոր Զելանդիայի Քրայսթչերչ քաղաքում տեղի ունեցած մզկիթի զանգվածային կրակահերթի տեսանյութ:
«Այս գործը վերաբերում է հայտնի ծայրահեղական բռնությունների հետ կապված նյութերին, այդ թվում՝ Քրայսթչերչի և Բուֆալոյի ահաբեկչական հարձակումներին», - ասել է Ինման-Գրանտը:

Австралийские регуляторы начали судебное разбирательство против мессенджера Telegram, утверждая, что он не удалил террористический контент, что может привести к штрафу в размере до 38 миллионов долларов в соответствии с Законом об онлайн-безопасности:
Комиссар по безопасности Австралии Джули Инман-Грант отметила, что дело касается материалов, связанных с экстремистскими атаками, в то время как Telegram утверждает, что его усилия по борьбе с терроризмом эффективны и готовится защищать свои права в суде:
Основатель Telegram Павел Дуров также сталкивается с обвинениями в терроризме в России из-за использования платформы Украиной:
Австралийские власти подали в суд на Telegram за якобы не удаление террористического контента, включая видео массовой стрельбы в мечети Крайстчерча в Новой Зеландии в марте 2019 года:
«Это дело касается материалов, связанных с известными актами экстремистского насилия, включая материалы, связанные с атаками в Крайстчерче и Баффало», - сказала Инман-Грант:
Telegram, который также является платформой для обсуждения криптовалют, пока не ответил на запрос CoinDesk: