Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովը հայտարարել է, որ այս ամռանը տեղի կունենա ոչ կաստոդիալ կրիպտոդրամապանակի «մարդկության պատմության մեջ ամենամեծ» տարածումը։ Նրա խոսքով՝ Gram թոքենի (նախկինում՝ Toncoin, TON) նեյթիվ դրամապանակը հասանելի կլինի Telegram-ի բոլոր հավելվածներում։
Կաստոդիալ դրամապանակը կրիպտոդրամապանակի տեսակ է, որի հասանելիության և միջոցների պահպանման պատասխանատվությունը կիսվում է ակտիվների սեփականատիրոջ և երրորդ կողմի, օրինակ՝ բորսայի կամ բրոքերի միջև։ Նման միջնորդները սովորաբար իրականացնում են օգտատերերի նույնականացում։
Ոչ կաստոդիալ դրամապանակի դեպքում դրան հասանելիություն ունի միայն սեփականատերը։ Բոլոր բանալիները գտնվում են օգտատիրոջ մոտ, և նա է ամբողջությամբ պատասխանատու իր միջոցների համար։ Նման դրամապանակ ստեղծելու համար անհրաժեշտ չէ անցնել որևէ նույնականացում կամ տրամադրել անձնական տվյալներ։
Դուրովը խոստացել է կրիպտոարժույթների ակնթարթային և առանց միջնորդավճարի փոխանցումներ «ավելի քան 1 մլրդ օգտատերերի համար»։ «Մենք Gram-ի նեյթիվ ոչ կաստոդիալ դրամապանակն ավելացնում ենք Telegram-ի յուրաքանչյուր հավելվածում», – գրել է նա իր ալիքում։
GRAM թոքենի (նախկին TON) փոխարժեքը հրապարակմանն արձագանքել է 7% աճով։ Telegram-ի մենյուում վաղուց առկա է Wallet կրիպտոդրամապանակը, որը The Open Platform (TOP) ընկերության արտադրանքն է։
Դուրովի հրապարակումը համընկել է նաև GRAM էկոհամակարգի (նախկինում՝ TON) պաշտոնական դոմեյնի՝ wallet.ton.org կայքի թարմացման հետ։ Նոր դրամապանակը ստացել է Gram Wallet անվանումը։

Pavel Durov, the founder of Telegram, announced that this summer will see the 'largest' rollout of a non-custodial crypto wallet in human history. According to him, the native wallet for the Gram token (formerly Toncoin, TON) will be available in all Telegram applications.
A custodial wallet is a type of crypto wallet where access and responsibility for the funds are shared between the asset owner and a third party, such as an exchange or broker. Such intermediaries typically perform user identification.
In the case of a non-custodial wallet, only the owner has access to it. All keys are held by the user, and they are fully responsible for their funds. Creating such a wallet does not require passing any identification or providing personal data.
Durov promised instant and fee-free cryptocurrency transfers for 'over 1 billion users'. 'We are adding the native non-custodial wallet for Gram in every Telegram application,' he wrote on his channel.
The price of the GRAM token (formerly TON) reacted to the announcement with a 7% increase. The Wallet crypto wallet has long been present in Telegram's menu, which is a product of The Open Platform (TOP).
Durov's announcement also coincided with the update of the official domain of the GRAM ecosystem (formerly TON) — wallet.ton.org. The new wallet has been named Gram Wallet.