Հայաստանի սննդի անվտանգության վերահսկողության մարմինը (ԻՕԲՊՊ) տեղեկացնում է, որ վերջին ստուգումների արդյունքում չհաստատվեց հիվանդ կենդանիների կաթի կամ արտասահմանյան մթերքի օգտագործումը չորս հայկական ձեռնարկություններում:
Ստուգումները անցկացվել են Ռուսաստանի գյուղատնտեսական վերահսկողական մարմնի (Ռոսսելխոզնադզոր) հետ համատեղ, և արդյունքները ցույց են տվել, որ արտադրության համար օգտագործվող մթերքը անցել է լաբորատոր փորձարկումներ և ճանաչվել է անվտանգ:
ԻՕԲՊՊ-ն պարբերաբար իրականացնում է սննդի անվտանգության ստուգումներ, որպեսզի ապահովի արտադրության բոլոր փուլերում օրենսդրական պահանջների պահպանումը:
Եթե ստուգումների արդյունքում հայտնաբերվեն խախտումներ, վերահսկող մարմինը կարող է դադարեցնել ձեռնարկության գործունեությունը մինչև խախտումների վերացում:

Проверки ИОБПП не подтвердили использование молока от больных животных и импортного сырья
Инспекционный орган безопасности продуктов питания Армении (ИОБПП) сообщает, что в ходе последних проверок на четырех армянских предприятиях не подтвердился факт использования молока больных животных и импортного сырья.
Проверки проводились совместно с Россельхознадзором, и результаты показали, что используемое в производстве сырьё прошло лабораторные исследования и было признано безопасным.
ИОБПП регулярно проводит проверки, чтобы обеспечить соблюдение требований законодательства на всех этапах производства пищевой продукции.
В случае выявления нарушений надзорное ведомство может приостановить деятельность соответствующего предприятия до устранения нарушений.