Պաշտոնյաների կրիպտոարժույթները նվազել են 25%-ով
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին հայտարարագիր ներկայացրած 6,214 պաշտոնյայից 2025-ին կրիպտոարժույթ է հայտարարագրել 143-ը։ Նրանց պատկանող ակտիվները տարեսկզբին կազմում էին ավելի քան 3 միլիոն դոլար, սակայն տարեվերջին դրանք նվազել են 25%-ով՝ դառնալով 2.3 մլն դոլար։ Ինչպե՞ս է ստացվել, որ որոշ պաշտոնյաներ կորցրել են հարյուր հազարավոր դոլարներ, իսկ ոմանց ակտիվները, հակառակը, ավելացել են։
Ովքե՞ր են ամենահարուստը՝ կրիպտոարժույթով
Կրիպտոարժույթով ամենահարուստ պաշտոնյան Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանն է։ Տարեսկզբին նրա կրիպտոարժույթները գնահատվում էին 711,510 դոլար, սակայն տարեվերջին այդ կարողությունը կրճատվել է 8.35%-ով։
Նրա ակտիվների հիմնական մասը բիթքոինն ու էթերիումն են։ Տարվա ընթացքում 7 բիթքոինն ավելացել է 0.2-ով, իսկ 4.5 էթերիումի քանակը մնացել է նույնը։ Այնուամենայնիվ, էթերիումի գնանկման հետևանքով նրա 15 հազար դոլարանոց ակտիվը տարեվերջին նվազել է 1,640 դոլարով։
Ջիվանյանի հաշվից տարեվերջին «անհետացել են» մի քանի կրիպտոարժույթներ․ ամենախոշորը 9,821 Fasttoken-ն է (FTN), որը տարեսկզբին արժեր մոտ 35 հազար դոլար։ Հայտարարագրից, սակայն, պարզ չէ՝ պաշտոնյան վաճառե՞լ է դրանք, թե՞ փոխանակել այլ ակտիվով։
Երկրորդ ամենաշատ կրիպտոարժույթ հայտարարագրած պաշտոնյան Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն է։ Ավինյանը հայտարարագրել է երեք տեսակի կրիպտոարժույթ, որոնց ընդհանուր արժեքը տարեսկզբին եղել է 445,584 դոլար, իսկ տարեվերջին աճել է 11%-ով՝ կազմելով 494,096 դոլար։
Արամ Ջիվանյանն ու Տիգրան Ավինյանը եղել են առաջին երկու ամենաշատ կրիպտոարժույթ հայտարարագրած պաշտոնյաները թե՛ 2025-ի տարեսկզբին, թե՛ տարեվերջին։ Այս երկու պաշտոնյաներին է պատկանել հայտարարագրված ընդհանուր կրիպտոարժույթների 38%-ը տարեսկզբին և 50%-ը՝ տարեվերջին:
Ինչո՞ւ պաշտոնյաների FTN-ը նվազեց 98.3%-ով
2025 թվականի տարեսկզբին պաշտոնյաների շրջանում ամենատարածված կրիպտոարժույթը ֆասթթոքենն էր։ 32 պաշտոնյա այս արժույթն է հայտարարագրել՝ ընդհանուր 776,680 դոլար արժողությամբ։ Տարեվերջին, սակայն, FTN ունեցողների թիվը կրճատվել է՝ հասնելով 18-ի, իսկ դրանց ընդհանուր արժեքը նվազել է 98.3%-ով՝ կազմելով ընդամենը 12,934 դոլար։
Ամփոփելով՝ 2025 թվականի ընթացքում 143 պաշտոնյա հայտարարագրել է 3 մլն 44․4 հազար դոլարին համարժեք կրիպտոարժույթ, իսկ դրանց ընդհանուր արժեքը տարեվերջին նվազել է 25%-ով։

Из 6,214 чиновников, представивших декларации в Комиссию по предотвращению коррупции, 143 задекларировали криптовалюту в 2025 году. Их активы на начало года составляли более 3 миллионов долларов, но к концу года они уменьшились на 25% и составили 2.3 миллиона долларов. Как так получилось, что некоторые чиновники потеряли сотни тысяч долларов, а у других активы, наоборот, увеличились?
Кто самые богатые с криптовалютой
Самым богатым чиновником с криптовалютой является председатель Комитета по оборонной промышленности Арам Дживанян. В начале года его криптовалюты оценивались в 711,510 долларов, но к концу года его состояние сократилось на 8.35%.
Основная часть его активов состоит из биткойнов и эфириумов. В течение года количество биткойнов увеличилось на 0.2, а количество эфириумов осталось прежним. Тем не менее, из-за падения цены эфириума его актив в 15 тысяч долларов к концу года уменьшился на 1,640 долларов.
К концу года с счета Дживаняна «исчезли» несколько криптовалют, самой крупной из которых была 9,821 Fasttoken (FTN), которая в начале года стоила около 35 тысяч долларов. Однако из декларации неясно, продал ли чиновник их или обменял на другие активы.
Вторым по количеству задекларированных криптовалют чиновником является мэр Еревана Тигран Авинян. Он задекларировал три вида криптовалют, общая стоимость которых в начале года составляла 445,584 долларов, а к концу года увеличилась на 11% и составила 494,096 долларов.
Арам Дживанян и Тигран Авинян были первыми двумя чиновниками, задекларировавшими наибольшее количество криптовалют как в начале, так и в конце 2025 года. Эти два чиновника владели 38% задекларированных криптовалют в начале года и 50% к концу года.
Почему FTN чиновников снизился на 98.3%
В начале 2025 года самой распространенной криптовалютой среди чиновников был Fasttoken. 32 чиновника задекларировали эту валюту на общую сумму 776,680 долларов. Однако к концу года количество владельцев FTN сократилось до 18, а их общая стоимость уменьшилась на 98.3% и составила всего 12,934 долларов.
В заключение, в 2025 году 143 чиновника задекларировали криптовалюту на сумму 3 миллиона 44.4 тысячи долларов, а их общая стоимость к концу года снизилась на 25%.