Պաշտոնյաների կրիպտոարժույթները նվազել են 25%-ով
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին հայտարարագիր ներկայացրած 6,214 պաշտոնյայից 2025-ին կրիպտոարժույթ է հայտարարագրել 143-ը։ Նրանց պատկանող ակտիվները տարեսկզբին կազմում էին ավելի քան 3 միլիոն դոլար, սակայն տարեվերջին դրանք նվազել են 25%-ով՝ դառնալով 2.3 մլն դոլար։ Ինչպե՞ս է ստացվել, որ որոշ պաշտոնյաներ կորցրել են հարյուր հազարավոր դոլարներ, իսկ ոմանց ակտիվները, հակառակը, ավելացել են։
Ովքե՞ր են ամենահարուստը՝ կրիպտոարժույթով
Կրիպտոարժույթով ամենահարուստ պաշտոնյան Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանն է։ Տարեսկզբին նրա կրիպտոարժույթները գնահատվում էին 711,510 դոլար, սակայն տարեվերջին այդ կարողությունը կրճատվել է 8.35%-ով։
Նրա ակտիվների հիմնական մասը բիթքոինն ու էթերիումն են։ Տարվա ընթացքում 7 բիթքոինն ավելացել է 0.2-ով, իսկ 4.5 էթերիումի քանակը մնացել է նույնը։ Այնուամենայնիվ, էթերիումի գնանկման հետևանքով նրա 15 հազար դոլարանոց ակտիվը տարեվերջին նվազել է 1,640 դոլարով։
Ջիվանյանի հաշվից տարեվերջին «անհետացել են» մի քանի կրիպտոարժույթներ․ ամենախոշորը 9,821 Fasttoken-ն է (FTN), որը տարեսկզբին արժեր մոտ 35 հազար դոլար։ Հայտարարագրից, սակայն, պարզ չէ՝ պաշտոնյան վաճառե՞լ է դրանք, թե՞ փոխանակել այլ ակտիվով։
Երկրորդ ամենաշատ կրիպտոարժույթ հայտարարագրած պաշտոնյան Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն է։ Ավինյանը հայտարարագրել է երեք տեսակի կրիպտոարժույթ, որոնց ընդհանուր արժեքը տարեսկզբին եղել է 445,584 դոլար, իսկ տարեվերջին աճել է 11%-ով՝ կազմելով 494,096 դոլար։
Արամ Ջիվանյանն ու Տիգրան Ավինյանը եղել են առաջին երկու ամենաշատ կրիպտոարժույթ հայտարարագրած պաշտոնյաները թե՛ 2025-ի տարեսկզբին, թե՛ տարեվերջին։ Այս երկու պաշտոնյաներին է պատկանել հայտարարագրված ընդհանուր կրիպտոարժույթների 38%-ը տարեսկզբին և 50%-ը՝ տարեվերջին:
Ինչո՞ւ պաշտոնյաների FTN-ը նվազեց 98.3%-ով
2025 թվականի տարեսկզբին պաշտոնյաների շրջանում ամենատարածված կրիպտոարժույթը ֆասթթոքենն էր։ 32 պաշտոնյա այս արժույթն է հայտարարագրել՝ ընդհանուր 776,680 դոլար արժողությամբ։ Տարեվերջին, սակայն, FTN ունեցողների թիվը կրճատվել է՝ հասնելով 18-ի, իսկ դրանց ընդհանուր արժեքը նվազել է 98.3%-ով՝ կազմելով ընդամենը 12,934 դոլար։
Ամփոփելով՝ 2025 թվականի ընթացքում 143 պաշտոնյա հայտարարագրել է 3 մլն 44․4 հազար դոլարին համարժեք կրիպտոարժույթ, իսկ դրանց ընդհանուր արժեքը տարեվերջին նվազել է 25%-ով։

Out of 6,214 officials who submitted declarations to the Anti-Corruption Commission, 143 declared cryptocurrency in 2025. Their assets at the beginning of the year amounted to over 3 million dollars, but by the end of the year, they decreased by 25% to 2.3 million dollars. How did it happen that some officials lost hundreds of thousands of dollars, while others saw their assets increase?
Who are the richest in cryptocurrency
The richest official in cryptocurrency is Aram Djivanyan, the chairman of the Defense Industry Committee. At the beginning of the year, his cryptocurrencies were valued at 711,510 dollars, but by the end of the year, his wealth had decreased by 8.35%.
The main part of his assets consists of bitcoins and ethers. During the year, the number of bitcoins increased by 0.2, while the number of ethers remained the same. However, due to the decline in the price of ether, his 15,000-dollar asset decreased by 1,640 dollars by the end of the year.
By the end of the year, several cryptocurrencies had “disappeared” from Djivanyan's account, the largest of which was 9,821 Fasttoken (FTN), which was worth about 35,000 dollars at the beginning of the year. However, it is unclear from the declaration whether the official sold them or exchanged them for other assets.
The second official with the most declared cryptocurrency is Tigran Avinyan, the mayor of Yerevan. He declared three types of cryptocurrency, the total value of which at the beginning of the year was 445,584 dollars, and by the end of the year, it increased by 11% to 494,096 dollars.
Aram Djivanyan and Tigran Avinyan were the first two officials to declare the most cryptocurrencies at both the beginning and the end of 2025. These two officials owned 38% of the declared cryptocurrencies at the beginning of the year and 50% at the end of the year.
Why did officials' FTN decrease by 98.3%
At the beginning of 2025, the most common cryptocurrency among officials was Fasttoken. 32 officials declared this currency with a total value of 776,680 dollars. However, by the end of the year, the number of FTN holders had decreased to 18, and their total value had decreased by 98.3% to just 12,934 dollars.
In summary, in 2025, 143 officials declared cryptocurrency worth 3 million 44.4 thousand dollars, and their total value decreased by 25% by the end of the year.