Փաշինյանն ու Պուտինը համաձայնության չեն եկել ԵՄ/ԵԱՏՄ հանրաքվեի հարցում
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում ասել է, որ հայաստանյան ծագման ապրանքների՝ ՌԴ շուկա արտահանման սահմանափակումները հակասում են Հայաստան–Ռուսաստան իրավապայմանագրային շրջանակին ու Եվրասիական տնտեսական միության կարգավորումներին։
ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ Փաշինյանը Պուտինին «խնդրել է միջոցներ ձեռնարկել՝ այս խնդիրները կարգավորելու ուղղությամբ»։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանն անդամագրվելու հարցով ՀՀ–ում հանրաքվե անցկացնելուն, ինչի մասին ասվում է ԵԱՏՄ անդամ չորս երկրների ղեկավարների ս․թ, մայիսի 29–ին ընդունված համատեղ հայտարարության մեջ, վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հանրաքվեի անցկացումը գործնականում հնարավոր է միայն ԵՄ–ին անդամագրման համար Հայաստանի կողմից Եվրոպական միությանը պաշտոնական դիմում հղելուց եւ թեման առարկայական դարձնելուց հետո։
Միեւնույն ժամանակ, վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է բաց, գործընկերային եւ բարեկամական երկխոսության միջոցով նշված հարցերը լուծելու Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության պատրաստակամությունը», - ասվում է վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Մեդիամաքսը նշում է, որ Կրեմլի կայքում Փաշինյանի եւ Պուտինի հեռախոսազրույցի մասին ասված է հետեւյալը․
«Վլադիմիր Պուտինը հաստատել է հավատարմությունը 2026 թվականի մայիսի 29-ին Աստանայում կայացած ԵԱՏՄ գագաթնաժողովում ընդունված Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Ռուսաստանի առաջնորդների համատեղ հայտարարությանը՝ Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելուն ուղղված գործողությունների վերաբերյալ։ Մասնավորապես, ընդգծվել է անհրաժեշտությունը հնարավորինս սեղմ ժամկետներում Հայաստանում անցկացնել համաժողովրդական հանրաքվե՝ ԵՄ-ին անդամակցելու կամ ԵԱՏՄ կազմում մնալու հարցով»։

Ереван: Медиамакс: Премьер-министр Армении Никол Пашинян в телефонном разговоре с президентом России Владимиром Путиным заявил, что ограничения на экспорт товаров армянского происхождения на российский рынок противоречат правовым рамкам Армения-Россия и регламентам Евразийского экономического союза.
Правительство РА сообщает, что Пашинян попросил Путина «принять меры для решения этих проблем».
Что касается проведения референдума в Армении по вопросу вступления в Европейский союз, о чем говорится в совместном заявлении лидеров четырех стран-членов ЕАЭС от 29 мая с.г., премьер-министр Пашинян подчеркнул, что проведение референдума практически возможно только после официального обращения Армении в Европейский союз о вступлении и предметного обсуждения темы.
В то же время премьер-министр Пашинян подчеркнул готовность правительства Армении решить указанные вопросы открытым, партнерским и дружеским диалогом», - говорится в сообщении пресс-службы премьер-министра.
Медиамакс отмечает, что на сайте Кремля сказано следующее о телефонном разговоре Пашиняна и Путина:
«Владимир Путин подтвердил приверженность совместному заявлению лидеров Беларуси, Казахстана, Кыргызстана и России, принятому на саммите ЕАЭС в Астане 29 мая 2026 года, о действиях, направленных на вступление Армении в Европейский союз. В частности, подчеркивалась необходимость как можно скорее провести в Армении всенародный референдум по вопросу о вступлении в ЕС или оставлении в ЕАЭС».