Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ: Նրանք անդրադարձել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը՝ ընդգծելով տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղության կարևորությունը։
Նրանք մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի արդիական հարցերի շուրջ։
Փաշինյանը և Մերցն անդրադարձել են Հայաստանի և Գերմանիայի միջև երկկողմ համագործակցության հետևողական զարգացման, ինչպես նաև Հայաստան–Եվրոպական միություն գործընկերության հետագա խորացման հեռանկարներին։
Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրիդրիխ Մերցի հեռախոսազրույցը հաջորդում է նախօրեին Բեռլինում Մերցի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը: Գերմանիայի կանցլերը հանդիպումից հետո՝ համատեղ ասուլիսում հայտարարել էր՝ «Հարավային Կովկասն ավելի մեծ նշանակություն է սկսում ստանալ որպես Եվրոպան և Ասիան միմյանց կապող տարածաշրջան»:

Pashinyan and Merz Discussed the Established Peace Between Armenia and Azerbaijan
The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, had a phone conversation with the Chancellor of Germany, Friedrich Merz. They discussed the established peace between Armenia and Azerbaijan, emphasizing the importance of stable and lasting peace in the region.
They exchanged views on current issues on the regional and international agenda.
Pashinyan and Merz addressed the consistent development of bilateral cooperation between Armenia and Germany, as well as the prospects for further deepening the Armenia-European Union partnership.
The phone conversation between Nikol Pashinyan and Friedrich Merz follows Merz's meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev the day before in Berlin. After the meeting, the German Chancellor stated at a joint press conference: "The South Caucasus is beginning to gain greater significance as a region connecting Europe and Asia."