Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ: Նրանք անդրադարձել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը՝ ընդգծելով տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղության կարևորությունը։
Նրանք մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի արդիական հարցերի շուրջ։
Փաշինյանը և Մերցն անդրադարձել են Հայաստանի և Գերմանիայի միջև երկկողմ համագործակցության հետևողական զարգացման, ինչպես նաև Հայաստան–Եվրոպական միություն գործընկերության հետագա խորացման հեռանկարներին։
Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրիդրիխ Մերցի հեռախոսազրույցը հաջորդում է նախօրեին Բեռլինում Մերցի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը: Գերմանիայի կանցլերը հանդիպումից հետո՝ համատեղ ասուլիսում հայտարարել էր՝ «Հարավային Կովկասն ավելի մեծ նշանակություն է սկսում ստանալ որպես Եվրոպան և Ասիան միմյանց կապող տարածաշրջան»:

Пашинян и Мерц обсудили установившийся мир между Арменией и Азербайджаном
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с канцлером Германии Фридрихом Мерцем. Они обсудили установленный мир между Арменией и Азербайджаном, подчеркивая важность стабильного и долговременного мира в регионе.
Они обменялись мнениями по актуальным вопросам регионального и международного повестки дня.
Пашинян и Мерц обсудили последовательное развитие двустороннего сотрудничества между Арменией и Германией, а также перспективы дальнейшего углубления партнерства Армения-Европейский Союз.
Телефонный разговор Никол Пашиняна и Фридриха Мерца состоялся после встречи Мерца с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым накануне в Берлине. После встречи канцлер Германии на совместной пресс-конференции заявил: «Южный Кавказ начинает приобретать большее значение как регион, связывающий Европу и Азию».