Փաշինյանի շաբաթը Մակրոնի, եւ ծանր երկուշաբթին Պուտինի հետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցից երկու օր անց, Փաշինյանը զանգահարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին: Այս հանդիպումը տեղի ունեցավ խորհրդարանական ընտրություններից գրեթե երկու ամիս անց, ինչը ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանի արձագանքը ընտրության արդյունքներին, մեղմ ասած, անտարբեր է:
Հանդիպման ընթացքում, սակայն, ոչ մի խոսք չի եղել ընտրության մասին, ինչը շատերի կարծիքով պայմանավորված է Ռուսաստանի դժգոհությամբ: Փաշինյանը դեռ նախընտրական շրջանում խոսում էր հետընտրական հանդիպման պայմանավորվածության մասին, բայց Պուտինի արձագանքը ուշացել է:
Այս իրավիճակը կարող է պայմանավորված լինել միջազգային ավելի լայն օրակարգով, քան հայ-ռուսական խնդիրները, որոնք, ըստ երևույթին, դարձել են երկրորդական:

Pashinyan's Week with Macron and a Heavy Monday with Putin
The week of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and his phone conversation with French President Emmanuel Macron took place two days before his call to Russian President Vladimir Putin. This meeting occurred nearly two months after the parliamentary elections, indicating that Russia's reaction to the election results is, to put it mildly, indifferent.
During the meeting, there was no mention of the elections, which many believe is due to Russia's dissatisfaction. Pashinyan had spoken about an agreement for a post-election meeting during the pre-election period, but Putin's response was delayed.
This situation may be influenced by a broader international agenda than just Armenian-Russian issues, which seem to have become secondary.