Փաշինյանի շաբաթը Մակրոնի, եւ ծանր երկուշաբթին Պուտինի հետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցից երկու օր անց, Փաշինյանը զանգահարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին: Այս հանդիպումը տեղի ունեցավ խորհրդարանական ընտրություններից գրեթե երկու ամիս անց, ինչը ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանի արձագանքը ընտրության արդյունքներին, մեղմ ասած, անտարբեր է:
Հանդիպման ընթացքում, սակայն, ոչ մի խոսք չի եղել ընտրության մասին, ինչը շատերի կարծիքով պայմանավորված է Ռուսաստանի դժգոհությամբ: Փաշինյանը դեռ նախընտրական շրջանում խոսում էր հետընտրական հանդիպման պայմանավորվածության մասին, բայց Պուտինի արձագանքը ուշացել է:
Այս իրավիճակը կարող է պայմանավորված լինել միջազգային ավելի լայն օրակարգով, քան հայ-ռուսական խնդիրները, որոնք, ըստ երևույթին, դարձել են երկրորդական:

Неделя Пашиняна с Макроном и тяжелый понедельник с Путиным
Неделя премьер-министра Армении Никол Пашиняна и телефонный разговор с президентом Франции Эммануэлем Макроном состоялся за два дня до звонка к президенту России Владимиру Путину. Эта встреча произошла почти через два месяца после парламентских выборов, что показывает, что реакция России на результаты выборов, мягко говоря, безразлична.
Во время встречи не было сказано ни слова о выборах, что, по мнению многих, связано с недовольством России. Пашинян еще в предвыборный период говорил о договоренности о послевыборной встрече, но реакция Путина задержалась.
Эта ситуация может быть обусловлена более широким международным контекстом, чем армяно-российские проблемы, которые, по всей видимости, стали второстепенными.