Փաշինյանի հերթական կանգառը՝ Չոլպոն-Ատա. Ի՞նչ սպասել ԵԱՏՄ վարչապետների հանդիպումից
Օգոստոսի 6-7-ը Ղրղզստանի Չոլպոն-Ատա քաղաքում կկայանա Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը:
Օրակարգում ներառված են եվրասիական ինտեգրման զարգացմանը, արդյունաբերական համագործակցությանը, տեխնոլոգիական ու թվային փոխակերպումներին, ինչպես նաև մաքսային կարգավորմանն ու տնտեսական կայունությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Նիստին մասնակցելու է նաև Նիկոլ Փաշինյանը, ով լրագրողների հետ ճեպազրույցում օրերս խիստ կոշտ ու մտահոգիչ գնահատականներ է հնչեցրել կառույցի գործունեության վերաբերյալ։
Մասնավորապես, անդրադառնալով հայկական ապրանքների արտահանման խոչընդոտներին ու սահմանափակումներին՝ Փաշինյանը հայտարարել է.
«ԵԱՏՄ-ն հարթակ է, որտեղ ես մեր օրակարգին առնչվող բոլոր հարցերը բարձրացնելու եմ։ Ասելու եմ այն, ինչ ասել եմ բրիֆինգում: Ես բրիֆինգում ասել եմ, որ ԵԱՏՄ-ն կաթվածահար է: Եթե ԵԱՏՄ-ի պայմանագիրը չի գործում, չի գործում ԵԱՏՄ-ն։ Եվ ԵԱՏՄ-ն դե ֆակտո կաթվածահար վիճակում է, և կաթվածահարությունը խորանալու միտումներ է ցուցաբերում։ Եթե այս հարցն արագ չլուծվի, ես հարյուր տոկոսով վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այս խնդիրը հաղթահարելու է, ԵԱՏՄ-ն չի հաղթահարելու»։
Փաշինյանը զգուշացրել է, որ եթե այդ հարցերն արագ լուծում չստանան, դա կարող է դառնալ «ԵԱՏՄ-ի վերջի սկիզբը», միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ ինքը մեկնում է Չոլպոն-Ատա՝ ԵԱՏՄ հարթակն օգտագործելու և հայկական օրակարգի բոլոր խնդիրները բարձրաձայնելու համար։
Սա կլինի երրորդ անգամը, երբ Փաշինյանը զրուցում է գործընկերների հետ այս թեմայով: Այդուհանդերձ, Չոլպոն-Ատայում սպասվող հանդիպմանն այս մոտեցումները հերթական անգամ լուրջ դիմադրության են հանդիպելու, ինչը պայմանավորված է մի քանի առանցքային գործոններով:
ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհուրդը նախևառաջ տնտեսական, առևտրային և տեխնիկական կարգավորումների հարթակ է։ Հայաստանի դեպքում տնտեսական բնույթի սահմանափակումներն ու խոչընդոտները փաստացի ձեռք են բերել քաղաքական ենթատեքստ կամ դարձել են աշխարհաքաղաքական զիջումների հասնելու լծակ, այսինքն՝ դրանք արձագանք են ՀՀ վարած արտաքին քաղաքականության, քանի որ Ռուսաստանը տնտեսական ու քաղաքական հարաբերությունները չի տարանջատում:
Այս ամենի ֆոնին Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությունն այս նիստին վերածվում է ոչ թե գործնական արդյունքներ արձանագրելու, այլ բացառապես քաղաքական աղմուկ ու տեղեկատվական ֆոն բարձրացնելու հերթական հարթակի:
Այս իրավիճակում հիմնարար հարցը մնում է հետևյալը՝ ի՞նչ հետևանքներ կարող են ունենալ այս խորացող հակասությունները Հայաստանի ներքին և արտաքին տնտեսության համար։

Pashinyan's Next Stop in Cholpon-Ata: What to Expect from the EAEU Prime Ministers' Meeting
The Eurasian Intergovernmental Council meeting will take place in Cholpon-Ata, Kyrgyzstan, on August 6-7
The Eurasian Intergovernmental Council meeting will take place in Cholpon-Ata, Kyrgyzstan, on August 6-7:
The agenda includes a wide range of issues related to the development of Eurasian integration, industrial cooperation, technological and digital transformations, as well as customs regulation and economic stability.
Prime Minister Nikol Pashinyan will also participate in the meeting, where he has recently expressed strong and concerning assessments regarding the organization's activities during a press briefing.
Specifically, addressing the obstacles and restrictions on the export of Armenian goods, Pashinyan stated:
“The EAEU is a platform where I will raise all the issues related to our agenda. I will say what I said in the briefing: I said that the EAEU is paralyzed. If the EAEU agreement does not work, then the EAEU does not work. And the EAEU is de facto in a paralyzed state, and there are trends indicating that this paralysis is deepening. If this issue is not resolved quickly, I am one hundred percent confident that the Republic of Armenia will overcome this problem, while the EAEU will not.”
Pashinyan warned that if these issues are not resolved quickly, it could mark “the beginning of the end for the EAEU,” while emphasizing that he is going to Cholpon-Ata to utilize the EAEU platform and raise all the issues on the Armenian agenda.
This will be the third time Pashinyan discusses this topic with his colleagues. However, the approaches expected at the upcoming meeting in Cholpon-Ata will once again face serious resistance, which is due to several key factors:
The EAEU Intergovernmental Council is primarily a platform for economic, trade, and technical regulations. In the case of Armenia, the economic restrictions and obstacles have effectively taken on a political subtext or become a lever for achieving geopolitical concessions, meaning they are a response to Armenia's foreign policy, as Russia does not separate economic and political relations.