Փաշինյանը խոսել է Պուտինի հետ զրույցի եւ «ԵԱՏՄ-ի վերջի սկզբի մասին»
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը իրեն չի շնորհավորել ԱԺ ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ։
Արտաքին քաղաքականություն | 2026-07-27 21:24:33
Փաշինյանն ու Պուտինը համաձայնության չեն եկել ԵՄ/ԵԱՏՄ հանրաքվեի հարցում
«Չի ուզել, չի շնորհավորել։ Ռուսաստանի նախագահը ինձ չի շնորհավորել, բայց այդ դեպքում հարց է առաջանում՝ այդ դեպքում ինքն ո՞ւմ հետ էր խոսում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Վլադիմիր Պուտինի հետ պայմանավորվել են առաջիկայում հանդիպել՝առանց կոնկրետ ժամկետ հստակեցնելու։
Ինչ վերաբերում է հայկական ապրանքների Ռուսաստան արտահանման խնդիրներին, վարչապետն ասել է, որ «դա ոչ թե Հայաստանի, այլ ԵԱՏՄ-ի խնդիրն է»։
«Փաստացի ստացվում է, որ ԵԱՏՄ-ն կաթվածահար է եւ չի աշխատում։ Եթե այս հարցը արագ չլուծվի, թույլ տվեք կանխատեսել, որ դա կլինի ԵԱՏՄ-ի վերջի սկիզբը։ Ամեն դեպքում Հայաստանը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու ծրագիր չունի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян поговорил с Путиным о «начале конца ЕАЭС»
Ереван: МедиаМакс: Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня заявил, что во время телефонного разговора президент России Владимир Путин не поздравил его с победой на выборах в Национальное собрание.
Внешняя политика | 2026-07-27 21:24:33
Пашинян и Путин не пришли к соглашению по вопросу референдума ЕАЭС/ЕС
«Не хотел, не поздравил. Президент России не поздравил меня, но в этом случае возникает вопрос: с кем же он говорил?» — сказал он на пресс-конференции.
Никол Пашинян отметил, что с Владимиром Путиным договорились встретиться в ближайшее время, не уточняя конкретные сроки.
Что касается проблем с экспортом армянских товаров в Россию, премьер-министр сказал, что «это не проблема Армении, а проблема ЕАЭС».
«Фактически получается, что ЕАЭС парализован и не работает. Если этот вопрос не будет решен быстро, позвольте мне предсказать, что это будет началом конца ЕАЭС. В любом случае, у Армении нет плана выхода из ЕАЭС», — сказал Никол Пашинян.