Փաշինյանը խոսել է Պուտինի հետ զրույցի եւ «ԵԱՏՄ-ի վերջի սկզբի մասին»
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը իրեն չի շնորհավորել ԱԺ ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ։
Արտաքին քաղաքականություն | 2026-07-27 21:24:33
Փաշինյանն ու Պուտինը համաձայնության չեն եկել ԵՄ/ԵԱՏՄ հանրաքվեի հարցում
«Չի ուզել, չի շնորհավորել։ Ռուսաստանի նախագահը ինձ չի շնորհավորել, բայց այդ դեպքում հարց է առաջանում՝ այդ դեպքում ինքն ո՞ւմ հետ էր խոսում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Վլադիմիր Պուտինի հետ պայմանավորվել են առաջիկայում հանդիպել՝առանց կոնկրետ ժամկետ հստակեցնելու։
Ինչ վերաբերում է հայկական ապրանքների Ռուսաստան արտահանման խնդիրներին, վարչապետն ասել է, որ «դա ոչ թե Հայաստանի, այլ ԵԱՏՄ-ի խնդիրն է»։
«Փաստացի ստացվում է, որ ԵԱՏՄ-ն կաթվածահար է եւ չի աշխատում։ Եթե այս հարցը արագ չլուծվի, թույլ տվեք կանխատեսել, որ դա կլինի ԵԱՏՄ-ի վերջի սկիզբը։ Ամեն դեպքում Հայաստանը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու ծրագիր չունի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Yerevan: Mediamax: Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today that during a phone conversation, Russian President Vladimir Putin did not congratulate him on his victory in the National Assembly elections.
Foreign policy | 2026-07-27 21:24:33 Pashinyan and Putin did not reach an agreement on the EAEU/EU referendum issue
"He didn't want to, he didn't congratulate. The President of Russia did not congratulate me, but then the question arises: who was he talking to?" — he said during a press conference.
Nikol Pashinyan noted that he and Vladimir Putin agreed to meet in the near future, without specifying a specific timeframe.
Regarding the issues of exporting Armenian goods to Russia, the Prime Minister stated that "this is not Armenia's problem, but the EAEU's problem."
"It turns out that the EAEU is paralyzed and not functioning. If this issue is not resolved quickly, allow me to predict that this will be the beginning of the end of the EAEU. In any case, Armenia has no plan to leave the EAEU," said Nikol Pashinyan.