ԵՐԵՎԱՆ, 27 հուլիսի. Պремьер-министр Հայաստանի Նիկոլ Պաշինյանը խնդրել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին միջոցներ ձեռնարկել հայկական ապրանքների արտահանման սահմանափակումների խնդիրը կարգավորելու համար, հայտնում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում զրուցակիցները փոխանակվել են հայ-ռուսական օրակարգի հարցերով, մասնավորապես քննարկել են երկկողմ տնտեսական համագործակցության ոլորտում առաջացած խնդիրները:
Պաշինյանը ընդգծել է, որ հայկական արտադրանքի մատակարարումների սահմանափակումները հակասում են հայ-ռուսական հարաբերությունների իրավաբանական հիմքին, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) նորմերին: Այս կապակցությամբ նա խնդրել է ռուսական նախագահի միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակի կարգավորման համար:
Պремьер-министрն նաև հաստատել է Երևանի պատրաստակամությունը լուծել առաջացած հարցերը բաց, գործընկերային և բարեկամական երկխոսության շրջանակներում:
Ռուսաստանը մայիսի վերջից աստիճանաբար սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից մի շարք ապրանքների մատակարարումների վրա՝ բացատրելով դա ֆիտոսանիտարական պահանջների խախտումներով:
Սահմանափակումների տակ են ընկել ծաղկային արտադրանքը, հանքային ջուրը և որոշ տեսակի ալկոհոլային արտադրանք, բանջարեղեն, մրգեր, հատապտուղներ, խաղող, կարտոֆիլ, չոր մրգեր, ավելի ուշ՝ կենդանի ձուկ և ձկնային արտադրանք, իսկ հուլիսի 27-ից՝ կաթնամթերք:
Սահմանափակումները նաև ներառում են հայկական արտադրանքի տրանսպորտի արգելքը Ռուսաստանի տարածքով այլ ԵԱՏՄ երկրներ:

Пашинян попросил Путина снять ограничения на экспорт армянских товаров в Россию
ЕРЕВАН, 27 июля. Премьер-министр Армении Никол Пашинян попросил президента РФ Владимира Путина принять меры для урегулирования проблемы ограничений на экспорт товаров армянского происхождения на российский рынок, сообщает пресс-служба правительства РА:
В ходе телефонного разговора собеседники обменялись мнениями по вопросам армяно-российской повестки, в частности обсудили проблемы, возникшие в сфере двустороннего экономического сотрудничества:
Пашинян подчеркнул, что ограничения на поставки армянской продукции в Россию противоречат договорно-правовой базе армяно-российских отношений, а также нормам Евразийского экономического союза (ЕАЭС). В этой связи он попросил российского президента принять меры для урегулирования ситуации:
Премьер-министр также подтвердил готовность Еревана решать возникающие вопросы в рамках открытого, партнерского и дружественного диалога:
Россия с конца мая поэтапно вводит ограничения на поставки ряда видов продукции из Армении, объясняя это нарушениями фитосанитарных требований:
Под ограничения попали цветочная продукция, минеральная вода и некоторые виды алкогольной продукции, овощи, фрукты, ягоды, виноград, картофель, сухофрукты, позже — живая рыба и рыбная продукция, а с 27 июля — молочная продукция: