Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, հայտնում են կառավարության մամուլի ծառայությունից։
Պաշտոնական հաղորդագրությունում նշված է․ «Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան–Ռուսաստան հարաբերությունների օրակարգի, մասնավորապես, երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում առաջացած խնդիրների վերաբերյալ։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայաստանյան ծագման ապրանքների՝ ՌԴ շուկա արտահանման սահմանափակումները հակասում են Հայաստան–Ռուսաստան իրավապայմանագրային շրջանակին ու Եվրասիական տնտեսական միության կարգավորումներին, և խնդրել է միջոցներ ձեռնարկել՝ այս խնդիրները կարգավորելու ուղղությամբ։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանը անդամագրվելու հարցով ՀՀ–ում հանրաքվե անցկացնելուն, վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հանրաքվեի անցկացումը գործնականում հնարավոր է միայն ԵՄ–ին անդամագրման համար Հայաստանի կողմից Եվրոպական միությանը պաշտոնական դիմում հղելուց և թեման առարկայական դարձնելուց հետո։
Միևնույն ժամանակ, վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է բաց, գործընկերային և բարեկամական երկխոսության միջոցով նշված հարցերը լուծելու Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության պատրաստակամությունը»։

Состоялся телефонный разговор премьер-министра Николы Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным, сообщает пресс-служба правительства.
В официальном сообщении говорится: «Собеседники обменялись мнениями по повестке отношений Армения–Россия, в частности, по возникшим проблемам в двусторонних экономических отношениях.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что ограничения на экспорт товаров армянского происхождения на российский рынок противоречат правовым рамкам Армения–Россия и регламентам Евразийского экономического союза, и попросил принять меры для решения этих проблем.
Что касается вопроса о проведении референдума в Армении по вступлению в Европейский союз, о чем говорится в совместном заявлении лидеров четырех стран-членов ЕАЭС от 29 мая с.г., премьер-министр Пашинян подчеркнул, что проведение референдума практически возможно только после официального обращения Армении к Европейскому союзу о вступлении и предметного обсуждения этой темы.
В то же время премьер-министр Пашинян подчеркнул готовность правительства Республики Армения решать указанные вопросы открытым, партнерским и дружеским диалогом».