Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, հայտնում են կառավարության մամուլի ծառայությունից։
Պաշտոնական հաղորդագրությունում նշված է․ «Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան–Ռուսաստան հարաբերությունների օրակարգի, մասնավորապես, երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում առաջացած խնդիրների վերաբերյալ։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայաստանյան ծագման ապրանքների՝ ՌԴ շուկա արտահանման սահմանափակումները հակասում են Հայաստան–Ռուսաստան իրավապայմանագրային շրջանակին ու Եվրասիական տնտեսական միության կարգավորումներին, և խնդրել է միջոցներ ձեռնարկել՝ այս խնդիրները կարգավորելու ուղղությամբ։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանը անդամագրվելու հարցով ՀՀ–ում հանրաքվե անցկացնելուն, վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հանրաքվեի անցկացումը գործնականում հնարավոր է միայն ԵՄ–ին անդամագրման համար Հայաստանի կողմից Եվրոպական միությանը պաշտոնական դիմում հղելուց և թեման առարկայական դարձնելուց հետո։
Միևնույն ժամանակ, վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է բաց, գործընկերային և բարեկամական երկխոսության միջոցով նշված հարցերը լուծելու Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության պատրաստակամությունը»։

The official statement notes: “The interlocutors exchanged views on the agenda of Armenia-Russia relations, particularly on the issues that have arisen in bilateral economic relations.
Prime Minister Pashinyan emphasized that the restrictions on the export of Armenian-origin goods to the Russian market contradict the legal framework of Armenia-Russia and the regulations of the Eurasian Economic Union, and requested measures to address these issues.
Regarding the issue of holding a referendum in Armenia on joining the European Union, mentioned in the joint statement of the leaders of the four EAEU member countries dated May 29 this year, Prime Minister Pashinyan emphasized that holding a referendum is practically possible only after Armenia officially applies to the European Union for membership and makes the topic substantive.
At the same time, Prime Minister Pashinyan highlighted the readiness of the Government of the Republic of Armenia to resolve the mentioned issues through open, partner, and friendly dialogue.”