Ռուսաստանի նախագահի հետ հեռախոսազրույցից ընդամենը երեք օր անց Հայաստանի վարչապետն ուղիղ հայտարարում է՝ հայկական երկաթուղու կառավարումը ռուսական կողմից հետ վերցնելուն այլընտրանք չկա: Նիկոլ Փաշինյանը, որ նախկինում պնդում էր, թե Երևանը պայմանագրի միակողմանի չեղարկման պլան չունի ու Մոսկվայի թիկունքում քայլեր չի անի, այժմ ակնարկում է իրավական որոշումների մասին՝ առանց փակագծեր բացելու:
«Մենք ուզում ենք բարեկամական ձևով էդ խնդիրը լուծենք, բարեկամական ձևով; Բայց նաև մենք էդ խնդիրը բոլոր դեպքերում պիտի լուծենք բարեկամական ձևով, բայց նաև էլի դե յուրե, կարող է հարց ծագի, որ մենք դե յուրե որոշումներ կայացնենք: Եթե անհամաձայնություն կա, հետո կգնանք արբիտրաժում բան կանենք, կքննարկենք», - այսօր ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց Փաշինյանը;
Թե ինչ որոշումների մասին է խոսքը, վարչապետը չբացահայտեց: Նա նաև չհստակեցրեց՝ արդյո՞ք սպառվել է հարցը բանակցություններով լուծելու հնարավորությունը, քանի որ արդեն հայտարարում է միջազգային արբիտրաժ դիմելու մասին. կոնցեսիոն պայմանագրով՝ վեճը միջազգային տրիբունալ է մտնում միայն փոխադարձ համաձայնության ձախողումից հետո:
Հայկական երկաթուղին ռուսական կառավարմանն է հանձնվել 2008 թվականին 30 տարով։ Ռազմավարական նշանակության ընկերությունը հետ վերցնելու և այլ երկրի փոխանցելու մասին Փաշինյանն առաջին անգամ խոսեց այս տարեսկզբին:
«Ռուսական երկաթուղիներ»-ը սպառնում է իր ներդրումների վերադարձ պահանջել
«Ռուսական երկաթուղիներ»-ը, մինչդեռ, հայտարարում է՝ եթե հայկական կողմը մտադիր է փոխել կամ դադարեցնել կառավարման պայմանները, պետք է վերադարձնի ներդրումները։
«Կողմերի բոլոր իրավունքներն ու պարտականությունները նշված են կոնցեսիոն պայմանագրում, որի կողմ է նաև Հայաստանի կառավարությունը։ Մենք մտադիր ենք խստորեն պահպանել այն, և եթե հայկական կողմը մտածի այն դադարեցնելու կամ դրա պայմանները փոխելու մասին, մենք իրավունք ունենք ակնկալել մեր ներդրումների վերադարձ», - ТАСС-ին ասել է ընկերության գործադիր տնօրեն Օլեգ Բելոզերովը։

Пашинян утверждает, что альтернативы возврату управления армянской железной дорогой нет
Всего через три дня после телефонного разговора с президентом России премьер-министр Армении прямо заявляет, что альтернативы возврату управления армянской железной дорогой от России нет. Никол Пашинян, который ранее утверждал, что Ереван не планирует одностороннего расторжения контракта и не будет действовать за спиной Москвы, теперь намекает на юридические решения, не раскрывая подробностей:
«Мы хотим решить этот вопрос дружеским образом, дружеским образом; Но также мы в любом случае должны решить этот вопрос дружеским образом, но также, возможно, может возникнуть вопрос, что мы примем юридические решения. Если есть разногласия, потом мы пойдем в арбитраж, будем обсуждать», - заявил сегодня Пашинян на пресс-конференции;
На какие решения идет речь, премьер не раскрыл. Он также не уточнил, исчерпаны ли возможности решения вопроса путем переговоров, поскольку уже говорит о подаче в международный арбитраж. По концессионному соглашению спор может быть передан в международный трибунал только после неудачи взаимного согласия:
Армянская железная дорога была передана под российское управление в 2008 году на 30 лет. О возврате стратегически важной компании и передаче ее другой стране Пашинян впервые заговорил в начале этого года:
«Российские железные дороги» угрожают потребовать возврат своих инвестиций
«Российские железные дороги» тем временем заявляют, что если армянская сторона намерена изменить или прекратить условия управления, она должна вернуть инвестиции.
«Все права и обязанности сторон указаны в концессионном соглашении, стороной которого также является правительство Армении. Мы намерены строго соблюдать его, и если армянская сторона подумает о его прекращении или изменении условий, мы имеем право ожидать возврата наших инвестиций», - заявил ТАСС генеральный директор компании Олег Белозеров.