168TV-ի «Թրիգեր» հաղորդման հյուրն է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնաթող ավագ խորհրդական Ալեքսանդր Անանևը։
Հաղորդման ընթացքում քննարկվել են ռուս-ուկրաինական հակամարտության զարգացումները, սեպտեմբերին սպասվող ընտրությունները Ռուսաստանում, ինչպես նաև դրանց հնարավոր քաղաքական ու աշխարհաքաղաքական հետևանքները։
Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել Հայաստանի և Եվրոպական միության հարաբերություններին։ Քննարկվել են Նիկոլ Փաշինյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հանդիպման արդյունքները, ԵՄ-ի հետ համագործակցության հեռանկարները, ինչպես նաև այն հարցը, թե արդյո՞ք արդարացել են Երևանի սպասումները Բրյուսելի կողմից տնտեսական աջակցության հարցում։
Առանցքային թեմաներից է դարձել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ, նրա հեռախոսազրույցը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, ինչպես նաև ռուս-հայկական հարաբերությունների ներկա վիճակը։ Ուշադրության կենտրոնում են հայտնվել հայկական իշխանությունների պահանջները Մոսկվայի նկատմամբ, Հարավկովկասյան երկաթուղու (ՀԿԵ) շուրջ ստեղծված իրավիճակը և երկկողմ համագործակցության հետագա հեռանկարները։
- Քաղաքական լոյալություն՝ տնտեսության դիմաց. հայ-ռուսական բանակցությունների անլուծելի հանգույցը
- Հայ-ռուսական օրակարգը՝ «կամ-կամ»-ի սկզբունքի տակ. ի՞նչ լուծեց Փաշինյան-Միշուստին հանդիպումը
- Արժե՞ արդյոք Փաշինյանի այցը դիտարկել՝ որպես «բեկում» կամ վերադարձ նախկին իրավիճակին, վստահ չեմ․ Մարկեդոնով
Քննարկվել է նաև Եվրասիական տնտեսական միության շուրջ ստեղծված իրավիճակը։ Անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի հնարավոր հեռացման մասին հայտարարություններին, միությանն անդամակցության շարունակության հարցով Հայաստանում հանրաքվե անցկացնելու պահանջներին, ինչպես նաև ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստում հայկական արտադրանքի մատակարարումների սահմանափակումների պատճառով միավորման «կաթվածահար լինելու» հարցը բարձրացնելու Նիկոլ Փաշինյանի մտադրությանը։
Բացի այդ, հաղորդման ընթացքում դիտարկվել է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության դիրքորոշումը Հայաստանի եվրոպական ուղեգծի և Եվրոպական միության հետ հանրապետության հետագա ինտեգրման հնարավոր տնտեսական հետևանքների վերաբերյալ։
Հայաստանի 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների մասին
Ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ Չինաստանը, և ո՛չ էլ Իրանը պաշտոնապես չշնորհավորեցին Նիկոլ Փաշինյանին և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ։
Դիվանագիտական լեզվով սա նշանակում է, որ՝ մենք մինչև վերջ չենք ճանաչում այդ արդյունքները։ Անշուշտ, մենք կպահպանենք հարաբերությունները, քանի որ տնտեսական կապերը մնում են։ Բայց մեզ համար նա լեգիտիմ չէ։
ԵԱՏՄ-ի և ՀԿԵ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին
«Ռուսաստանը օրակարգից չի հանում ԵԱՏՄ շրջանակում պատժամիջոցների հարցը և սպասում է Փաշինյանի պատասխանին հանրաքվեի անցկացման վերաբերյալ։
Այդ պատճառով հիմա շանտաժ է սկսվել ՀԿԵ-ի շուրջ։ Հնչում են տարեկան կամ ամսական երկու միլիարդ վճարելու պահանջներ, թեև երկաթուղին կոնցեսիայի մեջ է։
Սա, կրկին, միջազգային պայմանագիր է։ Այս կոնցեսիայի իրականացման մեջ միլիարդավոր ռուբլիներ են ներդրվել։ Հայաստանում երկաթուղու օգտագործման դիմաց գումար պահանջելը նոնսենս է»։
Փաշինյանի և Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հանդիպման և ԵՄ-ի հետ համագործակցության հեռանկարների մասին
Ֆոն դեր Լայենը եկավ և բացի 52 միլիոնից՝ ոչինչ չառաջարկեց։ Միևնույն ժամանակ Հայաստանը միլիարդներ է կորցնում։ Հայաստանի ամբողջ արտահանման և ներմուծման մոտ 94%-ը կապված է Ռուսաստանի հետ։ Այժմ մատակարարումները փաստացի փակված են. նույնիսկ ձուկն այլևս չի հասնում ռուսական շուկա։
Արդյունքում, ֆոն դեր Լայենը Լատվիա ուղարկեց ընդամենը 10.000 հայկական ծաղիկ, և այսքանով ամեն ինչ ավարտվեց»։
ԵՄ խոստումների և եվրոպական ստանդարտների մասին
Մի բան են խոստումները, թե հայկական արտահանման 80%-ը Եվրոպական միություն կմատակարարվի առանց մաքսատուրքի։ Բայց հայկական արտադրանքը չի համապատասխանում եվրոպական ստանդարտներին։ Այդ պատճառով առանց մաքսատուրքի ռեժիմը կգործի միայն այն դեպքում, եթե այդ արտադրանքը համապատասխանի ԵՄ պահանջներին։ Սակայն այժմ այն չեն ընդունում հենց ստանդարտներին չհամապատասխանելու պատճառով։ Եվրոպայում գործում են շատ խիստ ստանդարտներ, որոնք տարբերվում են Եվրասիական տնտեսական միության պահանջներից։ Իսկ արտադրությունն այդ պահանջներին հարմարեցնելու համար ոչ թե օրեր, այլ տարիներ են պետք։

Гость программы «Триггер» на 168TV — Александр Анаев, бывший старший советник министра иностранных дел Российской Федерации.
В программе обсуждались события в российско-украинском конфликте, предстоящие выборы в России в сентябре, а также их возможные политические и геополитические последствия.
Особое внимание было уделено отношениям Армении и Европейского Союза. Обсуждались результаты встречи Николы Пашиняна с президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, перспективы сотрудничества с ЕС, а также вопрос о том, оправдали ли ожидания Еревана в отношении экономической поддержки со стороны Брюсселя.
Ключевой темой стало встреча премьер-министра Армении Николы Пашиняна с премьер-министром России Михаилом Мишустиным, его телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным, а также текущее состояние российско-армянских отношений. В центре внимания оказались требования армянских властей к Москве, ситуация вокруг Южно-Кавказской железной дороги (ЮКЖД) и дальнейшие перспективы двустороннего сотрудничества.
- Политическая лояльность за счет экономики: неразрешимый узел армяно-российских переговоров
- Армяно-российский повестка дня под принципом «либо-либо»: что решило заседание Пашинян-Мишустин
- Стоит ли рассматривать визит Пашиняна как «перелом» или возвращение к прежнему состоянию, не уверен, — Маркедонов
Также обсуждалась ситуация вокруг Евразийского экономического союза. Обсуждались заявления о возможном исключении Армении из ЕАЭС, требования о проведении референдума по вопросу продолжения членства в союзе, а также намерение Николы Пашиняна поднять вопрос о «параличе» объединения из-за ограничений на поставки армянской продукции на заседании межправительственного совета ЕАЭС.
Кроме того, в программе обсуждалась позиция российской внешней разведки по поводу европейского курса Армении и возможных экономических последствий дальнейшей интеграции республики с Европейским Союзом.
О парламентских выборах в Армении в 2026 году
Ни Россия, ни Китай, ни Иран официально не поздравили Николу Пашиняна и партию «Гражданский договор» с победой на выборах.
С дипломатической точки зрения это означает, что «мы до конца не признаем эти результаты». Безусловно, мы сохраним отношения, так как экономические связи остаются. Но для нас он нелегитимен.
О ситуации вокруг ЕАЭС и ЮКЖД
«Россия не снимает с повестки вопрос о санкциях в рамках ЕАЭС и ждет ответа Пашиняна по проведению референдума. Поэтому сейчас начался шантаж вокруг ЮКЖД. Звучат требования о выплате двух миллиардов в год или в месяц, хотя железная дорога находится в концессии.
Это, опять же, международный договор. В реализацию этой концессии вложены миллиарды рублей. Требовать деньги за использование железной дороги в Армении — это абсурд».
О встрече Пашиняна и Урсулы фон дер Ляйен и перспективах сотрудничества с ЕС
Фон дер Ляйен приехала и, кроме 52 миллионов, ничего не предложила. В то же время Армения теряет миллиарды. Около 94% всего экспорта и импорта Армении связано с Россией. В настоящее время поставки фактически закрыты: даже рыба больше не доходит до российского рынка.
В результате фон дер Ляйен отправила в Латвию всего 10.000 армянских цветов, и на этом все закончилось».
О обещаниях ЕС и европейских стандартах
Одно дело — обещания, что 80% армянского экспорта будет поставляться в Европейский Союз без пошлин. Но армянская продукция не соответствует европейским стандартам. Поэтому режим беспошлинной торговли будет действовать только в том случае, если эта продукция соответствует требованиям ЕС. Однако сейчас ее не принимают именно из-за несоответствия стандартам. В Европе действуют очень строгие стандарты, которые отличаются от требований Евразийского экономического союза. А для того, чтобы адаптировать производство к этим требованиям, нужны не дни, а годы.