Պремьер-министр Հայաստանի, Նիկոլ Պաշինյանը, հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը, զրուցակիցները փոխանակվել են կարծիքներով տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի актуալ հարցերի շուրջ:
Զրույցի ընթացքում նրանք անդրադարձել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը: Պաշինյանն ու Մերցը ընդգծել են տարածաշրջանում կայուն և երկարաժամկետ խաղաղության ապահովման կարևորությունը:
Բացի այդ, Հայաստանի վարչապետն ու Գերմանիայի կանցլերը քննարկել են Հայաստանի և Գերմանիայի միջև երկկողմ համագործակցության շարունակական զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության խորացման հարցերը:

Pashinyan Discusses Peace with Azerbaijan and Armenia-EU Relations with German Chancellor
The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, had a phone conversation with the German Chancellor Friedrich Merz:
According to the press service of the Armenian government, the interlocutors exchanged views on current issues of the regional and international agenda:
During the conversation, they also touched upon the established peace between Armenia and Azerbaijan. Pashinyan and Merz emphasized the importance of ensuring stable and long-term peace in the region:
Additionally, the Prime Minister of Armenia and the Chancellor of Germany discussed the prospects for the consistent development of bilateral cooperation between Armenia and Germany, as well as further deepening the Armenia-European Union partnership: