Պաշինյանը հայտարարեց ԵԱՏՄ-ի փաստացի կոլապսի մասին և նախազգուշացրեց միության հետևանքների մասին
Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) փաստացի գտնվում է կոլապսի վիճակում, քանի որ ԵԱՏՄ-ի պայմանները չեն կատարվում, հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Պաշինյանը:
Ռուսաստանը սահմանափակումներ է մտցրել Հայաստանի որոշ ապրանքների մատակարարումների և տրանսպորտի նկատմամբ, պատճառաբանելով ֆիտոսանիտարական պահանջների խախտումները: Սահմանափակումների տակ են ընկել ծաղիկներ, հանքային ջուր և ալկոհոլ, թարմ և չոր բանջարեղեն, մրգեր, հատապտուղներ, կարտոֆիլ, ձուկ և ձկան արտադրանք, ինչպես նաև կաթնամթերք:
Պաշինյանը նշել է, որ ԵԱՏՄ մարմինների նիստերի օրակարգը ձևավորվում է ինստիտուցիոնալ կարգով, սակայն հայկական կողմը մտադիր է բարձրացնել բոլոր հարցերը:
Նա նաև հայտարարել է, որ կմասնակցի ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի առաջիկա նիստին, որը տեղի կունենա 2026 թվականի օգոստոսի 6-7-ը Չոլպոն-Աթայում (Ղրղզստան):
«Եթե ԵԱՏՄ-ի պայմանագիրը չի գործում, ապա նաև ինքն union չի գործում», - հայտարարել է Պաշինյանը:
Նրա խոսքով, միության ներսում ճգնաժամը շարունակվում է խորանալ, ուստի առաջացած խնդիրները պետք է լուծվեն հնարավորինս արագ:
«Եթե այս հարցը արագ չի լուծվի, ես 100% վստահ եմ, որ Հայաստանը կհաղթի այս խնդրին, իսկ ԵԱՏՄ-ն՝ ոչ», - ընդգծել է վարչապետը:
Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են հայտարարություններ անել ԵՄ-ի հետ сближение-ի և եվրոպական չափանիշներին անցնելու մասին, սակայն մտադիր են պահպանել ԵԱՏՄ անդամությունը այնքան ժամանակ, որքան հնարավոր կլինի համատեղել երկու ուղղությունները:
Ռուսաստանի կողմից, իր հերթին, նախազգուշացնում են, որ Հայաստանի անցումը ԵՄ-ի չափանիշներին ունենալու է ուղղակի տնտեսական հետևանքներ:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ այդ դեպքում Ռուսաստանը ստիպված կլինի դադարեցնել տնտեսական ինտեգրացիոն համագործակցությունը Հայաստանի հետ, ինչը կարող է հանգեցնել Հայաստանի ՀՆԱ-ի 14%-ի կորուստի էներգետիկայի գների բարձրացման դեպքում:
Իր հերթին, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը նշել է, որ գազի մատակարարումները ներկայումս ապահովված են, կապերը գործընկերների հետ շարունակվում են, իսկ հնարավոր ռիսկերը կառավարելի են Հայաստանի տնտեսության համար:

Pashinyan Declares the De Facto Collapse of the EAEU and Warns of Consequences for the Union
The Eurasian Economic Union (EAEU) is de facto in a state of collapse, as the provisions of the EAEU treaty are not being fulfilled, stated Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan:
Previously, Russia imposed restrictions on the supply of certain products from Armenia to the RF and transit through its territory, including the EAEU, citing violations of phytosanitary requirements. The restrictions affected flowers, mineral water and alcohol, fresh and dried vegetables, fruits, berries, potatoes, fish and fish products, as well as dairy products:
On Thursday, Pashinyan noted that the agenda for the meetings of the EAEU bodies is formed in an institutional manner, but the Armenian side intends to raise all issues affecting it at this platform:
He also stated that he would participate in the upcoming meeting of the Intergovernmental Council of the Eurasian Economic Union (EAEU), which will take place on August 6-7, 2026, in Cholpon-Ata (Kyrgyzstan):
“If the EAEU treaty is not in effect, then the union itself is also not in effect,” Pashinyan stated:
According to him, the crisis within the union continues to deepen, so the emerging problems need to be resolved as soon as possible:
“If this issue is not resolved quickly, I am 100% sure that Armenia will overcome this problem, while the EAEU will not,” the Prime Minister emphasized:
The Armenian authorities continue to declare a course towards rapprochement with the EU and transition to European standards, but intend to maintain membership in the EAEU as long as it is possible to combine both directions:
Russia, in turn, warns that Armenia's transition to EU standards will have direct economic consequences. Russian President Vladimir Putin stated that in this case, Russia will have to curtail economic integration with Armenia, which may lead to a loss of up to 14% of Armenia's GDP in case of rising energy prices due to leaving the EAEU:
Meanwhile, Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan stated that gas supplies are currently secured, contacts with partners continue, and potential risks are manageable for the Armenian economy: