Պաշինյանը հայտարարեց ԵԱՏՄ-ի փաստացի կոլապսի մասին և նախազգուշացրեց միության հետևանքների մասին
Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) փաստացի գտնվում է կոլապսի վիճակում, քանի որ ԵԱՏՄ-ի պայմանները չեն կատարվում, հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Պաշինյանը:
Ռուսաստանը սահմանափակումներ է մտցրել Հայաստանի որոշ ապրանքների մատակարարումների և տրանսպորտի նկատմամբ, պատճառաբանելով ֆիտոսանիտարական պահանջների խախտումները: Սահմանափակումների տակ են ընկել ծաղիկներ, հանքային ջուր և ալկոհոլ, թարմ և չոր բանջարեղեն, մրգեր, հատապտուղներ, կարտոֆիլ, ձուկ և ձկան արտադրանք, ինչպես նաև կաթնամթերք:
Պաշինյանը նշել է, որ ԵԱՏՄ մարմինների նիստերի օրակարգը ձևավորվում է ինստիտուցիոնալ կարգով, սակայն հայկական կողմը մտադիր է բարձրացնել բոլոր հարցերը:
Նա նաև հայտարարել է, որ կմասնակցի ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի առաջիկա նիստին, որը տեղի կունենա 2026 թվականի օգոստոսի 6-7-ը Չոլպոն-Աթայում (Ղրղզստան):
«Եթե ԵԱՏՄ-ի պայմանագիրը չի գործում, ապա նաև ինքն union չի գործում», - հայտարարել է Պաշինյանը:
Նրա խոսքով, միության ներսում ճգնաժամը շարունակվում է խորանալ, ուստի առաջացած խնդիրները պետք է լուծվեն հնարավորինս արագ:
«Եթե այս հարցը արագ չի լուծվի, ես 100% վստահ եմ, որ Հայաստանը կհաղթի այս խնդրին, իսկ ԵԱՏՄ-ն՝ ոչ», - ընդգծել է վարչապետը:
Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են հայտարարություններ անել ԵՄ-ի հետ сближение-ի և եվրոպական չափանիշներին անցնելու մասին, սակայն մտադիր են պահպանել ԵԱՏՄ անդամությունը այնքան ժամանակ, որքան հնարավոր կլինի համատեղել երկու ուղղությունները:
Ռուսաստանի կողմից, իր հերթին, նախազգուշացնում են, որ Հայաստանի անցումը ԵՄ-ի չափանիշներին ունենալու է ուղղակի տնտեսական հետևանքներ:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ այդ դեպքում Ռուսաստանը ստիպված կլինի դադարեցնել տնտեսական ինտեգրացիոն համագործակցությունը Հայաստանի հետ, ինչը կարող է հանգեցնել Հայաստանի ՀՆԱ-ի 14%-ի կորուստի էներգետիկայի գների բարձրացման դեպքում:
Իր հերթին, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը նշել է, որ գազի մատակարարումները ներկայումս ապահովված են, կապերը գործընկերների հետ շարունակվում են, իսկ հնարավոր ռիսկերը կառավարելի են Հայաստանի տնտեսության համար:

Пашинян заявил о фактическом коллапсе ЕАЭС и предупредил о последствиях для союза
Евразийский экономический союз (ЕАЭС) де-факто находится в состоянии коллапса, поскольку положения договора о ЕАЭС не выполняются, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян:
Ранее Россия ввела ограничения на поставки в РФ и транзит через свою территорию, в том числе ЕАЭС, ряда видов продукции из Армении, объясняя это нарушениями фитосанитарных требований. Под ограничения попали цветы, минеральная вода и алкоголь, свежие и сушеные овощи, фрукты, ягоды, картофель, рыба и рыбная продукция, а также молочная продукция:
В четверг на брифинге Пашинян отметил, что повестка заседаний органов ЕАЭС формируется в институциональном порядке, однако армянская сторона намерена поднимать на этой площадке все затрагивающие ее вопросы:
Ранее он заявил, что примет участие в предстоящем заседании Межправительственного совета Евразийского экономического союза (ЕАЭС), которое пройдет 6–7 августа 2026 года в Чолпон-Ате (Кыргызстан):
«Если договор о ЕАЭС не действует, то не действует и сам союз», — заявил Пашинян:
По его словам, кризис внутри объединения продолжает углубляться, поэтому возникшие проблемы необходимо решить в кратчайшие сроки:
«Если этот вопрос быстро не решится, я на 100% уверен, что Армения преодолеет эту проблему, а ЕАЭС — нет», — подчеркнул премьер-министр:
Власти Армении продолжают декларировать курс на сближение с ЕС и переход к европейским стандартам, однако намерены сохранить членство в ЕАЭС до тех пор, пока совмещать оба направления будет возможно:
Москва, в свою очередь, предупреждает, что переход Армении на стандарты ЕС будет иметь прямые экономические последствия. Президент РФ Владимир Путин заявил, что в таком случае России придется свернуть интеграционное экономическое взаимодействие с Арменией, что РА может потерять до 14% ВВП в случае повышения цен на энергоносители из-за выхода из ЕАЭС:
В свою очередь, министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян заявил, что поставки газа сейчас обеспечены, контакты с партнерами продолжаются, а возможные риски являются управляемыми для экономики Армении: