Փաշինյանը ԵՄ-ին՝ Հայաստանի անդամակցության հանրաքվեի վերաբերյալ ժամկետ չի նշել
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ հստակ ժամկետներ չի նշել Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության հանրաքվեի վերաբերյալ։ Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ոչ, կոնկրետ ժամկետներ չեն նշվել»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Փաշինյանը հայտնել է, թե ինչ ժամկետներում կարող է կայանալ հանրաքվեն։
«Բայց, այդուհանդերձ, ընդգծվել է այդպիսի հանրաքվեի շուտափույթ անցկացման անհրաժեշտությունը։ Դա շատ կարևոր է»,- շարունակել է Պեսկովը։
Հիշեցնենք, որ երեկ հայտնի դարձավ, որ կայացել է ՀՀ վարչապետի հեռախոսազրույցը Ռուսաստանի նախագահի հետ։ Ըստ հայկական կողմի տարածած հաղորդագրության՝ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների օրակարգի, մասնավորապես, երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում առաջացած խնդիրների վերաբերյալ։
«Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայաստանյան ծագման ապրանքների՝ ՌԴ շուկա արտահանման սահմանափակումները հակասում են Հայաստան–Ռուսաստան իրավապայմանագրային շրջանակին ու Եվրասիական տնտեսական միության կարգավորումներին, և խնդրել է միջոցներ ձեռնարկել՝ այս խնդիրները կարգավորելու ուղղությամբ։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանն անդամագրվելու հարցով ՀՀ-ում հանրաքվե անցկացնելուն, ինչի մասին ասվում է ԵԱՏՄ անդամ չորս երկրների ղեկավարների ս/թ մայիսի 29-ին ընդունված համատեղ հայտարարության մեջ, վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հանրաքվեի անցկացումը գործնականում հնարավոր է միայն ԵՄ-ին անդամագրման համար Հայաստանի կողմից Եվրոպական միությանը պաշտոնական դիմում հղելուց և թեման առարկայական դարձնելուց հետո»,- ասված է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Այսօր ավելի վաղ Պուտինը նաև հեռախոսազրույց էր ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որտեղ ընդգծվել էր երկու երկրների միջև կապերի կառուցողական բնույթը։ Կրեմլի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ կողմերը քննարկել են նաև երկու երկրների կառավարությունների և պատկան մարմինների միջև երկխոսության ակտիվացումը։

Пашинян не назвал сроков проведения референдума о вступлении Армении в ЕС
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным не назвал конкретные сроки проведения референдума о вступлении Армении в Европейский Союз. Об этом журналистам сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Нет, конкретные сроки не были названы», - сказал представитель Кремля, отвечая на вопрос, сообщил ли Пашинян, когда может состояться референдум.
«Тем не менее, была подчеркнута необходимость скорейшего проведения такого референдума. Это очень важно», - продолжил Песков.
Напомним, что вчера стало известно о телефонном разговоре премьер-министра Армении с президентом России. Согласно сообщению, распространенному армянской стороной, собеседники обменялись мнениями по повестке армяно-российских отношений, в частности, по возникшим проблемам в двусторонних экономических отношениях.
«Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что ограничения на экспорт товаров армянского происхождения на рынок России противоречат правовым рамкам Армения-Россия и регламентам Евразийского экономического союза, и попросил принять меры для урегулирования этих вопросов. Что касается проведения референдума в Армении по вопросу вступления в Европейский Союз, о чем говорится в совместном заявлении руководителей четырех стран - членов ЕАЭС от 29 мая с.г., премьер-министр Пашинян отметил, что проведение референдума практически возможно только после официального обращения Армении в Европейский Союз о вступлении и после предметного обсуждения этой темы», - говорится в сообщении правительства Армении.
Сегодня ранее Путин также провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, в ходе которого была подчеркнута конструктивная природа связей между двумя странами. По информации пресс-службы Кремля, стороны также обсудили активизацию диалога между правительствами и соответствующими органами двух стран.